Vedlejší účinky (2013)

Vo svojej podstate to asi pôsobí o trochu komplikovanejšie, ako to naozaj je, ale ak sa nedáte odradiť pomalším tempom a zatrhavajúcim sa dialógom z prvej polhodinky, príbeh naberie rýchly spád a nenecháva pri tom veľa nevypovedaného. Škoda, však, že sa takýto menší počin neubral ku koncu vlastnou cestou a je iba variáciou na podobné psychologické drámy. 75%

Spectre (2015)

Je smutné, ak nie je čo pochváliť. Kameru?

Bídníci (1998)

Celkom nešťastná a nie veľmi vydarená adaptácia krásnej predlohy. Postavy sú naivné a jednotvárne, nie je v tom nič naviac, herci sa strácajú a Vy vlastne nikomu nefandíte. 70%

Creed (2015)

Coogler sa na veľkej scéne ukázal ako sa patrí. Dokázal na prvý pohľad už okázalej látke vdýchnuť nový život a natočiť štýlový film pre každého. Výborne napísané postavy, z každej je cítiť, že speje odniekiaľ niekam, nie je čierno-biela, má svoj vlastný zmysel a prepracovaný charakter. A aby to ešte nestačilo, sú aj solídne zahrané. Atmosféra doslova skvelá, emócie striedajú jeden vrchol za druhým a koniec prichádza príliš skoro. Namiesto ďalšieho zbytočného pokračovania slávnej značky sme sa dočkali jedného z najlepších prekvapení tohto roka. 85%

Věk nevinnosti (1993)

Veľmi poetický pohľad na dané obdobie, ktorý nesie prvotne ľahko badateľný vplyv mnohých talentovaných umelcov. Pre Scorceseho trocha neobyčajný žáner, ale stále dôstojný, reprezentatívny a hlavne vizuálne prakticky bezchybný počin.

Pokoj (2003) odpad!

Intenzívne utrpenie. Kto na tom našiel niečo dobré zaslúži si medailu alebo kazajku.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Dobre natočené, atmosférické a veľmi znepokojivé. Prvotriedna filmárčina, ktorej pomalé tempo však nesadne každému.

Marťan (2015)

Veľmi zábavná a podarená adaptácia, ktorá rýchlo plynie, dobre vyzerá, vtipmi nešetrí a jednoducho baví. Skvelá predloha, talentovaný scenárista, skvelí herci a jedna starnúca režisérska hviezda. Vznik filmu ako Marťan je sám o sebe milou feel good story, s o to krajším výsledkom. 85%

Úsvit planety opic (2014)

Celé dve hodiny urputnej snahy nebyť nudným a naivným pokračovaním vyšlo totálne nazmar. Ku koncu to celé už začínalo byť dokonca otravné. Akcia by potrebovala poriadne osviežiť. Potrebujete hĺbku? Politikárčenie, to je pre Vás to pravé. Veľmi z toho kričí ten rutinný prístup, dostali sme zaplatené, tak spíšme nejakú zlátaninu, neosobitý príbeh, čiernobiele a nevýrazné postavy. To aj tak nebude nikoho zaujímať, hlavne že dáme šancu predviesť sa kolegom od CGI a motion capture. Ak by s týmto ,,originálnym,, konceptom mal ísť niekto prosíkať producentov o nejakých 170 mega, asi všetci tušíme, ako by to dopadlo (...a opica obsadí tank, to bude vyzerať super ... ehm ehm). No niektoré nápady, či detaily sa skrátka smejú logike do tváre. Myslím však, že tvorcom je to vlastne úplne jedno a to je na tom práve to smutné. Prečo, pre Pána, nikto počas produkcie nepovedal režisérovi, že zbrane treba nabíjať a že to krytie nehľadáte len tak pre srandu? Pomyselný hype bol však dostatočne veľký, tak si dáme ešte nejaký sequel, možno spinoff, a žmýkame ďalej.

Muž z oceli (2013)

Nemôžem si pomôcť, ale po všetkých tých sklamaných recenziách sa cítim trochu rozpoltený. Od ďalšieho reštartu som veľa nečakal a to asi zohralo svoju rolu. 134 minút bezodnej deštrukcie uplynie a Vás zanechá mierne unavených a premýšľajúcich čo by sa dalo vyzdvihnúť. Trocha tej rozvahy by pri efektoch nezaškodila, no možno sme len svedkami zámerného build-upu. Aj tak je toto film, ktorý sa dostane do domáceho piatkového kina Emmericha s Bayom, kde si pri pive užívajú svoje osobné nebo. Vizuálnych 200 mega baví, ale na čo ten farebný filter? Soundrack do toho od začiatku búšil čo to dalo (veľmi výrazný, po čase mi trochu vadilo, že sa hlavná téma dosť opakovala). Ku koncu kradol show, aj keď sám osebe tvoril väčšinu napätia v momentoch, kde iné popcornovky povrchne tápu. Prvá polovica prepchaná častými flashbackmi si prekvapivo držala pomyselné čaro, no po nej to už pomaly spadlo do konkurenčných vôd priemeru. Treba však oceniť pokus vniesť tam nejaké pocity a skúsiť iný prístup. Najväčšími nedostatkami tak pre mňa ostáva nenaplnený potenciál a niektoré nedoladené, miestami fakt tupé, dialógy. Na koniec ešte otázka. Je slovo inšpiratívny pochvalou ak si celý čas predstavujete, čo by sa dalo spraviť inak?

Ovládací panel
8 bodů