Abeceda komunistických zločinů (2011) (pořad)

Osobně se divím, že u dokumenu tohoto rázů dá někdo jako hodnocení odpad. Ale budiž, každého názor. Jinak formátem (relativní jednoduchostí a délkou) mi připadá ideální, třeba pro promítání na základních školách atp. A ani pro mě, který jsem ze základní školy už dávno pryč, má dostatečnou hodnotu a jsem rád, že se takovéto dokumenty natáčejí. 70%

Apocalypto (2006)

Co mi asi nejvíc na Apocaliptu nesedlo byla digitální kamera. Je prostě znát, že tahle technologie zatím není schopna nahradit film. Krom toho bych to snesl i o nějakých 20, 30 minut kratší. 65%

A State of Mind (2004)

První dojmy? Úchylný! ... Úchylný v tom, na jaký ekonomický úrovni tahle země je. Na jaký životní úrovni v Koreji lidi žijou. Jaký maj možnosti a práva. A všichni v tomhle (a vlastně ve všech, až na pár vyjímek) dokumentu vypadaj tak šťastně. Úplně nejvíc mě na tom ale mrazí z toho, že vlastně nevim, jestli už tam nejsou všichni natolik vymytý, že se orpavdu šťastnejma cítěj. Ale to se na základě žádnýho dokumentu asi nedozvim. Natočený ovšem pěkně...

Až na krev (2007)

Ač se nejedná o nijak starý film, ba naopak, sám ve svém žebříčku bych ho s klidným svědomím zařadil do kolonky kultovní a hodně nahoru. Rozhodně to ale nebude film pro každého a to dost možná kvůli stopáži a velmi pozvolnému, leč hodně silnému ději. Například změna v naprosto cynickou, krutou až zrůdnou osobu v připadu Daniela Day-Lewise byla tak pozvolná, až jsem se divil, co za člověka to bylo na začátku. K tomu nutno připočíst nádherné exteriéry, herecké výkony, hudbu Johnyho Greenwooda a samozřejmě kameru. V tomhle filmu si všechno sedlo tak nádherně dohromady... Skončil jsem. (A ten nástup hudby následovaný titulkama!...) 10/10

Batman (1989)

Film s neopakovatelnou atmosférou. Burtonova klasika dovedená k dokonalosti hereckými výkony, prostředím a příběhem. Další Batmany už jsem nějak nemusel, ačkoliv posledního jsem neviděl. 95%

Bermudský trojúhelník: Šokující nové záhady (2005) (TV film)

Ze začátku se to tvářilo jako zajímavý dokument. Ve chvíli, kdy došlo na konspirační teorie typu Americká vláda, Atlantida a podobný pavědecký nesmysly, začal jsem o hodnotě dost pochybovat. Nejhorší ale je, že je to hodinu a půl trvající natahovaný nic. Rozuzlenim je, že "vědci" nic nenašli, na nic nepřišli, ale že i tak zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Dokument má asi takovou vypovídající hodnotu, jako kdybych natáčel dokument o požáru lesa. Přitom jediné, co bych za celou dobu zjišťoval, by bylo co je to strom a kdo může za jeho růst. O požáru bych nezjistil zhola nic, přesto bych to nazýval dokumentem o požáru lesa. Dávám 15% za schopnost přesvědčit mě v prvních 30 minutách o tom, že by to mohlo mít nějakou hodnotu. Po 30 minutách jdou procenta jen dolu.

Big Lebowski (1998)

Jakožto velký fanoušek a obdivovatel práce bratrů Coenů mi nemohl uniknout ani tento snímek. Sám ho řadím do té lepší poloviny co autorská dvojice stihla doposud vyplodit. Ovšem klasicky absurdní Coenovský příběh ve stylu murphyho zákona "vše co se může pokazit, pokazí se" není to jediné co mě na filmu fascinuje. Stejnou měrou mě naprosto oslňuje kamera. Každý záběr je kompozičně výborný, z každého by se dala udělat fotografie. To ovšem ocení divák buď v kině, nebo pokud si sežene film na BlueRay, jak jsem nedávno udělal. Další věcí je krásná hudba, jemný humor a dojemný konec. Na tento film se mohu dívat znovu a znovu a nikdy mě snad neomrzí. Naopak, na kvalitě u mě roste. 95%. Zajímavost: Franzovu přítelkyni (nihilistku), která si nechala uříznou malíček kvůli výkupnému, hraje Aimee Mann. Americká zpěvačka, jejíž hudbu můžete slyšet třeba ve filmu Magnolia [--] Při placení nákupu Dude vypisuje na šek částku 0.69 centů a datum 11. září 1991. O 18 minut později mu ale domácí říká, že zítra už je 10., kvůli zaplacení nájmu. [--] Donny nemá na bowlingu nikdy košili se svým jménem. [--] Dude ninkdy nenosí ve filmu ponožky [--] V obou případech, kdy si dojdou pro Dudea Treehornovi gorili, mají oba dva stejné oblečení.

Bílá stuha (2009)

Já osobn jsem byl spokojen. I přesto, že celé vyprávění filmu, postavy... Všechno bylo takové chladné, ne příliš emotivní. Na druhou stranu, když k tomu přičtu chirurgicky přesnou, dokonalou kameru, střih a podle mě výborné výkony. Všechno mi to k sobě prostě sedlo. Přesto je mi jasné, že spoustě lidí se to bude zdát příliš 'sterilní', zdlouhavé atp. Upřímě, já sám nemám příliš co tomuto filmu vytknout. 85%

Black Books (2000) (seriál)

Snad až na poslední díl třetí serie si nemohu stěžovat. Výborná podívaná, u které se človkě směje snad pořád. 95%