Sloní muž (1980)

Pro mě nejlepší Lynchův film. Skvělé obsazení - Hopkins, Gielgud, Bancroftová a za maskou John Hurt...

Do Paise Ki Dhoop, Chaar Aane Ki Baaris (2009)

Sladkohořké vyprávění o setkání dvou outsiderů, kteří mají víc společného než by si kdy pomysleli. Ona je postarší prostitutka s postiženým synem. On je postarší neúspěšný textař. Ji opustil manžel. Jeho opustil přítel. Možná z nich nikdy nebude dokonalý pár, ale mohou si navzájem pomoct. Filmová pohádka pro dospělé, s chytlavou písní a sympatickými antihrdiny se odehrává na pozadí Mumbaje. Pro některé západní diváky děj plný klišé s nepříliš odvážným koncem, ale pro indické diváky rozhodně odvážná témata a pěkně zpracované reminiscence slavných hindských filmových písní.

No Limit (2012) (seriál)

Seriál, který si absolutně nedělá ambice na nic jiného než bavit co nejširší vrstvy. Je v něm samozřejmě spousta nelogičností, které mohou někoho úplně odradit. Ale na druhou stranu je pěkně vyvážený - ani moc akce ani málo, tak akorát humoru, romantiky, rodinných hodnot, pěkných záběrů na Marseille a dobrých herců (tady jen nesedí prťavá, spíš zakrslá dcera hlavního hrdiny).

Endeavour - Patrona (2018) (epizoda)

Tato epizoda mě tak úplně nezaujala, i když je chytře napsaná a užívala jsem si retro atmosféru natáčení béčkových horrorů a kulisy starého kina. Co ale nechápu je, jak může někdo název téhle epizody Cartouche = kartuše (egyptologický termín) přeložit jako Patrona. Naštěstí ten kanál Epic drama na kabelu nemám. Tam mají jistě kvalitní dabing, zvláště historických seriálů. To musí být masakr ;-)

Alibi pro vraha (2003) (TV film)

Perfektní chytrá, vtipná a originální britská detektivka. Herecký koncert dua Michael Kitchen a Sophie Okonedo. Dávám 4 hvězdičky za nadabovanou a o půl hodiny zkrácenou verzi. Nejspíš bych zvedla na pět hvězdiček, kdybych viděla originální verzi. Třicet minut vystříhaných scén skutečně chybí a leccos není vysvětleno. Původně se totiž jednalo o třídílný tv seriál.

Versailles (2015) (seriál)

Hodně povedený seriál založený na skutečných událostech i mýtech o období vlády Ludvíka XIV. Seriál se podařilo prodat do téměř celého světa, což vypovídá o zkušenosti tvůrců s tvorbou dobře vyváženého díla. Samozřejmě, že francouzské publikum si stěžuje na nedostatek sexu a anglické herce. Britská BBC zas obdržela stížnosti na přemíru sexu :-) Scénář je chytře poskládaný ze skutečných událostí a z historických anekdot vyzobaných z momoárů a dopisů, které ovšem nejsou vždy pravdivé a už vůbec nejsou nestranné. (Například zatímco dopisy Madame přítelkyním se dochovaly, korespondence Monsieura s jeho přáteli skončila v krbu hned po jeho smrti.) Tvůrci si dost pochopitelně nelámali hlavy s historickou chronologií, ale poskládali dramatický děj a dobře se jim při tom podařilo vystihnout ducha doby. Ve středu všeho dění je vztah Ludvíka XIV. a jeho jediného bratra Filipa, vévody Orleánského (mimochodem dědečka Františka Štěpána, manžela císařovny Marie Terezie). Král, nemůže zapomenout na období Frondy a nebezpečí, které hrozilo od strýce Gastona,postupně umenšuje vliv vysoké šlechty a převádí moc do svých rukou. Od malička vštěpovaná ostražitost vůči mladšímu bratrovi Filipovi (aby se z něho nestal další zrádný Gaston) komplikuje jejich vzájemný přátelský vztah. Monsieur, vychovávaný k bezvýhradné věrnosti a poddanské poslušnosti ke svému královskému bratrovi, si vyvzdorovává alespoň malé kousky slávy a osobní svobody. A to vše v kulisách francouzských královských zámků, s perfektními kostýmy (úžasné historické boty a vyšívané kabátce...) a výpravou. Mě osobně stylizace v případě tohoto seriálu ani za mák nevadí.

Tyran (2014) (seriál)

Svižný a nekomplikovaný děj. Atraktivní námět. Některé vedlejší postavy ponechávány u ledu, což je škoda. Začátek velice slibný, ale na konci první sezóny už jen 70%. Naivně překombinováno.

Skandál (2012) (seriál)

Skandál je typický seriálový produkt Shondalandu a jako takový je snadno rozeznatelný mezi ostatními seriály. Mezi postavami se nenachází jen krásní jedinci anglosaského původu s alabastrovou pletí, mužského rodu a nejlépe do třiceti let, ale je tam mnoho postav, které jsou barevné, tlusté, malé, staré, homosexuální a nebo jsou to ženy v typicky mužském prostředí. Seriál se odehrává v prostředí vysoké politiky a tak se ve vysokém tempu před divákem objevují skandály, podvody, vraždy a intriky. Postavy se zjevují a zase mizí, odstaveny, znemožněny, uvězněny, zavražděny. Nikdo není kladný hrdina bez poskvrny a bez (nebezpečných) ambicí a vztahů. Přiznám se, že mým oblíbeným antihrdinou je šéf štábu Bílého domu Cyrus Been, který jako by vypadl z nějaké Shakespearovy tragédie a kterého skvěle hraje divadelní hvězda Jeff Perry.

Zwei Tage Hoffnung - Der Aufstand vom 17. Juni 1953 (2003) (TV film)

Ve východním sektoru Berlína velí ukrajinský generál Dibrova. Němečtí stavební dělníci nedokážou plnit nesmyslné normy, když není zajištěn ani základní stavební materiál a chtějí stávkovat proti neschopné vládě. Novinář ze západního sektoru zjistí, že jeho otec a bratr jsou na záhadném seznamu, který se podařilo získat od muže, který je vzápětí unesen zpět do východního sektoru ... Televizní film natočený podle skutečných událostí si neklade za cíl být nějakou velkou podívanou, ale je výpovědí o jedné části německých dějin.

The EE BAFTA Film Awards 2013 (2013) (pořad)

BAFTA jsou moje oblíbené filmové ceny. Jen moje angličtina nestačí (a zdá se že ani oficiálního překladatele HBO) na slovní akrobacii Stephena Frye. No lepší Stephen než Jonathan Ross ... na jeho akcent si asi nikdy nezvyknu :-) Jen moc nerozumím (no vlastně rozumím), proč hlavní ceny musí předávat americké hvězdy. Britové mají světově úspěšných herců dost. Škoda.