Poslední skotský král (2006)

Bylo natočeno hodně filmů o genocidě, občanských válkách a diktátorech. Většinou jde o hodně silné filmy, točené většinou z pohledu prostého trpícího lidu. Poslední skotský král se na obdobně hrůzné téma dívá z perspektivy tyrana, či jeho osobního lékaře/poskoka/oponenta. Film se nesnaží hrát přehnaně na city diváků a přesto má neuvěřitelnou sílu. Navíc vyzdvihuju skvělé herecký výkony a pozitivum filmu v podobě psychologické sondy do duše jednoho afrického diktátora.

Pravidla lži (2006)

Filmový debut režiséra Sedláčka mě zastihl až se zpožděním v televizi. A velice mile mě překvapil. Film, který vyčnívá ze zatuchlé bažiny současné české produkce. Dle mého pádný argument k tomu, dát prostor nové režisérské (scénáristické etc.) krvi, oproti třeba Hřebejkovým každoročním vyčpělinám. Příběh se odehrává v komunitě drogově závislých. Děj je zaměřen na vztahy mezi jednotlivými postavami v pozadí s kriminální zápletkou. Vše doplněno o zajímavé flashbacky. V čem shledávám výjimečnost filmu? V originálním námětu a odvaze lidí pustit se do jeho zpracování. Po záplavě filmů o přihlouplých lidičkách a jejich rádoby vtipných hláškách nepřišly Pravidla lži s naprostou genialitou, ale díkybohu ukázaly, že to jde i jinak, vážně a lépe. Film staví na výborné atmosféře, hudbě a především na skvělých hereckých výkonech, z kterých bych vyzdvihnul Dulavu, Langmajera, Budaře a Issovou. Co se dá vytknout? No, je to prvotina takže ne úplně všechno je dokonale sedlé do sebe. Dost skřípe zvuk, některým dialogům jsem nerozuměl ani po opakovačce. Občas si slabší hereckou chvilku vybral David Novotný. Ale i přes drobné nedostatky film na 5*.