Dekalog - Dekalog II (1990) (epizoda)

kieslowski tak jak sme na něj zvyklí provokativní zapletený nestranný pochmurný nedávám plný počet v souladu s kieslowkim čistě jen pocitově

Mafiáni (1990)

mohlo to být trochu kratší

Městečko Twin Peaks (1990) (seriál)

Dlouho předlouho mi tento skvost unikal a musím říct, že jsem přicházel o hodně. Twin Peaks je totiž seriál zcela ojedinělý v běžné šedi televizní zábavy. Originální postavy, kde žádná není čistě černá nebo bílá, skvělé herecké výkony, zápletky a zvraty napínavé jak kšandy, úžasná hudba a v neposlední řadě také poselství o ekologii, lásce, lidských a ambicích, to vše činí z Twin Peaks neopakovatelný zážitek. Zejména první série a první půlka druhé byly pro mě jak blesk z čistého nebe. Druhá půlka druhé série mi přišla už lehce natahovaná, na druhou stranu konec vše dokázal napravit svým nečekaným zauzlením. Prostě paráda, jeden z nejlepších seriálů, co jsem kdy viděl, a pokud nebudu počítat komediální, je Twin Peaks asi i nejlepší.

Nevěsta Re-Animatora (1990)

přes slabší první půlku si i druhý díl tohoto skvělého béčka zaslouží potlesk za parádně vygradované a srdceryvné (pun intented) finále

Poslední loď (1990)

opravdu opravdu hutná atmosféra zahuštěná tou nejhutnější hutností

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Jeden z mých nejoblíbenějších. Úchvatná parafráse ještě úchvatnějšího Hamleta. Nevím sice, jak vypadá původní Stoppardova hra, ale film je skvělým existenciálně absurdním dramatem a ještě ke všemu je to hrozná prča. Všemu samozřejmě vévodí nezapomenutelná hra na otázky, ale ani ostatní scény nezůstávají pozadu. Je obdivuhodné, jak se Stoppard využil předlohu, protože celý Rosencrantz & Guildenstern se opravdu v pozadí Shakespearovy tragédie mohl odehrávat. Každičký detail má své místo a v hlavních rolích si snad ani neumím představit nikoho vhodnějšího. Bravissimo!