Láska je láska (2012)

Banalita, karikatura a nejistota. To jsou tři věci, které si z filmu odnáším.

Až vyjde měsíc (2012)

Neuvěřitelně nádherná podívaná plná úžasných dlouhých záběrů, které nejsou dělané jen na efekt, ale účelně posouvají děj. Skvělé originální obsazení a výborní dětští herci - skautík na hraně dětského a dospělého světa a Kara Hayward jako třináctiletá femme fatale.

Tahle země není pro mladý (2011)

"Já to tady řídím, jsem řidič. Já jsem si nevybral tuhle práci. To vy jste si mě pro ni vybrali."

Manhattan (1979)

Když to srovnám s Annie Hall, do které jsem se zamiloval, chybí mi tu to úžasné pohrávání si s vyprávěním a řada postmoderních hrátek (Navíc Diane Keaton je v Annie mnohem více sexy ). Co je naopak famózní v Manhattanu, je nádherná černobílá širokoúhlá kamera. Spousta záběrů by se mohla stát samostatnými fotografiemi s úžasnou kompozicí. Důkazem je scéna, která je vidět na plakátech výše. Nezapomenutelná je i část v planetáriu. Přestože na rozdíl od Annie, kde jsem byl obrovsky příjemně překvapen, jsem tady byl z výše popsaných důvodů trochu zklamán, dávám plný počet.

Sherlock (2010) (seriál)

Pro mě spolu s Lost největší televizní pecka od Městečka Twin Peaks.

Kreutzerova sonáta (1926)

Jeden z nejzajímavějších celovečerních debutů meziválečného období české kinematografie. Po návratu z USA v roce 1922 se Machatý dlouho nemohl k režírování dostat. Důvodem byly špatné poměry v tuzemské kinematografii (vyrobeno 1923 – 17 titulů; 1924 – 10; 1925 – 18; 1926 – 35). Dočkal se až v roce 1926, kdy došlo k oživení výroby. Od začátku chtěl, aby film měl úspěch také v zahraničí. I proto si vybral novelu světově proslulého spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého. Dalším z důvodů mohla být i její kontroverzní reklama. Její český překlad v nákladu dvanáct set kusů byl zabaven. Už od počátku zde můžeme vidět některé prvky, které provází Machatého po zbytek jeho kariéry a vrcholí Erotikonem a Extasí. Je to práce s neherci (Byronová, Kutina), kdy Machatý spoléhá na svoje režisérské schopnosti vést herce a dává přednost jejich fyziognomii před hereckou zručností. Vidět je to například na scéně, kdy Pozdnyšev sedí se svojí ženou na lavičce v parku. Každý na jiném konci lavičky. Důraz je kladen také na výtvarnou stránku. S tou výrazně pomáhá jeden z nejlepších kameramanů té doby Otto Heller i vídeňské ateliéry. Za nejlepší scénu považuji Pozdnyšeovovu zběsilou jízdu kočárem domů. Skvěle dynamicky sestříhaná. Škoda jen, že na ni nesmyslně navazuje pasivní cesta vlakem a zdlouhavý konec. Celému snímku rovněž dominuje skvělý výkon Speergera.

Rodina je základ státu (2011)

Jestli nějaký film dokáže popsat dnešek v Česku, pak je to Rodina je základ státu. Igor Chmela mi navíc potvrdil, že je pro mě jedním z nejzajímavějších českých herců.

Pat Garrett a Billy Kid (1973)

Pat Garrett a Billy Kid bez diskuze patří k tomu nejlepšímu, co westernový žánr nabízí. Od "úvodní" smrti Garretta (neuvěřitelně nápaditě sestříhaná scéna, kde kulky sviští napříč časem a prostorem - jakoby celým příběhem) až po tu Kidovu. A to i díky skvělé Dylanově hudbě. http://www.youtube.com/watch?v=hFxwq33rVAs