Poslední neděle (2009)

Film je jako rozsypané střepy čehosi. Postavám chybí motivace pro jejich jednání. Čímsi posedlý podlý Čertkov, čímsi nadšený Bulgakov, sexy Máša, čímsi popletení "tolstojovci" šílená hraběnka a tragikomický Tolstoj. Jelikož si tvůrci filmu dali zřejmě za úkol vyhnout se jakékoliv zmínce o podstatě Tolstého životní filozofe, nedává dění ve filmu vůbec žádný smysl. Díla Tolstého, která napsal v posledních třiceti letech života byla často cenzurována jak v Rusku, tak v jiných zemích, vycházela samizdatem nebo po různých peripetiích později "oficiálně". Jak je vidět cenzura trvá. Ovšem taková ta naše soudobá. Tvůrci uvařili s velkým úsilím a s pomocí vynikajících kuchařů pozoruhodné knedlo vepřo zelo. Jenom to maso tam chybí. Jinak je tam opravdu všechno.

Oddělené světy (2008)

Příběh který klade ty nejhlubší otázky. Že si jich zřejmě většina diváků nevšimne není chyba filmu. Ostatně kdoví, zda si jich všimli autoři filmu. Lež a pravda se tu prolínají jak ve světě proklínané sekty, tak ve světě tam "venku". Hrdinka se osvobozuje od pokrytectví sekty a většina diváků tomu asi fandí. Jen si možná nevšimli, že se vymaňuje z pokrytectví pokrytectvím. Ze lži - lží. A za sebe musím říci, že "pravda" Svědků Jehovových v tomto filmu podle mého názoru o mnoho převyšuje "pravdu" těch ostatních. Pokud jde o Armageddon, trochu se zaměňuje víra v něj a přání Armageddonu. Tento svět jak jej známe je konečný bez ohledu na to jestli si to Svědkové nebo my přejeme. Před sto lety byla možná relevantní diskuse o konečnosti Země a lidského života na ní. Dnes snad nikdo nepochybuje, že Země se vypaří, pokud neskončí dříve lidským zásahem. A věřit v nesmrtelnost života, v nesmrtelnost duše, není fanatismem, ale vírou velké většiny lidí tohoto světa. Není vůbec vyloučeno, že ti co věří v současnou smrt těla a života mají pravdu, stejně tak ovšem není vyloučeno, že ti co věří ve smrtelnost těla a v nesmrtelnost života mají také pravdu. Každému se možná dostane podle jeho víry. Hrdince jsem tolik přál, aby se stala misionářkou Svědků nebo aby podržela to co je pravdivé a odvrhla jen to co je falešné, ale tento příběh ukázal nejen jak je to těžké, a především, že tento proces osvobození od lží k sobě i druhým nikdy nekončí. Ať už jsme v sektě nebo ne. Ať jsme věřící či nevěřící. Přinejmenším do doby dokud dýcháme tento vzduch.

Český mír (2010)

opravdu jsem se nasmál. To jsem v takové míře nečekal. Jenže kdybych si předem přečetl obsazení, mohlo mně to dojít, že to bude špičková komedie: George W. Bush, Ivan Martin Jirous, Jan Vyčítal, Miloš Zeman, Ladislav Smoljak, Jiří Lábus, Tomáš Töpfer, Jiří Krytinář a další..... zejména klip Vyčítala patří do zlatého fondu českého popu.

Dead to the World (1998) (koncert)

Zatím nejlepší kousek MM. Výlet do pekla. Takže nejlepší kousek se stává i kouskem nejhorším - záleží na úhlu pohledu.

Setrvačník (2003) (TV film)

tento film je bezpochyby nízkorozpočtový. Opravdu nízko. Nemá smysl psát o hereckých výkonech, režii, scénáři, výpravě apod. protože je to celé o něčem zcela jiném. Nejdříve mě to moc nebavilo, ale tak od půlky filmu jsem slzel až dokonce. Asi mi něco spadlo do oka. Nevěřící ale zřejmě neosloví. Je to taková křesťanská pohádka. Kdo věří v takové pohádky a inspiruje se jimi ve svém životě, žije jako v pohádce. A kdo žije v takové pohádce, získává skutečný život. Kdo nevěří a neinspiruje se, nemá nic.

Píseň o Bernadettě (1943)

Krásný film. Krásný příběh. Pro každého člověka. Ne pro zvíře.

Jesus Camp (2006)

Dokument jak má být. Snad ten jeden oponující radio reportér byl přebytečný. S divákem není třeba manipulovat, nebo mu předkládat hotové názory. Takto nutí každého přemýšlet sám za sebe. V úvodu filmu a pak ještě několikrát mi to připadalo jako výcvikové středisko mudžáhidů. Proti víře toho nelze mnoho namítat, "kempující" celkem věrně vystihovali křesťanskou víru. Až na některé maličkosti, z nichž bych zmínil tu nejpodstatnější. Sami křesťané se ve filmu porovnávali a vymezovali proti Palestincům apod. a argumentovali: "oni mají granáty, ALE MY JSME TI DOBŘÍ. " A v tom je zakopán pes. A to nejen u těchto věřících. Je třeba si opakovat: my nejsme ti dobří, já nejsem ten dobrý.  Ježíš řekl: "Proč mi říkáš dobrý? Nikdo není dobrý, jedině Bůh. (Marek 10:18) A když se už chceme považovat za ty dobré, za ty správné kluky a holky, měli bychom velmi, velmi vážit a měřit stejnou vahou a metrem. A i potom bychom měli sklopit uši a uvědomit si, že nejsme na tomto světě abychom soudili a trestali druhé. Debata kreacionismus vs. evoluce je jen takovou nevinou hrou, ale militantní výchova je stejně nebezpečná kdekoliv, ať v USA, Izraeli nebo Iránu. Zdá se, že milí křesťané správně věří, že Bůh je láska. Ale pro ně to zřejmě znamená, že Bůh miluje především Kansas, a to více než jiné kouty té koule, na které všichni někam letíme. To vypadá jako věčný omyl. Neboť těch samozvaně vyvolených tu už bylo.........

Král komedie (1982)

spíše tři a půl. Ty fantazie hlavního hrdiny se mně zdály dlouhé a nudné. Jinak jde ovšem o celkem příjemný film, který nikoho neurazí a mírňoučce pobaví. Niro je skvělý, režie také, ale chyba bude asi ve scénáři. Z námětu se dalo udělat více. Scéna ve vile, kde čekali na komika až se vrátí z golfu byla bezvadná. Podobných fórků mohlo být více. A nějak mi uniklo co to tam ta Pupkinova vyvolená ukradla. Závěr by si zasloužil i čtyři hvězdičky, to uznávám.

Ve službách války (2008)

posledních 10 minut bylo utrpením, poslední vteřiny nesnesitelné. Chtěl jsem dát tři, ale pro ten konec jedna dolů. Vlastně není patrné o čem ten film je. Člověk by čekal, že se v takovém filmu dozví, proč se voják rozhodne už dál neválčit, případně znovu válčit. Ať už se rozhodne tak, nebo tak, snad by to nemělo vybočovat alespoň ze základní konzistence. Tady když se hrdina rozhodne pro řešení "A" a čekám jak se to vyvine, jak se dozvím o jeho motivech, tak se rozhodne zase pro "B" a zase marně čekám proč. Kdo točí takové filmy ? A proč?

Na odstřel (2009)

Chvílemi to vypadalo, že film chce říci něco více než obyčejná krimi, ale nakonec z toho není téměř nic. Snadno zapomenutelné nic. Jakoby se tvůrci lekli toho, co nakousli... .... Kdo chce zabít čas, pohodlně ho může odtřelit tímto filmem. A nebude to ani moc bolet. Bezbolestné tři.....