Poslední souboj (2021)

Nejlepší film roku. Dvou a půl hodinová konverzačka, která uteče jako voda. Na smutek z nízkých tržeb a nespravedlivého, nechápajícího světa brzo zapomeneme a tato instantní klasika s námi zůstane.

Není čas zemřít (2021)

Posledního Bonda jsem docenil až po druhé projekci. Slabší momenty jsem toleroval a naplno si užil nejlepší akční scény posledních bondovek. V té první se Craig nádherně doplňuje s Anou de Armas a během likvidace davu bad guys si ještě stihnout připíjet na baru. Všechny cílené a přehnané woke snahy stranou - je osvěžující vidět (sort of) Bond-girl, která je schopnostmi na Bondově úrovni a nikdo ji nemusí tahat z maléru. Kdyby se agentka Paloma vrátila v nějakém pokračování, vůbec bych se nezlobil. Další skvělou sekvencí je nahánění džípů v mlžném lese a vrcholem filmu je finální úklid padoušské základny, kdy Bond s kulometem po několik dlouhých minut trumfuje i Arnieho v Komandu (a ještě během toho stíhá podrážděné odsekávat šéfovi do vysílačky "yes, I know, I know"). Je možná trochu pokleslé vypichovat v recenzi jen akci, ale ta prostě zaujme nejvíc. Oblouky kolem Spectre, motivace padoucha či Bondův osobní život nestojí moc za zmínku. Craigovo charisma, zřetelné kupodivu právě v akčních scénách, je něco, s čím se každý další nástupce v této roli bude muset nějak popasovat a bude to mít sakra těžké. Cary Joji Fukunaga dodal úžasnou a vlastně typickou bondovku a to bez jeho temných trademarků, čímž akorát potvrdil svou univerzálnost a obrovský talent. Snad nebude zase 5 let zahálet.

Ochránce - Tichá dohoda (2021) (epizoda)

Prostě bomba. Tak propracovanou strukturu jsem u seriálu české televize ještě neviděl.

Ochránce - Hidžáb (2021) (epizoda)

Zatím nejlepší díl. A to, že aktuálně je na CSFD hodnocen zatím nejhůře o něčem, bohužel vypovídá. Jinak hlubokou poklonu celému štábu za skvěle napsanou, nasnímanou a zrežírovanou epizodu, kde každý dialog a každá scéna mají svá opodstatnění. Pomyslnou šestou hvězdičku pak za konfrontační scénu s řidičem a za to, že hlavní hrdina je v osobním životě selhávající chudák.

Apostle (2018)

To mysleli vážně?

Ochránce - Džungle před tabulí (2021) (epizoda)

Proč tam zas cpou zbytnou detektivní zápletku o nastražené kameře? Typický neduh českých seriálů. Snaží se zápletku překombinovat, místo toho, aby se soustředili na to podstatné.

Ochránce - Mužská záležitost (2021) (epizoda)

Zase jak minule. Místy až trapně, ale zachrání to jeden badass dialog a skvělé herecké výkony (Čenský!)

Neúplatní (1987)

Starý a naivní. Takový ten americký film, v pejorativním smyslu. I ty současné marvelovky jsou méně cheesy.

Mimo bublinu: Road trip s Alexandrou Pelosiovou (2018) (TV film)

Mám rád tyhle dokumenty a i přes svižné tempo jsem to nevydržel do konce. Nic moc dobrého si o Trumpovi nemyslím, ale nikdy jsem se nedivil, že jsou lidi, kteří ho volí a kteří k tomu mají i pádný důvod. Způsob, jak objevně to Pelosi prezentuje, mě iritoval.

Zhoubné zlo (2021)

Poslední akt to zachrání. A to mohutně. Nečekejte horor, otevřete lahváč a bavte se.