Requiem za sen (2000)

Ironie nihilismu, rozesměje i rozpláče. Člověk je slabý, člověk je silný a svůj osud si jen z části volí.

Leon (1994)

Bessonova klasika,Leon skvěle spojuje profesionální techniky zabíjení a sešlost životem který vede. Matilda mu přináší nový smysl života ale všechno spěje k nevyhnutelnému konci. Oldman může být stěží více psychotický a Portman má kouzlo lolitky které které jasně předznamenalo její pozdější kvality.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Postnukleární steampunk. Daleko svižnější než jednička. Gibson brání poslední zbytky ropy před kanibalskými nájezdníky a role osamělého hrdiny jako jezdce pouště se mu spolu s prachem cest zarývá do jizev. Skvěle vymakané buginky postavené z odpadu by dnes všichni řešili digitálně a přesto že mrtvoly na nárazníkách hnijí několik dní, vyvolávají mi na tváři úsměv. Po závěrečných titulkách si člověk přeje ještě jednu jízdu pouští..

Malí kriminálníci (1995) (TV film)

Asi nejvíc záleží v jakém věku člověk na tenhle film kouká. Nefunkční rodinné prostředí a banda malých kriminálníků, kde jeden kluk stahuje druhého do problémů. Neschopnost kohokoliv změnit mentální vývoj malého vyvrhele a sklony k pyromanii dělají tenhle film dost ponurým ale zároveň melodickým. Kanadien rulez :-D

Amélie z Montmartru (2001)

Tenhle film mám moc rád, vždycky mi vleje do žil další dávku optimismu. Způsob nahlížení na vše s takovým nadhledem a přitom plynulostí a harmonií. Atmosféra výborná a ač se kamera zprvu zdá roztěkaná, vše je propracováno do nejjemnějčích detailů. Audrey je kouzelná a tahle role je její životní.