• Krátkometrážní

Máš ji! (2018)

Film s dost dobrým námětem a sympatickými herci, ale bohužel s těžce průměrným provedením. Dívat se na skupinku čtyřicátníků, kteří si hrají na babu do extrémních rovin, je v jistých ohledech zábavná podívaná, o tom nepochybně. Nicméně komediální prvky má na úrovni třetiřadých sranda snímků, které frčely především před deseti lety. Jako je to milej film, plus některé dialogy byly vcelku vtipné, ale ta přílišná afektovanost a nadsázka, která podle mého film dost shazuje, prostě vůbec nefunguje. Nemluvě o zbytečných ženských postavách, které do filmu očividně narvali jen proto, aby to nebyla pouze párková paráda - reportérka, která tam... je, pak žena jednoho z hrdinů, která je uvřískaná a otravná as fuck, a nakonec dětský crush dalších dvou hrdinů, která neposouvá dál jak dějovou linku, tak ani jednotlivé charaktery. Nebýt toho dobrýho nápadu a fakt sympatických herců a jejich výkonů, jednalo by se o dost slabý podprůměr. Takhle je to jen milá podívaná, kterou člověk do zítra zapomene. Průměrné 3*

matka! (2017)

Takové to, když si Aronofsky začne trochu hrát na Lars von Triera. Už jen tahle informace napovídá, že diváka čeká ujetě pitoreskní "what the fuck" podívaná, na kterou někteří jedinci budou čumět asi jako na ohlášení, že Rozner se stal ministrem kultury. matka! je silně alegorický film, který když prokouknete hned v první třetině, zbytek filmu už vůbec nepůsobí moc zmateně nebo šíleně. A právě během té první třetiny, kdy mi hrdě stouplo ego asi o 65454632 levelů, protože jsem onu alegorii pochopil, říkal jsem si: ,,Tyvole, to zatím není vůbec špatný." Ovšem pak se nám Darrének trochu utrhne ze řetězu a začne na člověka valit extrémní klišé, přehnanou brutalitu a ujetost na takovém levelu, že ono bizarní kouzlo ze začátku filmu a jeho přirozené vyprávění, je totálně pohřbeno pod snahou co nejvíce diváka šokovat. Jako já chápu, co tím měl pan režisér na mysli, ale mohl se, hošan jeden, trochu krotit a zůstat spíše u onoho jemnějšího stylu. Takhle bude člověk jen obracet oči v sloup. Ve výsledku je matka! velice nadějně začínající snímek, který spadne do pěknýho bordelu. A je to škoda, protože Aronofsky je dobrý rejža, plus filmy podobného typu umí. Průměrné 3*

Matrix (1999)

Nejlepší akčňák všech dob. Konkurovat mu může snad jen druhý Terminátor. Matrix je řádnou fackou všem filmo-rasistickým blbečkům, kteří nevěří v rovnost mezi žánry a akční snímky považují za podřadný druh filmu. Výborný námět s naprosto revolučními a fantastickými bojovými scénami, které se mohou chlubit minimální CGI a fakt vynikající soubojovou choreografií, na kterou je radost pohledět. Přidejte k tomu chytrý scénář, sympatické a zajímavé postavy, hrozivé záporáky, plus nářezovej soundtrack a vualá, máte na světě jeden z nejbáječnějších filmů všech dob. Škoda, že v dalších dílech Wachowským trochu ulítly prstíky s propiskou a v té své filozofii se krapánek zamotali. Nejlepší akční scéna? Cywe, vyber si! Neo vs. Morpheus? Přestřelka s policejní jednotkou v hale? Neo vs. Smith? Take your fucking pick! Dokonalých 5*

Matrix Resurrections (2021)

Příšerný. A to jsem si myslel, že největším zklamáním roku bude letošní bondovka. Nový Matrix se během své první poloviny dopustil přesně toho, čeho jsem se nejvíc obával - místo toho, aby si budoval nějakou vlastní pořádnou identitu, tak se raději spoléhal na nostalgii z předešlých dílů, přičemž divákovi vmetal do tváře mnohé zrekreované ikonické sekvence z trilogie. Díky, filme, já vím, že první Matrix je mistrovské dílo, teď jsem ale zvědavý na tebe! Pak se jaksi film rozhodl nakousnout hned několik zajímavých motivů najednou, ale už se je neobtěžoval dotáhnout do konce. Výsledkem je tak scénáristický bordel plný banalit, který se snaží tvářit hrozně chytře, ale diváka bude spíš jen frustrovat. Líbila se mi chemie mezi Neem a Trinity, plus scény ze "skutečného" světa byly zcela nepochybně vrcholem. Když ale pominu hlavní dva protagonisty, práce s ostatními postavami je naprosto příšerná. Morfeus je nezajímavý a nevýrazný. Padouch v podání Jonathana Groffa je zas naprosto zbytečný, přičemž se s ním pojí jedna z nejtrapnějších ,,deus ex machina" scén, co jsem kdy ve filmech viděl. Zbytek klaďáků vůbec nepůsobí jako reálné postavy, ale pouze jako prostředky pro popohnání děje kupředu. K žádné z nich si divák nevybuduje žádný vztah. Potenciál měla jen Bugs, kterou však film během své druhé půlky taky následně zahodil do koše, protože už evidentně splnila svůj účel. Co ale považuji za skutečný fail, ze kterého je mi upřímně skoro do breku, je fakt, že ten film nemá ani jednu (ANI JEDNU!!!) nadupanou a pamatovatelnou akční sekvenci. Všechny předešlé díly jednu měly. A to i dvojka a trojka, které obecně moc v lásce nemám. Jednička měla přestřelku ve vestibulu a kung-fu v metru, dvojka šermování v zámku a honička na dálnici, trojka zas závěrečný fight. Čtyřka nemá nic. Jedná se o těžce průměrnou akci, která ničím nevyčnívá a neohromí. Ve výsledku působí čtvrtý Matrix jako hodně laciná cringe fan fikce od někoho, kdo se nemohl smířit s tím, jak dopadla původní trilogie. Smutné na tom je, že je za něj zodpovědná jedna z původních tvůrkyň. Takhle nějak si představuju filmovou adaptaci Prokletého dítěte Harryho Pottera. A to už je hodně velká urážka. Průměrné 2* Btw, pokud vás štve, že Morfea zde hraje někdo jiný, tak žádný strach... poměrně rychle totiž zapomenete, že v tom filmu vůbec je.

Melanie: Dar života a smrti (2016)

Velice zvláštní a skličující zombie drama. (Já vím, obvykle všechny zombařiny jsou skličující, ale tady to platí dvojnásob.) No uznejte sami, že když je hlavní hrdinka malá zombie holčička (samozřejmě speciální, kdy umí myslet i mluvit), je to poněkud bizarní. Už jen samotné vyprávění klasickýho příběhu o přežívání je pojat poněkud odlišnějším a více netradičním způsobem, než na jaký je člověk zvyklý z jiných Z. filmů. Nečekejte nějakou nadupanou akci, tenhle film více spoléhá na atmosféru. A i když se to občas trochu táhne, jedná se o zajímavý a dobrý kousek. Hudba je zde bizarní jakbysmet. Slabší 4*

Mighty Boosh (2004) (seriál)

Magický realismus ve formě seriálu se jen tak nevidí. O to je to lepší, že to dělali Britové. A je to taky prča jak blázen. Jestli máte rádi britský humor (kdo by neměl!) s dávkou určité šílenosti a absurdity, The Mighty Boosh můžu jen doporučit! Slabších 5*

Minari (2020)

Svým způsobem korejská verze dva roky starého japonského filmu Zloději. Místo Japonska se však odehrává na americkém venkově, kde se hlavní rodinka musí utkat nejen s finanční krizí, ale i menším vnitřním rozkolem. Minari je velice jemné a tiché melodrama, které divákovi dokazuje, že americký sen je v mnoha ohledech věc pro naivní idealisty... a nebo ne? Má velice milou a příjemnou atmosféru, která však není vždy úplně veselá. Rozhodně se však nejedná o vyloženě smutný film, byť se to tak občas může zdát. Výborně tam jsou vykreslené vztahy mezi jednotlivými členy sympatické rodiny, obzvlášť pouto mezi malým chlapcem a skvělou babičkou bylo bezvadný. Až jsem si přál, aby ho film ještě více rozvinul. Plus i přestože se film snaží působit co nejvíce lidsky, zároveň se mu daří vyvarovat se různým klišé a přílišné sentimentalitě. Ne vždy ale dokáže udržet divákovu pozornost, protože některé sekvence se až zbytečně táhnou. Také mě to osobně emočně nezasáhlo tak silně, jako právě ti Zloději. Ovšem kus poctivé filmařské práce to je stoprocentně, navíc bylo fajn zase vidět Glenna. Očividně se od tchána Hershela naučil farmařit. Good for him! Slabší 4*

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Schválně. Zkuste jmenovat jakoukoliv filmovou sérii (kromě Jamese Bonda), ve které je šestý díl dobrý. Je totiž časté, že s každým dalším vydaným dílem kvalita dané série klesá. Mission: Impossible - Fallout však tuhle teorii s přehledem rozdupává pod nohama. Při sledování jsem měl pocit, jako kdybych koukal na něco od Nolana - mistrovská práce s hudbou, zvukovými efekty, plus precizní obratnost s kamerou, která se snad od každého dílu lepší. Fallout se už tolik nesnaží diváka omámit nějakými cool špionskými vychytávkami, ale více se zaměřuje na čistě zábavnou a napínavou akci, která je zde opravdu mega špičková. Z příběhové stránky si navíc film bere vždy něco málo z filmů předchozích, což sérii rozhodně prozpívá. Jen škoda, že to někoho nenapadalo dřív. Občas na vás ale film chrlí přes příliš informací a plot twistů, nad kterými se člověk nemá příliš času zamyslet, což může diváka krapet zmást. A jsem trochu zklamanej, že ve filmu nebyla jedna hustá scéna z traileru, na kterou jsem se dost těšil. Oh well... Nic to ale nemění na tom, že šestý Mission: Impossible je výborně natočená nadupaná akční pecka, která je možná i nejlepší z celé série. A na šestý díl to je kurva velkej úspěch. Slabších 5*

Místo u moře (2016)

Překrásnej film. I když je pravda, že asi nebyl úplně nejlepší nápad pouštět si ho v pátek později večer. Naprosto excelentně natočené drama o naprosto zlomeném muži (z totálně pochopitelného důvodu), jenž se po smrti svého bratra stane opatrovníkem jeho syna. Film má úžasnou (byť velmi smutnou) atmosféru, od zhlédnutí Revenanta jsem doposud neviděl tak brilantně promakanou režijní práci. Spousta rychlých a jednoduchých střihů, které jsou doplňovány klidnou melancholickou a hezkou hudbou, skvěle zapadají do celkové celistvosti filmu, jenž není vůbec přehnaně sentimentální nebo patetický. Všechno je prostě na svém místě, stejně tak vynikající scénář a uvěřitelné dialogy veškerých postav. Mladej Affleck je skvělej, ani jsem nevěděl, že umí takhle hezky hrát. Předpokládám, že kdybych byl rodič, film by na mě pravděpodobně zapůsobil ještě víc. Nevím jak vy, ale já osobně už mám opravdu jasno, který film měl toho Oscara získat. Průměrných 5*

Mluv (2004)

Teen dramat ze školního prostředí, kde je hlavní hrdina jakýsi vyvrhel, se kterým se nikdo nebaví, je už venku mnoho. Obvykle si je ale moc neužívám, protože většina z nich sleduje poměrně dost stejnou šablonu, což po nějakém čase začne nudit. Speak je ale jednou z těch příjemnějších výjimek. I když je zde hlavní hrdinka také "podivným" outsiderem, film pro to má velice dobrý a pochopitelný důvod. Týká se jisté tragické události, která je divákovi představována po kouscích, díky tomu snímek dobře udržuje divákovu pozornost z čiré zvědavosti z toho, co se vlastně stalo. Je to velice chytré a intimní nahlédnutí do mysli mladého člověka, kterému se stala poměrně dost nepříjemná věc, se kterou se ale s nikým nesvěřil, což ho ještě o to více užírá. I přestože to je tématem poměrně vážný film, je zajímavé, že se tak v mnohých situacích neprezentuje, některé scény tak mají docela odlehčený nádech. Nálepku dramatu si ale přesto zaslouží. Velice pěkná podívaná. A nevěřil bych, že to někdy řeknu, ale Kristen Stewart v hlavní roli je tu fakt dobrá. Jakože fakt. Škoda, že o čtyři roky později se jí stala osudnou nejtrapnější upírská série se třpytícím se Cedricem Diggorym. Průměrné 4*