Manchurianský kandidát (2004)

znate to.. Film, ktery u nas jde rovnou na video/dvd. Chodite kolem toho v pujcovne, rikate si, ze kdyz to nebylo v kine, musi to byt nejaka spatnost. A tech 70% z CSFD tomu taky nepridava. Nekdy se vsak vyplati zariskovat. Rozhodne tady neminim Kandidata vynaset do nebes, ale to je fuk. Za shlednuti stoji, pujcovneho rozhodne nelituju. Pribeh: Jednotka majora Marca (Denzel Washington) se pri rutinni akci v Perskem zalivu dostane do smrtici pasti, ze ktere vsechny zachrani hrdinny vojak Raymond Shaw (Liev Schrieber). Po dvanacti letech Shaw kandiduje na post viceprezidenta a Marco trpi, stejne jako posledni zijici clen jednotky, paranoiou a pocitem, ze pred lety se v pousti stalo neco uplne jineho, nez na co si pamatuje. Negativa: pribeh je desne becko. Navic nekdy dosti predvidatelne. A ne moc originalni. Film se odviji dost pomalu, ale mne osobne v zadne chvili nenudil. Konec mnoho lidi nastve, ale mne vyhovoval. Pozitiva: hudba - sice porad na "jedno brdo", ale sedela tam. Kamera - kdyz koukate pozorne, najdete par uchvatnych zaberu (sklenena Shawova kancelar, scena v Shawove loznici). Herecke vykony - Meryl Streep je jako vzdy vyborna. Washington odvadi dobrou praci, dlouho si divak neni jisty, jestli je jeho postava opravdu silena, nebo ne. Schreiber sice nic extra, ale neurazi. Lahudka jsou vedlejsi postavy. "Hitler" Bruno Ganz je presny, stejne tak Miguel Ferrer ci John Voight. Shrnuti: predvidatelny dej, par beckovych scen, par vyborny scen, fajn herci, prijemne straveny cas. Neuzemni vas to, ale pokud nebudete ocekavat zazraky, urcite ani nenasere.

Bílé peklo (2001)

Neskutečný kýč z kterého kouká snaha zalíbit se všem a nejlíp získat Oscara za cizojazyčný film. Odysea ubohého skopčáčka přes Sibiř je zoufale natáhnutá, nudná a těžko uvěřitelná. Aspoň že to má krásný happy end v kostele. Ta scéna má srdíčko ;)

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Dobrý to bylo! Celý film jsem si užíval. Občas to zaskřípe, někdy člověka zamrazí, jindy je divák úplně pohlcen děním na plátně. S hodinovým odstupem času už na filmu nacházím nějaké mouchy, skoro masařky, ale zaleží na tom? Sto minut během projekce jsem byl s tímhle filmem maximálně spokojený. I přes jeho nedokonalost stojí za vidění. Neplatí pro nefandy prvních dvou dílů. To, že Rattner bude horší než Singer, bylo jasné od začátku. Ale tenhle režíjní král průměrnosti se i tak nebývale vyšvihl. Dokáže sice natočit nevěrohodné scény plné patosu, ale stejně tak dobře dokáže rozpoutat i kulervoucí peklo, při kterém jsem zarýval prsty do sedačky. První "MOC" scéna se odehraje v domě Jean Greyové. V jedné scéně zde probíhají hned tři bitky a všechny stojí za to. Juggernaut efektivně mrská Wolverinem přes zeď, Storm dokáže být pěkně nasraná a Callisto je jí důstojným soupeřem. A co se děje v třetím pokoji domu už nechci prozrazovat, ale má to pořádnou sílu. Podobně je na tom finální ultimátní mutantní souboj, který ač před slabá místa, dokáže diváka přikovat. A Magnetovi hrátky s mostem.. Bez komentáře. Musíte vidět. Trojka je sice slabší než předchozí díly, ale povedla se a za vidění v kině stojí. Ale je fér zmínit, co mi na filmu nesedlo. Storm - nemám rád Hale Berry, nelíbí se mi její herectví. Před natačením si vydupala větší prostor pro svou postavu, což má za následek, že pronáší ty nejtrapnější repliky ve filmu (samé mirkodušínovské "musíme držet spolu"). Angel - zbytečná, prázdná, ubohá, trapná postava, která pronese dvě věty a pak ve filmu sem tam proletí nad děním. Juggernaut - je výborný, dokud nepromluví. Nezvádl to úplně špatně, ale ty hlášky jsou megatrapné. Acrlight (?) - mutant, který vypadá jako prostitut z Pohlavního Nádraží. Jinak na něm nic špatné není. :) Závěr - čekal sem něco monumentálnějšího, než pohled na šťastného hrdinu na balkoně s blonďatým andělem nad hlavou. Na závěr trilogie měli dát něco pořádného, co by se mne snažilo emocionálně strhnout. Sentinel - klidně to pokládejte za spoiler, ale kromě hlavy, která se objevila na netu, neuvidíte opravdu nic víc. No a poslední, co bych vytknul, je ignorování některých, dříve populárních postav. Někdo zemře, jiní se prostě ve filmu skoro neobjevují. Mají to sice zdůvodněné ve scénáří, ale nelíbilo se mi to. Našlo by se ještě spousta negativních věcí, ale nemá to cenu. Jestli se vám líbili předchozí díly, stejně na tohle půjdete a většina určitě nebude litovat. Rattnerovi nikdo nevěřil, ale i když nepředvádí přímo orgie, X3 je rozhodně zábavný a koukatelný film.

Nový svět (2005)

Film, na který prostě musíte mít náladu. Já byl ten šťastlivec, kterému pomalé tempo filmu nevadilo, ba naopak: užíval jsem si dlouhé meditativní záběry na krajinu podpořené nádhernou hudbou.

The Commitments (1991)

Nejlepší hudební komedie všech dob, samotnými Iry po právu zvolená za nejlepší irský film všech dob.

Nelítostný souboj (1995)

Robert De Niro a Al Pacino v jednom filmu proti sobě. A vy nevíte, komu fandit.

Světáci (1969)

Nádherná ukázka typického českého humoru. Nepřeberné množství hlášek. Excelentní mužské trio v hlavní roli.

Vetřelec (1979)

Tenhle film jsem viděl kdysi dávno v televizi. Jelikož se americký sci-fi film objevil v té porevoluční době tak jednou za rok, hltal jsem vše, co se dalo a Vetřelec byl v televizním programu prezentován jako SCI-FI. Pro devítiletého kluka to znamenalo tak dva roky nočních můr :) O to víc mám tuhle bizarní uchylárnu teď rád. 2023: pořád je to masterpiece. Nesouhlasím s tím, že to prý stárne. Retro future styl (CRT monitory) je naopak strašně cool. Tempo je vražedné. Kdyby tak některé dnešní bijáky odsejpaly jako děda Alien. Mimochodem nejděsivější scéna je pořád ta s Ashem, nikoliv s vetřelcem.