Komando (1985)

Přece jen už trochu vyčpělá klasika 80. let,která svou brakovost neskrývá,ale dává na odiv.První polovina je parádní,plná nezapomenutelných hlášek,drsné akce a Arnieho (ne)herectví.V té druhé ale pitomost filmu začne překračovat únosnou mez,hlášky vymizí a akce začne být lehce monotónní.Komando je ale kult,kterému slouží ke cti fakt,že se na něj i po těch letech dá docela v pohodě dívat,narozdíl od šíleného Běžícího muže,na druhou stranu to není Total Recall nebo Pravdivé lži a podruhé nějak nemám potřebu to vidět.Takže čtyři je moc,ale trochu silnější tři filmu střelím rozhodně rád. 65 %

Konečná (2013)

Vzniknout v 80. letech, dovolila by si Konečná pravděpodobně ještě mnohem víc, ale na dnešní poměry je to pořád solidní divočina! První půlka má pomalejší tempo, ale drží si příjemný tón, který nenudí a maximálně těží z Arnieho návratu i z kontrastu, který vyvolává jeho ospalé maloměsto a drogový boss frčící v hypermoderním fáru směr Mexiko. Ujasní se zápletka, postavy dostanou jednoduchou, ale v rámci pravidel oldschool akčňáku fungující, motivaci a může se plynule přejít k závěrečnému střetu. Ten má grády, nápady i dostatečné množství krve a velkých bouchaček, několik zapamatováníhodných highlightů a trefných hlášek. A na mostě je na nás připravena velmi vtipná (snad záměrně) bitka, u které mi bylo již definitivně jasné, že Arnieho rozhodnutí vrátit se na plátna se vyplatilo. A Konečná je moc fajn comeback. Má v sobě kýbl nadsázky, ale zároveň nezesměšňuje za každou cenu a akční ikona dostane spoustu příležitostí ukázat, že hraje pořád stejně špatně, stále mu není rozumět ani slovo a člověk nemá problém uvěřit, že jde furt o pořádnýho borce, kterej zvládne zpacifikovat o generaci mladšího floutka levou zadní. A přesně takového jej fandové milují. Klasickým akčním filmům už asi pšenka nikdy nepokvete tak skvěle, jako před třiceti lety. To je smutný fakt. Ale jsem rád, že největší žánrová ikona se o jeho oživení alespoň pokusila a kvalitativně ten pokus ustála se ctí (tržby jsou už jiná písnička...). Protože tahle poctivě zrealizovaná, westernem šmrncnutá, chvílemi dravá, chvílemi příjemně nostalgická podívaná byla ve všech ohledech fajn. A utekla tak rychle, že jsem měl chuť dát si ji po skončení okamžitě znovu. 75 %

Konformista (1970)

Začněme pozitivně.Bertolucci je bezesporu mistr obrazových kompozic a nemálo obrazů v Konformistoviu jednoduše bere dech.Dále se mi líbila rozporuplná povaha hlavního hrdiny,příběh o jeho snaze zapadnout do životního stereotypu,i když k tomu evidentně není předurčen a jeho morální dilemata,která jsou prodávána ve skutečně působivých scénách.Můj problém s filmem spočívá zejména v tom,že si až příliš vypomáhá frustrujícími dějovými zkratkami a kvůli jeho zmatené a roztříštěné vyprávěcí struktuře se mi několikrát stalo,že jsem nechápal,co se v určité scéně děje,proč se to děje a jak došlo k tomu,že se to děje.Stejně tak mi vadí,že film se rozpíná do mnoha směrů jak myšlenkově,tak ve snaze zachytit život hlavního protagonisty,aby pak zdaleka ne všechny linie dostaly uspokojivou katarzi a obhájily tak své místo v ději.Těsně po skončení filmu jsem jím byl,proč to nepřiznat,spíše znechucený a na alespoň částečné docenění jeho četných kladů jsem se musel vyspat.Rozhodně bych Konformistovi nechtěl upírat jeho zvláštní působivost a myšlenkovou vtíravost,díky které jej člověk rozhodně hned nedostane z hlavy.Dané téma člověka,ve kterém se sváří tolik protikladných pocitů a jeho vnitřní boj,se ale podle mého názoru dalo ztvárnit ještě působivěji,méně roztahaně a s důslednějším důrazem na příběh samotný,nikoliv na jeho obrazovou a vyprávěcí strukturu. 60 %

Konzultant (2013)

Tohle není Film. Konzultant představuje nabubřelou přehlídku senilních filozofických výplodů kdysi geniálního Cormaca McCarthyho, které se někdo, zřejmě z úcty k nositeli Pulitzerovy ceny, rozhodl převést do filmové podoby zřejmě v naprosto neredigované verzi. Výsledek - strašný průser. S jistou osobitou atmosférou, to nepopírám. Ridley Scott je pořád dobrý režisér, který dokáže dát filmu ksicht a řemeslně jej brilantně ošetřit. Herecky je Konzultant z větší části taky poměrně přesný, především Bardem si svou roli náležitě vychutnal. Ale co naplat, když se celý film nesmyslně topí v rádoby hlubokých dialozích a jako film, který by měl odněkud někam směřovat a vyprávět příběh, prostě a jasně nedává smysl. Obsahuje scény, které nijak nesouvisejí s dějem, postavy v něm defilují bez ladu a skladu a v celém ději je tolik slepých uliček a nejasností, že si divák k filmu zkrátka nenajde cestu. Už dlouho se mi nestalo, abych tak moc nechápal konání a motivace postav, abych se ptal, proč se zrovna děje to, co se děje. Konzultant je předem prohraný boj s nadutým scénářem, který by možná jako kniha fungoval. V té si totiž může čtenář jednotlivé události přečíst vícekrát, aby mu začaly dávat smysl, má čas zamyslet se nad úvahami, které postavy vyslovují. Přizpůsobit filmovému médiu se ovšem McCarthyho scénář absolutně nepovedlo a největší filmové zklamání několika posledních měsíců je na světě. 35 %

Koralína a svět za tajnými dveřmi (2009)

Jo,budu za rouhače,ale mě se Koralína líbila víc,než zbožňovaná Noční můra.Po animační stránce dovedené k absolutní dokonalosti,jak šedivá realita tak barevný snový svět působí úchvatně a rozkvétající zahrada je skutečně pastvou pro oči.Hudba je také Selickovým silným spojencem a zvlášť druhá půlka s perfektní skoro až hororovou atmosférou dokonale baví.Film mi ale přirostl k srdci hlavně díky sympatické hlavní postavě,Koralíně skutečně nešlo nefandit a ten kocour měl taky něco do sebe.Velké překvapení a jeden z nejpříjemnějších animovaných zážitků posledních let. 90 %

Kosmo (2016) (seriál)

Má to svoje mouchy, to né že né. Ve čtvrtém dílu Kosmu výrazně spadne řetěz a vůbec bych se nezlobil, kdyby zůstalo u prvních tří, které představují hezky vypointovaný a relativně uzavřený celek, ke kterému už jejich dva následovníci jen přidávají další zbytečné stereotypy a už trochu ohranější vtípky. Navzdory slabšímu konci si ale myslím, že jde o jednu z nejlépe napsaných věcí, která se v rámci české televizní tvorby za hodně dlouhou dobu objevila. Zajímavá práce se žánry satiry a sitcomu, naprosto vládnoucí Myšička s Jiřím Hánou, rozmanitost jednotlivých epizod, kdy každá je koncepčně podaná trochu jinak, než ta předchozí... Kdyby bylo Kosmo třeba desetidílné, už bych s ním měl asi větší problémy, při této podobě ale zvedám palec nahoru a doufám, že svůj příští projekt Tomáš Baldýnský vybrousí ještě víc a přijde s regulérním majstrštykem. 75 %

Koupili jsme ZOO (2011)

Cynikům by vstup do této prosluněné,pohodové a skrz na skrz hollywoodské Zoo mohl vážně ublížit na zdraví,všichni ostatní jsou ale srdečně zváni! Crowe dokázal všechny kýčovité propriety,kterých příběh jeho nkvého filmu nabízí skutečně slušné množství,vybalancovat do hřejivého,nikoli však prvoplánově líbivého snímku,který zvládá s grácií bavit celé americké rodinky,zároveň řešit závažnější témata,aniž by to působilo vykalkulovaně a ještě dává svým postavám prostor k růstu a vývoji,který není nikterak překvapivý (co si budeme povídat,pořád je to tááákhle šablonovitá záležitost),ale potěší zejména tím,že nezapomíná na staré rány a neuhýbá před nastolenými problémy.Scarlett je bez make upu a výstřihů nevídaně půvabná,Damon opět dokazuje,že civilní polohu zvládá bravurně a vedlejší postavy nepůsobí samoúčelně,minimálně T.H. Church si pro sebe coby hrdinův bratr krade každičkou scénu.Délka je možná lehce přepálená,ale to si uvědomuji spíš zpětně,protože při samotném sledování jsem se nenudil ani chvilku.Vytknul bych jen naprostou absenci nějakého prokazatelného záporáka,která jen opět nahrává lidem,kteří budou Koupili jsme Zoo považovat za prototyp uchcaného rodinného snímku,ve kterém jsou všichni dokonalí,hodní nebo napravitelní.Ale Koupili jsme Zoo je skutečně oním "vánočním" filmem,jako který byl točen,a dokže potěšit a zahřát u srdce i teď na jaře.A u mě osobně má náběh na osobní srdcovku a pátou hvězdičku. 85 %

Kouř (1990)

Absurditou provoněná metafora normalizace, ale také obecný komentář na téma svržení totality, které se obrátí samo proti sobě. No a navrch strašně zábavná, gilliamovsky stylizovaná hříčka, jejíž specifický humor a rytmus za těch třicet let v podstatě nezestárnul. Nevím, jak je to vůbec možné. Každopádně asi furt nejlepší porevoluční domácí produkt, na čemž je smutné, že přišel v podstatě hned. A pořádného konkurenta dodnes nenašel. 95 %

Kouzelná romance (2007)

Teda,od Kouzelné romance jsem čekal ledacos,že jí střelím odpad za to,že je to totální kravina,že jí dám pět hvězdiček za to,že je to super guilty pleasure,že mě to docela slušně pobaví.Ale nečekal jsem,že to bude nudný průměr.Ten kýč bych bral,když je prej záměrnej,vždyť se mi líbil Grinch!Amy Adams je fakt hezoučká.Patrick Dempsey nepatří k mým oblíbencům,ale nijak mi nevadí.A James Mardsen je vážně dokonalý,toho týpka fakt žeru v jakékoliv roli,jeden z největších sympaťáků.Dal bych možná tři hvězdičky,to by o objektivních kvalitách filmu vypovídalo asi líp.Ale za to,že mě to tak nudilo,ještě jednu hvězdu strhnout musím.Máma mě zabije... 45 %

Kouzlo měsíčního svitu (2014)

Nezáživný začátek, zbytečně natahovaný konec, který měl skončit pointou a mezitím fajnově allenovská hodinka s okouzlující Emmou Stone a sarkastickým Firthem, kteří sice mají nulovou chemii, ale jako typy do svých rolí sednou moc hezky. Plus krásná scéna ve hvězdárně, která jako jediná skutečně připomene Woodyho silnější momenty. Jako celek naprosto postradatelný film, který si ale lze docela užít jako krásně nasnímanou jednohubku z Francie, která v sobě lehce unaveně absorbuje hodně z témat, kterými se jeden velký režisér zabývá v průběhu celé své kariéry. 60 %