Osm hrozných (2015)

Fanatickým fanouškem Tarantina nikdy nebudu, ale kill bill se mi líbill a reservoir dogs ještě víc -ono vážně stačilo obsadit k rothovi a madsenovi buscemiho a podoba by nebyla jenom náhodná- Vůbec mu takhle sevřená, komornější poloha svědčí mnohem víc než ty rozmáchlé kusy typu panchartů nebo djanga (nebo jackie brown) jinak nahláškované tak akurát, velké plátno fakt dává vyniknout prostorovosti 70mm formátu (i když by to chtělo spíš IMAX) předimenzované splatter násilí správně krvavé (inu, nicotero) prostě, nejzábavnější tarantino od ..Gaunerů (!) 100%

Miliardy (2016) (seriál)

pilot nad očekávání, i když v případě Showtime, která má laťku tradičně vysoko, bych zas tak překvapený být nemusel (!) takže ještě jednou: pilot rozhodně splnil všechna očekávání ..těším se, co bude dál :)

Macbeth (2015)

syrové, poměrně naturalistické pojetí, obsahově mnou neskutečně rezonovala všechna ta teatrálnost -a to nejsem kdovíjaký ctitel alžbětinského divadla- snad i proto, že ani na moment nesklouzla k přehrávání, audio-vizuál hodně táhne ..posledních 20minut vyloženě dechberoucí (90%)

99 domovů (2014)

Atmosférou ne nepodobné nightcrawlerovi, žel bez klimaxu co by z toho všeho -shlédnutého- udělal něco víc, než jen předvídatelné drama o vykoupení (!) škoda, casting je přesný a námět aktuálně mrazivý ..70%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

nové star wars mě jako ne fan boye doslova nadchly (!) nejen precizní formální stránkou, dramaturgií, tempem, práci s herci, napětím ..ubylo čarodějů a chození, tím pádem to všechno, nepůsobí jako fantasy -i když pohádkových elementů by se našlo- první příspěvek do ságy co mám chuť vidět opakovaně -možná i ve 3D- na soudnější komentář si troufnu, až se mi to víc uleží v hlavě ..90%

David Bowie: Blackstar (2015) (hudební videoklip)

★ space oddity meets 1.outside (!) noirovo na-jazz-lé -pořád inovativní- eklektické ..dokonalá ochutnávka, hlavní chod 8.ledna ..velká očekávání ★

V srdci moře (2015)

kupodivu míň dramatické a osudové, než se na první -trailerový- pohled zdálo a že tam náznaky byly, lovem velryb začínaje a pragmatickým ´řešením´ jídelních dilemat na záchraních člunech konče (!) aspoň formálně se howard snaží snímek něčím oživit -kamera je na tento žánr poměrně nápaditá- takže, v zásadě to všechno servíruje poživatelně, ale tak nějak bez výraznějších chutí a mírně nedopečeně (70%)

Most špiónů (2015)

esenciální spielberg (!) pragmaticky omlouvající fakt, že se mu už do žánru sci-fi (ano, mám na mysli robocalypse) moc nechce, špionážně soudní drama s přesným castingem, dokonalou kamerou a lehce kafkovskou -strikně v Berlíne, čerstvě stavějícím TU zeď- atmosférou, technická stránka bere dech -že ani tolik nezamrzí neúčast williamse- v podstatě ideální vánoční film (občas sněží, celé to vizuální tónování je až caprovské a tom hanks úpřimně a nesobecky dělá dobré skutky) ..jsem dojat (100%)

Sicario: Nájemný vrah (2015)

brilantní (!) oko formalistovo jen těžko zůstane netečné -minimálně deset scén do rámečku, rozpohybovaného- audiovizuální celek bezchybný, prominu i tu, předvídatelně napsanou postavu emily blunt (ne, že by se s tím nepoprala) žánrovka s přesahem, villeneuve je mistr ..letos jsem na narcos vlně -v seriálu roka mám jasno- že by se i nej film nesl v podobném duchu (?) 100%

Kosti a skalp (2015)

svého druhu unikum (!) pokusy skloubit s žánrem westernu žánr jiný (cowboys and aliens, jonah hex, lone ranger) dopadli prachbídně a tady jde ruku v ruce jak horor, tak místy až jarmuschovský ´dead man´ humor, skvěle vedený casting a scénář ..sebevědomý debut (90%)