Batman: Zkáza Gothamu (2023)

New York (teda Gotham) za časů prohibice šmrnclý přímočarým lovecraftovským horůrkem. S podivem, že se Elseworlds adaptace netočí častěji. Když už po xtý variujeme origin ať je to aspoň takhle. Gotham by Gaslight byl o něco lepší, přehlednější. Ale více méně to vyjde nastejno. Takže se nic nemění, u DC nad mrtvolně neduživými live action taškařicema pořád vedou animáky. A o parník :)

Harry Dean Stanton: Zčásti fikce (2012)

Zajímavý útvar, tento dokument. Paní režisérka si nedělala práci s nějakýma těma rešeršé. Protože donutit stařičkého Harryho k tomu aby se rozpovídal je úkol vpravdě nadlidský. Žádné informační tornádo se nekoná. A pokud Harry nemluví, tak  zpívá (nějaké to teskné blues). Dá si pár skleniček v místím baru. Staví se i Lynch na kus řeči. Aspoň ten dostane z kamaráda pár odpovědí. Režijně fakt slabé, ta stopáž přijde pocitově mnohem delší. Ale přítomnost zajímavých hostů to nad průměr vytáhne, nenudil jsem se.

Smrtelné zlo: Probuzení (2023)

Nová reimaginace (nebo klidně remake) EVIL DEAD je prima pokoukáníčko co starším bráškům nedělá ostudu. Potěcha všech smyslů hlavně pak těch sluchových. Les vystřídal vylidněný barák za deštivé noci a je správně atmosférický. Rodinka co se má víceméně ráda a pár sousedů, to jen aby kill list nebyl o pár kusech. Gore čvachtavé, kamera neuhýbavá. Zároveň je to vycizelované až k ´dokonalosti´ chybí jakýkoliv moment překvapení. Kde si před čtyřiceti lety musel Raimi vystačit se stop motion, maskama a střihem tady všechno zastanou počítače. A né špatně, jen že už to nepůsobí strašidelně. Z fleku bych v tom baráčku žil, kdežto do lesů mě jakživa nikdo nedostane :D

De Palma (2015)

De Palma sedící mluvicí, staticky ale nikoliv nudně. Z gruntu probere svou filmografii, nic neopomene, sem tam přihodí vtipnou historku. Jak z rychlíku, ty necelé dvě hoďky jsou standardně málo. A mluví jenom De Palma což je taky k plusu. Vynecháme tradičně otravné ´ten je tak geniální´ průpovídky a poplácávání po ramenou a Lucase (jako vrstevník a parťák by se ke slovu dostal). Jen mi vrtá hlavou přínos Baumbacha a Paltrowa. Kamera neměnná a takovouhle režii by zvládnul i svačinář :)

Michael Cimino (2021)

Jeden z těch lepších francouzských dokumentů o amerických tvůrcích. A čím méně toho Cimino natočil, tím více je o čem povídat. Kór když hlavní diskutéři jsou Tarantino a Stone. Věčná škoda , že do TV šla šíleně osekaná verze (vystřihnout hoďku dvacet, vážně?).

Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991)

Zábavná záležitost, která narozdíl od samotného natáčení uteče jak voda. Poslouchat Coppolu nebo Miliuse paráda, pochopitelně se vetřel i profesionální nuďař (výpovědná hodnota absentuje nějaká ta zajímavá historka nula) naštěstí jen na pár minut. Jasně Coppola měl i smůlu, ale stejně mě ta bezbřehá fascinace hvězdama nepřestane zarážet. Dát Brandovi milionovou (!) zálohu aby se na plac dobatolila 150 kilová velryba, když Kurz byl popisován jako kost a kůže. O věčně sjetém Hopperovi škoda mluvit. Vlastně kdo tam vůbec nic nebral ? Takže si za to stejně mohli sami. Akurát Harvey Keitela je mi trochu líto. Přišel a zase odešel (a nikdo se kvůli tomu nevěšel).

Nabídka (2022) (seriál)

Neduživý bráška Vinylu a The Deuce, který doplácí na průměrné tvůrce. S HBO péčí by to snad dopadlo lépe. Tady mám pocit, že koukám na seriál z devadesátých let. Herecky kolísavé, Teller ok ale taková Juno Temple vypadá, že už pět let závodně šňupe (a právě ve Vinylu ji to fakt seklo). Když už Coppola a nelehký proces natáčení, tak rozhodně Hearts of darkness.

Fabelmanovi (2022)

Když už vnímáme Spielberga jako tu neomylnou instanci rodinné zábavy, je myšlenka natočit rodinný film o své rodině sázkou na jistotu. Intimní, civilní skvěle napsaný. Cinefilní je spíše background než samotné vyprávění a kupodivu to vůbec nevadí. Těch drobných narážek na notoricky známé snímky je dostatek a zároveň nepůsobí rušivě. Takový malý citlivý film o dospívání. Po obludně afektovaném Babylonu balzám na duši. P.S. Lynchovo cameo (!) perfektní :)

Babylon (2022)

Bizarní zážitek. Chazelle nabyl dojmu, že je snad mladý Orson Welles. Proč čekat, natočím svůj opus magnum teď! Odvahu respektuji což nic nemění na faktu, že ten film je příšerný. Tu kritika studiových poměrů, tam plačtivé dojímání nad časy co se už nevrátí. Jediná smysluplná postava je novinářka Jean Smart, z patra a ironicky komentuje všechen ten bordel. Margot Robbie k nepřežití, Pitt pouze standart. Z apatie na moment vytrhne šílená (ale vtipná!) kreace Tobeyho Maguira (jistě navíc, ale co není ?). A ta závěrečná montáž historie filmu, uff. Přemýšlím jestli jsem kdy viděl prázdnější hold kinematografii ?! Prý love letter ..pche :D

Avatar: The Way of Water (2022)

Všechno je tak jak má být. Avatar je pořád ten nějvětší, nejbarevnější, nejenviromentálnější spektákl pro celou rodinu (a těžko se na tom něco změní). A železný Jim je král světa ! Pravda, od tak schopných scénáristů jako jsou Jaffa & Silver (Planet of the Apes, Jurrasic World) jsem čekal nápaditější scénář s občas nějakým tím překvápkem. I když nakonec ta rodinná linka nebyla k zahození kór když jsou nové postavy sympatické (paradoxně nejmíň Jake s tou svou military výchovou). Lesních scén si moc neužijeme -staří známí na vteřinku přiletí- to co ale přijde s přesunem k vodním lokacím je potěcha pro všechny smysly. Teprve tam člověk přestane vnímat stopáž. Osobně bych si přisadil za víc těch poklidných pasáží na úkor akce. I ta je víceméně fajn, jen když se přepne do HFR formátu obraz trochu zrychlí a z komfortní zóny párkrát vytrhne. Na druhou stranu je všechno plynulejší, časem snad dám taky IMAX jen pro srovnání. A na trojku vyrazím příští rok rád (né že by mě nezajímala trochu 'pestřejší' Jimova filmografie  ..jen pro srovnání :) ..90%