• Krátkometrážní

Room (2015)

Tohle bylo prostě hustý. Po zhlédnutí musím uznat, že byl Room na Oscara nominován plně po právu. Já osobně bych vyzdvihla spíše herecký výkon chlapce než matky, protože jeho projev je odzbrojující a na tak mladého herce přímo úžasný... Nicméně Brie Larson se také předvedla v dobrém světle, což uznali i odborníci z Akademie. Příběh sám nevypráví jenom o vysvobození z klece, ale ukazuje slunnou i stinnou stránku této změny. Ztráta jediného zbylého přání zapřičiněná jeho splněním má na Joy destruktivní účinky a tato nezlomná dospělá ženská nakonec potřebuje veškerou sílu a podporu svého pětiletého syna k tomu, aby dokázala překročit minulost a šla dál... Podporu, kterou správně ona měla poskytnout jemu. 95%

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Tak tohle bylo naprosto geniální! Ještě jsem nestačila vstřebat emocionální zásah, který mi uštědřily Rockyho filmy, a už mi tu servírujou další zápas! :) Jak já toho Sylvestera žeru... No nic. Všichni chlapci předvádějí úžasně zábavnou podívanou, bezostyšně parodují sami sebe, jedna hláška střídá druhou... Záběr na tři nesmrtelné akční hrdiny vedle sebe je bezkonkurenční! Co chtít víc? Přemýšlím, jestli byla lepší Chuckova kobra, Stathamovo doporučení Rockymu, že by se měl konečně naučit bojovat, Arnoldův dotaz, jestli přijde i Rambo, nebo neustálé vracení Terminátora a Willisova poznámka, že už se navracel ažaž. Po suché jedničce jsem nevěřila, že se mi tenhle druh filmu bude líbit, ale... TOHLE je ONO! 96%

Zimní příběh (2014)

Všichni potřebujeme snít... A k tomu není nutná ani logika, ani efekty za miliony dolarů, ani superdramatické zápletky. Zázraky... ano, to je ono - to dnešnímu světu chybí. Na zázraky nikdo nevěří, na hvězdy a křídla andělů - dokonce často ani na lásku. Stejně jako k tomu, abych si vychutnala Šrámkovu, Krylovu nebo Nezvalovu poezii, nepotřebuji chápat souvislosti mezi všemi jednotlivými slovy a stačí mi pouhý výsledný dopad textu na duši, tak v tomhle filmu nemám potřebu řešit, co je a není možné nebo proč se něco děje takhle a ne jinak. Je to krásné, čisté a nabité podivnou silou - možná i díky Jessice Findlayové, kterou jsem dnes viděla hrát poprvé a jejíž projev plný nevinnosti a upřímnosti mě naprosto uchvátil. 93%

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Příběh tom, jak druhý díl filmu sežvýkal ten první jako kráva jetelíček, pak ho vyplivnul, zahrabal do země a postavil mu pomníček. Ačkoli se mi symbolika prvních Hunger Games líbila, až teď, při "chytání ohně", jsem čistě a úplně nadšená. Možná si dokonce přečtu knížku... Jediné mínus je nedotažený konec, chybí ta pecka, která by korunovala díl na samostatný film a ne jen na předzvěst pokračování (ikdyž, co si budeme říkat, Společenstvo Prstenu taky postrádalo pecku na závěr a nijak mu to neubralo)... Ale co. Všechny technické aspekty jsou tady lepší, herci "vyrostli" a co se týče příběhu - konečně začínám mít předstvu o tom, jak to v té diktatuře Kapitolu vlastně funguje. Ale vsadím se, že je tomu konec - to nám pravděpodobně ukáží další díly. Těším se! 90%

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Pro mě je tohle rozhodně nejslabší film z celé Jacksonovy LOtRovské série. Technicky vzato je druhý Hobbit opravdu dobrý, všechno sedí tam, kde má, obrázky jsou krásné, hudba tradičně dokonalá, příběhy dávají smysl, člověk se v tom neztrácí, baví se, fandí, bojí se... Ale když jsem se kdysi doslechla, že Hobbit bude na tři části, bála jsem se přesně tohohle; kvůli nedostatku materiálu k příběhu si Jackson začal hrát na Boha (v tomto případě na pana Tolkiena) a vymýšlet si vlastní historky (jako celá ta zbytečná pasáž s Tauriel, ta se nikde v Tolkienových spisech nevyskytuje), kterými svoji dobrou práci sám podkopává. Vždycky jsem říkala, že nikdo nikdy nenatočí lepší adaptaci knížky, než je Jacksonova LOtRovská trilogie - ale to by pan režisér nesměl zasahovat tam, kam ty svoje nenechavé prsty strká teď. Vždyť je tam spousta prostoru - v rámci příběhu se dá výborně improvizovat (a Jackson to ví, celá ta etuda s Bomburem valícím se v sudu byla super) - není potřeba přimýšlet si vlastní pasáže. Zvláštní, kritizuju a stejně dávám pět hvězdiček... To je z principu. Nemůžu jinak, všechno, co se týká Tolkiena, je pro mě srdcové. Ale jsem upřímně zvědavá, o čem bude třetí díl, protože příběh z Hobbita je téměř vyčerpaný a v Silmarillionu a Nedokončených příbězích toho není moc, co by se dalo použít... Takže teď se k mému tradičnímu natěšenému očekávání dalšího dílu přidává i strach. 91%

Pí a jeho život (2012)

Tady je vizuální stránka zkrátka dokonalá. Prostě nemá chybu, ať si kdo chce co chce žvatlá o kýči... Avatar byl větší kýč. Life of Pi neobsahuje žádná klišé, nic, co standardního, nic klasického, všechno je jinak, než by divák očekával nebo než by hlavním hrdinům přál. Žádné do krajnosti dovedené náboženské žvásty, žádné citové vydírání, žádné extradojemné chvíle... A přesto se jedná o nádherné dílo plné čehosi, co běžnému člověku chybí, ta čarovná síla, ta chuť do života, ta pravda... pravda, kterou si můžeme vybrat. Jsem okouzlená! 100%

Lola běží o život (1998)

Další z geniálních počinů tohohle bláznivého režiséra se sice může tvářit jako energické akční drama, které nás během svých 80ti minut skvěle baví. Je to ale víc, mnohem víc ve své celistvosti a komplexnosti, v nutnosti zamyslet se, co tím ten pán vlastně chtěl říct, a nezbytnosti přiznat, že to prostě nevíme. Jeden krok navíc a všechno se mění, všecičko se od základu přetváří, protože člověk šlápne vedle, protože se nadechne jindy, než by měl, protože pohne rukou o centimetr mimo určený cíl... Neuvěřitelné, co všechno Tykwer dokázal svým filmem sdělit. Lolu považuju za předskok k Atlasu mraků, který tyto myšlenky dovedl ještě dál. 91%

Když vane vítr (1986)

To byla síla! Málokdy dávám experimentům vysoký počet hvezdiček, ale tady to jinak nejde! Úplně z toho dýchají emoce, člověka to zasáhne přímo do srdce a srazí na kolena... Sladká nevědomost postaršího páru žijícího pravděpodovně spoustu let ve šťastném manželství v kontrastu s neodvratným brzkým koncem utváří neopakovatelnou atmosféru a já můžu jen říct - tohle se FAKT povedlo. 92%

Mickey u protinožců (1948)

Pro mě nejlepší, nejúžasnější a nejdokonalejší díl Mickeyho Mouse. Aťsi ze mě mluví nostalgie, prostě je to tak! 100%!!!

Čističi orlojů (1937)

Jeden z nejlepších týmových dílů (i samostatných, protože ty bývají horší). Nostalgie pracuje a já nemůžu jinak, než hodnotit plným počtem hvězdiček. 100%