Arcane: League of Legends - Stvořili jste monstrum (2021) (epizoda)

Po výborných prvních a prostředních dílech tvůrcům bohužel dochází dech ohledně smysluplného děje a hraje se na wow-efekt. Logika, zejména posledního dílu, padá na bod mrazu. Doufejme, že pro další sezónu se jim podaří se nad tím pořádně zamyslet.

Ať vejde ten pravý (2008)

Skrz nazkrz temna zalezitost, ktere k dokonalosti chybi jen vetsi spad v prostredku filmu. Davat tohle do kategorie "romanticky" mi prijde jako slusnej ulet. SPOILERY: Respektive asi tak romanticky, jako naivni pohled Oskara na svoji budoucnost s Eli. A z te me beha mraz po zadech. Tomas Alfredson a oci Liny Leanderson ale zjevne dokazaly zhypnotizovat nejen Oskara, ale i velkou cast divaku, coz byl vlastne ucel. Jinak je tenhle film dokonalou poctou upirskemu kanonu (netopir, slunce, magie domaciho "prahu"). Kamera a barvy jsou perfektni. Hudebni podkres zamerne minimalisticky. Takze verdikt: nejlepsi filmovou upirinu natocili Svedi.

Ať žijí duchové! (1977)

"-Bojíš se hodně? -Středně. -Jak je to středně? -No vršek by šel, ale spodek nechce.." "-A kde si vzal ty součástky? -V posteli. -Nebuď drzí chlapče! -Já nejsem drzej. Máme barák v nepřehledný zatáčce a každou chvíli nám vletí do postele blatník nebo blinkr. Eště by to chtělo volant.." "-Kuš! -Jakýpak kuš když se máme dohodnout. -Tatínek myslí abych mu přinesla kuš. Asi vás chce postřílet.." --Oldřich Lipský a scénáristé kteří s ním spolupracovali teda uměli hláškovat. :)

Avatar: The Way of Water (2022)

Cameron by se měl vykašlat na roli scénáristy a stát se tvůrcem speciálních efektů pro nějaké opravdu dobré filmy psané jinými lidmi, které by tak díky fantastickému CGI povýšil na výborné. --SPOILERY-- Jeho aktuální vlastní scénář je bohužel bída. První část A2 ještě ujde, i kdy některé dějové kotrmelce jsou na pováženou (lidi zjevně už od A1 umí kompletně digitalizovat lidské vědomí na čip). Druhý, nezkutečně dlouhý dějový akt je fúzí Modrá planeta - Historie oceánů (seriál) (2001) a Beverly Hills 90210 (seriál) (1990), včetně těch nejklasičtější klišé na téma "rodina s teenagery se přestěhovala do nového města". V aktu třetím se vracíme k odboji Indiánů proti bílým kolonizátorům, zde z nějakého důvodu prezentovanými především velrybářskou výpravou na mac-guffin, v podobě séra nesmrtelnosti, které ale lidstvo vlastně vůbec nepotřebuje, protože je schopno digitalizovat osobnost na čip a přenést ji do nového těla (tedy nepochybně i nového těla lidského). PS: domorodci Na'vi už vůbec nepůsobí jako obyvatelé mystické planety, ale jakási karikatura na Indiány a - v případě dětí - typické seriálové náctileté z nějaké americké střední (a to zejména svou mluvou).

Avengers: Age of Ultron (2015)

Predem nutno uvest: tenhle dil je pokracovanim nejen Avengers 1, ale v podstate vsech ostatnich linii. A s vysvetlovanim kdo je kdo se nikdo parat nebude (coz je dobre). Takze pokud nemate alespon zbezne "nacteny" posledni 4 roky vyvoje Marvelovskeho filmoveho univerza, budete vice ci mene plavat. K samotnemu AoU: s lehkym vahanim lepsi nez jednicka. O neco mene uhlazena akce (v nekterych momentech), zato ale vice prostoru pro postavy. LEHKE SPOILERY: V podstate zadny avenger nevyjde z AoU nezmenen. Nejvic je to znat u Starka a Capa, kdy jeden si konecne priznal ze je "sileny vedec" - ackoli o tom vtipkuje - co mu taky zbyva jineho, a druhy odhodil sny o tom, ze bude nekdy vest normalni zivot a dal se (opet) do sluzeb vyssi veci. To same plati (i kdyz z vice osobnich duvodu) pro Black Widow a Hulka. Hawkeye se vlastne nikam neposune - spise jsou odhaleny zkutecne duvody jeho "why we fight". Thor je jedina postava, ktera je tentokrat trosku do poctu - i kdyz jeho vize bude mit velke dopady do budoucna. Nove postavy jsou paradni, Scarlet Witch & Quicksilver zapadaji hladce do skladacky a Ultron a Vision (vyborni Spader a Bethany) maji v zaveru mozna nejlepsi scenu celeho filmu. Celkove mam problem najit v 141 minutach pasaze kde by slo tempo dolu - trochu prekvapive je to jen nekolik akcnich scen, ktere jsou pro me zbytecne natahovane. Nedejte na hysterii "fanousku", kteri nedostaly presne to co chteli a gaucovych profesoru, kteri - zase - nedostaly komixove vydani filozoficke studie o nesmrtelnosti chrousta a uzijete si mozna nejnadupanejsi film roku. Celkove hodnoceni: 90%

Babylon 5 (1993) (seriál)

Mam velkej problem tehle serial hodnotit jako celek. Jednotlive sezony (celkem je jich 5) maji totiz dost nevyrovnanou kvalitu. Prvni sezona se tvari dost epizodne, a az teprve po shlednuti dalsich si uvedomite, ze obsahuje spoustu naznaku a kusu skladacky hlavniho pribehu a zdaleka nejde o tak samostatne epizody (z hlediska hlavni dejove linie) jak se na prvni pohled zda. POZOR SPOILER!!! : Sezony 2 a 3 jsou urcite vrcholem serialu. Zejmena posledni epizody 2 sezony, kdy se nad osudem galaxie stahuji mracna a vse nezadrzitelne smeruje k valce jsou strhujici. Konflikt zajmu mezi moralkou a povinnosti, prichod Stinu, nepochopitelne pohnutky Vorlonu a do toho jeste nevyzpytatelni telepati - proste dokonaly chaos (v dobrem slova smyslu). A ve trojce to propukne naplno. O to nevyrovnanejsi se mi zda 4 sezona - hlavne u prvnich dilu. Na jednu stranu se nektere dily neuveritelne vlecou a na druhou jsou naprosto zasadni otazky polozene v celem predchazejicim deji zodpovezeny strasne zkratkovite. Pozdeji se to ale zlepsi. Az seberu sily zkouknout 5 sezonu, tak dam hodnoceni. doplnuji: Ok pata sezona to zachranuje, na 2 a 3 IMHO nedosahne, ale urcite stoji za to. Celkove davam ctyri hvezdy a doporucuju vsem pravovernym sci-fi fanum. ps: tohle je jeden z tech serialu kde je zasadni znat souvislosti, tedy sledovat postupne dil za dilem.

Babylon 5: Hlasy v temnotě (2007)

Film z prostredi B5 ktery tvori dve dejove nesouvisejici epizody. Prvni je navratem k filosoficko-mystickym tematum ktera se obcas v B5 mihla (jako napr vyborna epizoda "Comes the Inquisitor"). Druhy pribeh je pak hodne povedene moralni dilema, ktere prezidentu Sheridanovi naserviruji nevyzpytatelni technomagove. Kupodivu tu potkame i cynicky humor. :) Prijemne prekvapeni a zatim asi nejlepsi film z prostredi B5.

Babylon 5: Legenda o strážcích (2002) (TV film)

Jako drtviva vetsina filmu z prostredi B5 je i tohle dost slabota - v podstate delsi serialova epizoda a to jeste jedna z tech slabsich - totez sem psal uz o Thirdspace. Na B5 je zkutecne zarazejici, jak moc cni serial nad filmy (s par cestnymi vyjimkami)

Babylon 5: Třetí prostor (1998) (TV film)

Tenhle film patri dejove zhruba do 1/3 ctvrte sezony Babylonu 5, ale da se na nej koukat i bez vetsi znalosti souvislosti. Neni to ale nic moc, v podstate je to takova trochu delsi epizoda Babylonu 5 a to jeste jedna z tech prumernych.

Baccano! (2007) (seriál)

Na to kolik je v Baccano! postav a jak moc jsou pribehove linky casove zamotane, to az prekvapive dobre drzi pohromade. Animace paradni, hudba pasuje, hrdinove a padousi jsou jedna rodina (dost silena rodina). Po pravde receno, nektere postavicky obyvajici tenhle vesmir jsou az trochu moc prestrelene a jejich motivy nedavaji smysl, ale v celku je to zabava a radost sledovat. PS: misty je to dost brutalni, rating 15+ ! PPS: Isaac a Miria jsou nejuzasnejsi dadaisti a siritele radosti a dobre nalady co kdy chodili po zemi. We no lie! We tell truth! Cao!