Temný dům (2009)

Obecně polské filmy více než můžu, ale tady mne neskrytá inspirace zde propíranými dvěma tituly spíše zklamala. Možná o deset let dříve bych dal čtyři. O dvacet let více možná pět… Ale už mám něco nakoukáno a tak originální pecka na solar to zase IMHO nebyla. Nůžky ve střižně by určitě sedly, nebo nejen ve střižně… :-O (PS 1 Fargo zde spíše obecně evokuje vizuál beranice s bílým podkladem než Coenovský uhelný humor-tento film je více drama než komedie, PS 2 Studnu mi zde více evokuje ostříhaný Edward laděný do mladého Brůny, než samotný sekyrový příběh, přestože odkrytá studna tam byla evidentně naservírovanou poctou, ale nejvíce mě uhranul hlavní „kladný“ policajt co byl snad dvojče Harveye Keitla ze Scottových Soupeřů z roku 1977 :-O)

Sbohem Berthe (2012)

Příjemný, místy i dost vtipný příběh s poměrně (snad) uvěřitelným milostným trojúhelníkem, protknutý nostalgickým francouzským šarmem. Vadil mi na začátku až nesnesitelný PP, ovšem velikostí kapesníků v pohřební službě Définitif by se snad dalo utřít i po koupeli ;-) Film vhodný pro střední (věkovou) třídu, s náročnějším vkusem pro černé ústřice.

Ulice v Palermu (2013)

Taková delší reklama na Fiat Multipla - co se dá v něm všechno dělat, malé Punto-kolik se do něj vejde lidí a na výrazněji opálené hnědoitaly žijící svým životem. Ze začátku mě ta ruční kamera až štvala, aby na konci byl snad desetiminutový stativ... Ale jinak casting na výbornou, příběh již méně, ale jako jednohubka stojí docela za to.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Peter už nemá od Čiary za kamerou Žiarana, což bylo ke škodě znát. Jeho dřívější filmy jsem měl bohužel radši. Na to že na film vybrali tolik peněz tam znát také až tak moc není... Nechť, je to celkem mírně nadprůměrná pohádka ve srovnání s marastem, co točí filmaři z luhů českých. S odřenými "ušami" za tři.

A také déšť (2010)

Mám rád filmy o filmu ve filmu, zde to působí poměrně nadmíru autenticky. Mám problém však s kašírovaným morálním přesahem, jakoby koupě odpustku za španělskou katolizaci Ameriky (se všemi jejími aspekty o kterých sem neměl nikdy žádných iluzí). Bohužel s poslední rovinou snímku-záchrany děvčete, mi připadala tato epopej šroubovaná až nad míru snesitelného patosu. Nejen pro mne je to zřejmě relativně hodně mířený úder na solar, který nemůže nedostat filmovou cenu. Na druhou stranu, určitě zhlédnutelný snímek z dokumentárního hlediska, kdy Bolívii "on-line" tak často Evropané nevnímají, tak jako z podstaty věci komparace k jiné filmové produkci produkci jedno státu Severní Ameriky, je film dozajista lepším gurmánským zážitkem.

Lvi salónů (1978)

Tak imbecilní to docela nebylo, tedy až na Veškrnovou, ta je fakt "na zabití".

Večírek (1968)

Ten opilý číšník mi kazil dojem.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Na zadek jsem se z toho věru neposadil, byť začátek byl velmi slušný. Druhá, již zmiňovaní polovice utrpěla hodně absurdním a nereálným vývojem, kterému nešlo "věřit". Rovněž časem naběhla správná míra multikulti obsazení, americké pohádkovosti a knižních moudrostí, jenž film, který měl náběh stát se dalším Fargem, dosti srazily. Pro neznalé diváky takového subžánru může působit film jako živá voda, ale...