• Pohádka

Na sv. Valentýna (2010) odpad!

Nudnější plitkej film jsem dlouho neviděla. Srovnávat s čímkoliv by byl hřích. A jiskření mezi protagonisty nulové.

Panství Downton (2010) (seriál)

Tohle je přesně můj šálek, miluju tuhle dobu a ještě v britském prostředí. Je to taková nová Sága rodu Forsythů, ale řekla bych, že se jedná o ještě propracovanější drama, které přináší zajímavý pohled do života vyšší třídy a jejich služebnictva. První série měla trochu pomalejší rozjezd, ale musím říct, že každý díl měl pro mě stoupající tendenci. Baví mě ta anglická škrobenost, která může v dnešní době být docela sympatická, pokud chce člověk utéct od reality všedních dní. Upřímně nekteré prvky chování a mezilidských vztahů bych vrátila i do dnešní doby (úcta ke starším, úcta k rodičům, výchova dítěte, bonton, atd.). Herecké královny Maggie Smith a Shirley McLane nemají žádnou chybu. Přesně to, co zvárňují v seriálu pro mě přestavují i jako herečky. Stejná generace, ale dvě odlišné herecké školy, tradiční britská a bohémská americká. Maggie Smith je neskutečná a její sarkastické poznámky mě občas nutí k výbuchům smíchu. A upřímně i duo Smith-Wilton (Izobel) je nesmírně k popukání. Jejich žabomyší války musí bavit snad každého. Co se mně nelíbí jsou ty časové sekvence, kdy po zajímavé scéně či situaci se úplně nelogicky najednou přeskočí o několik let dopředu a my dostáváme pouze slovní vysvětlení....trocha škoda. Na čem ale může tenhle seriál stavět jsou dialogy a solidní herecké výkony. Mimochodem jeden z mála seriálů, který stojí za to vidět v původním znění i dabingu! Překvapivě začátek třetí série pro mě přinesl další aspekt, který bych zrovna u tohohle žánru nečekala, a to je humor. Já mám ráda britský sarkastický humor, který tu samozřejmě ve velké míře najdete, zároveň se mně líbí celkem nekomplikované a nečekané vtipy, který bych prostě u seriálu typu Downton Abbey nečekala. Co se týká příběhu, tak mně samozřejmě mrzela smrt mých oblíbených postav Matthewa a Sybil, ale na druhou stranu jsem ráda, že prostě byla ukázaná i nespravedlivost a krutost doby. Je pravda, že 5. řada mně přišla trochu zbytečná, protože v ději moc nenabídla, kromě tedy posledního dvoudílu, který byl opět vyvedený. Downton Abbey mně někdy intrikami a romantickými scénami připomíná takovou soft posh britskou telenovelu, ale to k té době pravděpodobně patřilo. Já osobně dost fandila Mary a Tomovi, protože se k sobě podle mě hodili a čekala jsem, že skončí spolu i vzhledem k tomu, že si oba prošli smrtí manžela/ky, ale jsem ráda, že alespoň Mary skončila s panem Talbotem, protože pro Matthew Gooda mám velkou slabost. Seriálu k dokonalosti lehce něco postrádá, ale stále ho považuji za hodně povedený počin. 85 - 90% Oblíbené postavy: Tom, Sybil, pan Bates, Matthew a především lady Violette.

Počátek (2010)

Tak jsem zas jednou vyrazila do kina a to jen díky uživatelům tohoto serveru. Ačkoliv po shlédnutí traileru a několika předzvěstí že to bude trhák, jsem rozmýšlela, zda jít na tento film do kina, konečné rozhodnutí jsem udělala až v okamžiku, kdy jsem na CSFD zaznamenala hranici 96% a hodnocení jako 4. nejlepší film v žebříčku. No to mi jaksi vyrazilo dech, a tak jsem dnes překonala i to, že mi nezbyde nic jiného než jít do multikina Cinestar a poslouchat, jak mi přímo do ucha někdo chroupe popcorn a srká colu. Recenze jsem vynechala a řekla jsem si, že se spolehnu jen na svůj úsudek. Hned od prvního momentu mě film vtáhl do děje a to se mně stává jen zřídka. Nebyl to ten nucený zájem dávat pozor, abych o něco nepřišla, i když jsem samozřejmě věděla, že u tohoto filmu si budu muset dávat dobrý pozor na každý detail. Aby každý kousek skládačky zapadl na své místo. Rozhodně chápu, že tenhle film bude mít dvě strany. Své odpůrce a příznivce (samozřejmě jako každý film). Většinou mně tenhle filmový žánr neoslovuje nebo přesněji není to úplně můj šálek čaje. Trochu mě zaráží srovnání s Matrixem. Já si nemohu pomoc, ale pokud tohle má být jen více propracovanější verze Matrixu, kde hlavní myšlenka je vykradená a nic převratného se zde nekoná (ale pro mě film více méně nemá s Matrixem nic společného), tak pak si dovolim tvrdit, že tento film je asi tak o 10 úrovní lépe zpracovaný Matrix. O zvukových a vizuálních efektech nemluvě. Možná je film občas zmaten (především prvních 20 minut, než si uděláte svůj vlastní obrázek), někdy je těžké se najít a občas si nejste "sure", jestli je to sen a nebo realita. Ale vlastně o tom ten film je. Co se týče hereckých postav, lépe vybráno nemohlo. Koukám, že Nolan měl evidentně slabost pro Ledgera! :-) Ale jinak všichni svou úlohu splnili na 100%. Nejsem si jistá, jestli tohle byl Capriův nejlepší herecký počin, ale pokud se letos nic lepšího neurodí, tak Oscar ho nejspíše nemine. I když bych řekla, že to bude spíše zásluhou filmu než samotného DiCapria,čímž na druhou stranu rozhodně nesnižuji jeho hereckou kvalitu. Překvapilo mě hodnocení v Mladé Frontě - 60% . Mně se zdá, že tomuto filmu se dá dát hodnocení buď 20% bez ohledu na to, zda nebudete za "šílence" , nebo 90%. Mé hodnocení: 92 %. A troufám si říct, že co pro mě bylo před tím nepochopitelné (že je film ve dvacítce nejlepších, natož v pětici top), tak dnes s tím souhlasím. Určitě se ale chystám zajít ještě jednou na ten filmový skvost, abych měla pocit, že jsem vše pochopila a pokusím se nalézt tam, kde jsem se občas ztrácela. Jsem sama překvapena sebou. Není to takové to nadšení z filmu, kde jste ohromeni. Tenhle film mi vyrazil dech a po skončení se mi nechtělo ani mluvit. Jen si třídit a třídit myšlenky. Pro mě je tento film jasným aspirantem na Oscara a rozhodně je to nejlepší nový film, který spatřil světlo světa za posledních 5-10 let. Podotýkám - nově natočený samozřejmě.

Přestupný rok (2010)

Asi jsem změkla, ale pro mě celkem příjemný film. Neurazí, nenadchne. Irsko nádhera, Amy Adams je mimořádně pro mě ta slabší z páru, ale jinak žádná tragédie. Sice od začátku vám je všechno jasné a předvídatelné, ale bez zbytečného patosu. Takže když máte dámy momentální slabost a chcete si pustit nějaký romantický filmek, který příjemně plyne a vy u toho nemusíte nijak moc přemýšlet, tohle může být jedna z voleb. Se 60% nelze jinak než souhlasit.

Alisa - Jdi za svým srdcem (2009) (seriál) odpad!

Když nemůžete ve 3 ráno spát, tohle vás zaručeně uspí. Německej šlendrián, to snad radši to Mexiko, kde jsou aspoň koukatelní lidi. Fakt hnus!

Glee (2009) (seriál)

Tady platí: Nikdy neříkej nikdy! Neodolala jsem a musela jsem se podívat, proč se Glee stalo celosvětovou bombou. Neviděla jsem sice každý díl a ani mě to nijak zvlášť nemrzí, ale to, co jsem viděla, mně stačilo. Samozřejmě dějová linka a jednotlivé osudy mladých teenagerů mě vůbec nezajímají, ale to, co má Glee navíc, jsou skvělé aranže písniček, harmonie mezi jednotlivými zpěváky, kteří by sami za sebe asi neměli moc šanci prorazit, ale dohromady zazáří. Nejsem fanda moderních popových sraček a cover verzí slavných hitů, ale tahle parta mě dokáže z 90% potěšit. Rozhodně díl s Neilem Patrickem Harrisem patří k mým nejoblíbenějším. Kdyby to byl seriál jen o zpívání, má u mě rozhodně 85 - 90%, ale bohužel herci tam i mluví, projevují se a seriál má i scénář. Hezkých 65-70%. Rozhodně ve srovnání s nějakým High School Musical neporovnatelné. V případě Glee je vidět alespoň hudební vyspělost a úroveň. Překvapení roku pro mě // Po občasném zhlédnutí dílů v právě probíhající 5. sérii musím konstatovat, že ani Glee se nevyhnulo úpadku. Tenhle film pro mě drží talent Lei Michele a jako u všech ostatních seriálů, v nejlepším se má přestat, a proto si myslím, že Glee mělo skončit už po 3. sérii, nebo minimálně po nenadálé smrti Coryho Monteitha. Momentální hodnocení Glee by bylo u mě pod 50%.

Miranda (2009) (seriál)

U tohohle sitcomu totálně "chčiju" smíchy. Zdá se, že udělat dobrý komediální seriál je dneska obrovská věda, přitom je to tak jednoduché. Stačí jen být fanouškem klasického britského sarkastického humoru. Některé momenty jsou trochu "cheesy", někdy možná jsou tam stále se opakující vtipy, ale takhle mě bránice nebolela dlouho a někdy si musím utírat slzy. Seriál drží především Miranda Hart a Patricia Hodge bezesporu (Penny). Miranda má obrovský komediální talent a není divu, že scénář k tomu psala přímo ona. Chápu, že to nemusí sednout každému, ale mně se tenhle nenáročný břitký humor líbí. Mám pocit, že v některých momentech se v ní trochu vidím a bojím se, abych si taky nevydlabala kamarády ze zeleniny...(bráno s nadsázkou)

Odsouzené (2009) (seriál)

Na tomhle seriálečku som si naozaj ulítla! Musím říct, že mně to z té česko-slovenské produkce přijde ještě zlaté oproti některým jiným seriálům průjmům a šmakuládám. Docela příjemné obsazení, občas trochu přehnané, ale jinak vcelku realistické. Člověk musí vzít v potaz, že je to stále seriál, takže je tomu uzpůsoben i scénář. Já se ale vážně bavím, někdy se tu neskutečně směju. Oblíbená postava: MAGORKA!!!

Veni, vidi, vici (2009) odpad!

A o co že vlatně šlo? Jedním slovem: NUDEX.

V náručí ďábla (2009) (seriál)

za dabing Martina Stránského. Seriál odpad a Segrestor to zabil!