100 000 $ na slunci (1964)

Hodně slušnej dobrodružně-akční snímek s Belmondem (jeden z lepších). Jednoduchý scénář, slušná hudba, závody tahačů, poušť, hlášky hlavních hrdinů, drsní chlapi a chlast… Lino Ventura Belmondovy slušně sekunduje. To že film je celkem jednoduchý a nepřekombinovaný mu jen šlechtí. Žádný hluboký umělecký zážitek, ale příjemná oddechová podívaná… 3,5*

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Hodně silný film, který jednoznačně poukazuje na nesmyslnost války, jejíž zrůdnost je znásobena, pokud je občanská. Dle mého jeden z nejlepších (možná nejlepší) film o válce v bývalé Jugoslávii. Příběh situován do konfliktů mezi Srby a bosenskými muslimy, kdy se skupinka srbských vojáků po bosenském útoku uchyluje do starého tunelu, kde čelí tvrdým psychickým a fyzickým podmínkám. Ve filmu je řada retrospektiv které ukazují „idylický“ život za Tita (což je v až brutálním kontrastu se syrovou realitou občanské války). Silným momentem celého filmu je kamarádský vztah hlavního hrdiny Srba s muslimem před válkou a jejich konfrontace na život a na smrt za války. Vzhledemk srbské produkci a době vzniku lze konstatovat až nečekanou relativní neutralitu, samozřejmě s mírným příklonem k Srbům. Jen to zdůrazňuje, že tahle válka neměla těch dobrých a těch zlých, ale jenom těch zlých a více zlých. Ve filmu je několik opravdu hodně silných momentů, dusivá atmosféra v tunelu, krvavá skvrna na zdi ve vypáleném domě a k ní šipka Četníkova matka (Srbova…), či srbský voják, který kouká na hořící vesnici a hlásí „Lepa sela, lepo gore“…

Superbad (2007)

Skvělá komedie, u některých gagů jsem se válel po zemi.

Poslední Mohykán (1992)

Nejlepší dobrodružný film. Úchvatná hudba, super hrci, silné scén, podmanivá atmosféra a naturalistické souboje!

Dravci (1999)

Originální, atmosférické, jednoduché. Hudba je úžasná... Veselé housličky, k veselému porcování masa:))) Napoprvé mě to dostalo asi nejvíc. 4,5* na pět to není, ale trochu filmu přidám, když jsou ty svátky.

Brigada - Brigáda (2002) (série)

Patnáctidílný seriál vypráví příběh Saši Bělova (který se vrací z války v Afghánistánu) a jejího 3 kamarádů, kteří se postupně z pouličních grázlíků vypracují na čelní představitele moskevského organizovaného zločinu. Násilí, černý obchod, zbraně, vraždy, korupce, intriky, to je co naleznete v tomhle seriálu. Je patrné, že produkce neměla tolik peněz jak by potřeboval, příběh je místy trochu zmatený, hrozný novácký dabing, ale přesto 5*. To především kvůli perfektní atmosféry, dobře zahraných hlavních postav a perfektnímu ucelenému příběhu který seriál vypráví (naplno vynikne teprve po shlédnutí všech dílů). Seriál není uměle natahován, není v něm nouze o silné momenty, poslední díl je naprosto geniální a vše důstojně uzavírá.

Casino (1995)

Dle mého soudu jak vrcholný film Martina Scorseseho, tak špička filmů s gangsterskou tématikou. Příběh založený na skutečných událostech a inspirovaný reálnýma postavami vypráví část života původně profesionálního sázkaře Sama Rothsteina, který se po několika letech vypracoval na ředitele jednoho z největších kasin v Las Vegas, aby po několika životních kotrmelcích skončil zase u „pouhého“ sázení. Příběh nás uvádí do Vegas v letech, kdy mu ještě naplno vládla mafie a zkorumpovaní politici, světa plného násilí, hazardu, podvodů a mafiánských praktik. Životní role zahráli De Niro (ředitel kasina), Pesci (mafián), Stoneová (podvodnice a manželka Nira), ale ani herci ve vedlejších rolích všemožných mafiánů nezůstali pozadu. Opravdu plný příběh, u kterého jsem se ani vteřinu nenudil. Poprvé jsem film viděl docela dávno v autobuse cestou do Alp a dodnes nezapomenu když asi 3 matky mladších dětí, co s námi cestovali, při scéně, kdy Pesciho a jeho bratra ubíjejí bejzbolkama a zaživa pohřbívají, situaci už nevydržely, atakovaly řidiče a hrozily žalobami nejen jemu, ale také celé cestovní kanceláři (a to ještě vydržely scény se svěrákem a propiskou v krku :)). Dodnes nevím, jak to ty jejich děcka ustály, ale něco mi říká, že z půlky z nich se staly mafiáni a z druhé policajti :). Prupisková scéna Joea Pesciho je geniální. Vyřizování účtů na konci filmu za melodie The Animals House of the raising sun je taky hodně silné. Casino je pro mě filmem No.1.

Potomci lidí (2006)

tak i po nekolikatem shlednuti, musim konstatovat naprosto uzasny zazitek. Film je dokonaly po vsech strankach, tak vyzdvihnu absolutni atmosferu temne vize budoucnosti, napinavost, herecke vykony, pribeh, scenar a neuveritelnou kameru a strih (teda spise nestrih v nekterych zaberech :). Moje top 10