10 pravidel jak sbalit holku (2014)

To nie je zlý pokus o romanticko - zábavnú komédiu. Je to vtipné, svieže a poetické zároveň. Film síce prináša nenáročnú zábavu, ale nemôže byť každý film umelecký. Raz sa musí zísť aj partia filmárov, ktorí to vedia a zmáknu celkom pohodovú a úsmevnú komédiu nielen pre teenagerov, a to všetko bez tých trápnych sexuálnych vtípkov. K lepšiemu hodnoteniu by sa u mňa film dopracoval, ak by záver nebol taký predvídavý a scénarista sa nedržal tak úporne tej šablóny komerčných romantických filmov.

Dr. Ema (2014) (seriál) odpad!

Gratulujem televízií JOJ k ďalšiemu odpadovému seriálu z ich produkcie. Rád by som napísal, že si ukradli nápad z kvalitne spracovaného seriálu HBO Terapia, ale klamal by som. Okrem toho, že hlavná hrdinka je psychologičkou a poskytuje svojim klientom terapiu, to nemá so seriálom Terapia vôbec nič spoločné. Nezaujímavé, nudné a herecké výkony pod úrovňou suterénu. Mám rád, keď sa na Slovensku natáčajú televízne projekty a chcel by som nájsť pozitíva aj u seriálu Dr. Ema, ale nejde to. Sledovať tento seriál je strata času. Je naozaj tak ťažké napísať kvalitný scenár, aby to diváka aspoň trošku zaujalo?

Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

Neviem prečo autori spojili 5-7 minútových príbehov do jedného celku. Sympatickejšie by bolo o každom príbehu natočiť samostatný diel s dĺžkou okolo 60 minút. Mohli by odvysielať oveľa viac zo života danej osobnosti a nezakončovať každú scénku čítaním ďalšieho osudu postavy. Mohol vzniknúť 6-dielny hodnotný vojnový seriál. Oceňujem dobrú kameru (zvlášť filter) a perfektnú napínavú atmosféru, ktorú tvorcovia dokázali v divákovi vzbudiť. Ide o profesionálny televízny projekt, nevydaný v novodobej slovenskej kinematografii. O to viac ma mrzia krátke príbehy, v ktorých si nestihnete vychutnať charaktery jednotlivých postáv.

Pečený sněhulák (2014) (pořad) odpad!

Páni z České televize, trošku sebakritiky!!! Nerobte zo svojich divákov polointeligentov, ktorým stačí lacná, krčmová, zábava IV. kategórie. Niečo takéto nedorobené pustiť na obrazovky verejnoprávnej televízie si nezaslúži nič iné, len odsúdenie. Žiadny nápad, žiadny vtip, ale veľa trápnych scénok, nad ktorými sa chce skôr plakať, ako smiať.

Život a doba soudce A. K. (2014) (seriál)

Po prvom diely mám zmiešané pocity. Na jednej strane sympatické postavy a dobrý scénar, na druhej strane vykrádanie nápadov z iných seriálov (Terapia) a reality show (Súdna sieň). Autori nič nové a nič zaujímavé nepriniesli, seriál je však pozerateľný, príjemný a pohodový na dlhé jesenné/zimné večeri, hoci zápletka je triviálna.

Co na to Darwin... (2014)

Od tohto dokumentu som si sľuboval, že získam predstavu o tom, čo vedie prívržencov kreacionizmu k istote, že iba ich učenie o stvorení sveta podľa knihy Genesis je skutočne správne a všetky ostatné teórie sú nepravdivé. Na moje prekvapenie som to z tohto dokumentu celkom nepochopil. Z výpovedí kreacionistov uvedených v dokumente som však nadobudol dojem akéhosi strachu z iného názoru o stvorení sveta, konkrétne z Darwinovej evolučnej teórie. Kým prívrženci evolučnej teórie hovorili o alternatívnej teórií ku kreacionizmu, pričom nechávajú na rozhodnutí človeka, či sa prikloní k vedecky podloženej evolučnej teórií alebo ostane verný svojej viere a bude obhajovať stvorenie sveta podľa Biblie, tak kreacionisti voľbu nepripúšťajú. Každý, kto neverí v stvorenie sveta podľa Biblie je diabol a treba ho nenávidieť a opovrhovať ním. Prvú vec, ktorú som pochopil je, že prívrženci kreacionizmu sú plní nenávisti voči niečomu, čo je v rozpore s ich vierou. Povyšujú vieru nad vedecké dôkazy a cítia právo používať klamstvá a zavádzanie na obhajovanie svojho videnia stvorenia sveta. Ako povedal jeden kňaz v dokumente, oni môžu v záujme viery klamať. Klamaním sa to začína a zabíjaním v prospech viery sa to končí. Násilné obhajovanie kreacionizmu sa už stáva sektovou záležitosťou a začína byť nebezpečné. Dokument nemá ambíciu dávať rozhrešenie dvom znepriateleným teóriám, ale ukázať kreacionizmus v priamom svetle na základe výpovedi veriacich fanatikov. Chcel by som požiadať všetkých, či už ste prívrženec kreacionizmu alebo evolučnej teórie, rešpektujte rozhodnutie daného človeka a nešírte nenávisť. Na záver ma dokument príjemne pobavil tvrdením, že kreacionisti bojujú proti vede vedou. Tvrdia, že Adam a Eva žili v spolu s dinosaurami, pričom ich vek je nanajvýš 6 tis. rokov. Dokument má veľa nedostatkov, dáva príliš veľký priestor kreacionistom bez adekvátnej reakcie prívržencov evolučnej teórie. Tí v dokumente nedostanú takmer žiadny priestor. Napriek nevyváženému priestoru v dokumente, kreacionisti zanechávajú u mňa skôr negatívny (sektársky) dojem.

Elysium (2013)

S apokalyptickými sci-fi filmami sa v poslednej dobe roztrhlo vrece a Elysium určite nepatrí ku klenotom tohto žánru. Slabučký príbeh, scénar a réžia u mňa zapôsobili natoľko, že som sa čoraz častejšie začal pozerať na hodinky a očakával som ukončenie tohto utrpenia. Film je dôkazom toho, že k úspešnosti nestačia iba známe mená hercov, treba k tomu aj niečo viac, nejaký zaujímavý a pútavý príbeh. Ten Elysium neposkytol, a z tohto dôvodu ho radím k B-čkovým filmom, napriek hercom a rozpočtu.

Enderova hra (2013)

Príbeh so silným morálny posolstvom plynie svižne a človek sa pri ňom nenudí aj vďaka sympatickým hereckým výkonom, dobrému scenáru a mysticite príbehu. Divák sa pri konci filmu dostáva do etických úvah o právach ľudí na primeranú obranu voči agresorovi a využitie genocídy k úplnému eliminovaniu porazeného. Film je viac-menej určený náročnejšiemu divákovi, ktorý dokáže oceniť posolstvo a etický význam príbehu a neuspokojí sa iba s napínavými akčnými scénami kadetov pri ich výcviku.

První republika (2014) (seriál)

Umelecký prínos První republiky je prakticky nulový. Rodinný seriál s nádychom telenovely občas nudí a občas príjemne prekvapí. Pozitívom je výborné herecké obsadenie, napínavý príbeh, výprava a obdobie, do ktorého je príbeh zasadený. Negatívom je až 22 dielov, počas ktorých kvalita jednotlivých dielov kolíše. Najviac mi však prekáža "ducharina" do inak reálneho príbehu, ktorý sa mohol v danom období odohrať. Seriál je príjemná oddychovka na dlhé zimné večery, nič náročné od neho nečakajte.

Já a ty (2012)

Ja a ty je menej zaujímavý citový príbeh dospievajúceho narcistického chlapca hľadajúceho samého seba. Ide o náročnejší film, ktorý však miestami nudí. Tvorcovia ani zďaleka nevyužili potenciál príbehu a vedú ho slepou ulicou. Príbehu by pomohli vyhrotenejšie situácie v rodine chlapca a pestrejšie dialógy. Stretnutie a chvíľkové platonické súžitie s nevlastnou sestrou Olíviou v pivnici nie je invenčné, neprináša žiadne skutočné spestrenie deja. Mal som možnosť zhliadnuť veľké množstvo náročnejších snímok, tento patrí k tým horším. Napriek tomu si nemyslím, že sledovanie tohto filmu je strata času.