Kill Bill (2003)

„Náročný divák“ v tom najde blockbuster ;-)

5 centimetrů za sekundu (2007)

Perfektní. Dokonalé. Neskutečné. Já vím, je to až moc superlativů v příliš jednoduchých větách, ale je to tak. Tím tedy myslím animaci. TA je DOKONALÁ. Dějově nic nového pod sluncem. V podstatě je to jen další (podobná) variace na Shinkaiův minulý film Kumo no mukō, yakusoku no basho. Je to ale ještě o ligu lepší. Hodně taky tomu pomohla hudba, obzvlášť ústřední klavírní variace. http://www.youtube.com/watch?v=PxKn5AwOTis Jednoduchá a přitom silná. Pokud jste navíc, introverti a melancholici, bude se vám to líbit o jeden řád víc, než ostatním lidem. Nerad bych prozrazoval děj, jenom bych řekl, že je to hodinový film, skládající ze ze tří povídek. První vás odzbrojí (Asi tomu nebudete věřit, ale pár dní před tím, než jsem 5cm/s viděl jsem jel z Líšně do Veveří šalinou na cviko a totálně jsem nestíhal. Cítil jsem naprosto to samé co Takaki. Navíc jednotlivé scény, jako je ta z knihovny s vypravěčem jsou skutečně jako ze života.) a druhá vás totálně rozloží (Externí scénérie s loukou, větrnou elektrárnou, sezením na pláži... Mám chuť si zajet na Tanegašimu). Jen u té třetí jsem se už moc nechytal (Každý melancholik chce v hlouby duše happyend). Ten film je hlavně o POCITECH. A jako takový je dokonalý. - 100%

Evangelion šin gekidžóban: Ha (2009)

Po mírném nasrání z první i druhé verze konce seriálu (u té druhé jak Death & Rebirth tak také EoE) jsem si myslel, že už na NGE nadobro zanevřu. Pak přišlo Rebuild of Evangelion.... Napřed první díl.... Mírný rozjezd. A teď Evangelion shin gekijōban: Ha. Dámy a pánové... Shinji is BACK!

Ghost in the Shell 2.0 (2008)

Obrazově možná vytříbenější, ale kombinace 2D a 3D se mi teda moc nelíbila. Jinak, jak to chcete hodnotit, když je to "remake" jedničky?

Šinseiki Evangelion (1995) (seriál)

Rád bych řekl, že je to to nejlepší anime, jaké jsem ve svém životě viděl, ale brání mi v tom pár maličkostí. Jednak je NGE seriál. Posledních pět let se seriálům vyhýbám jako farář pornu, a najednou se po Dexterovi po hlavě pustím i do dalšího desetihodinového příběhu, který zkouknu během dvou dnů. Miluju stříbrné plátno, vůni popcornu (i když mám anosmii :-) úvodní trailery a TMU v sále. Prostě to k tomu patří. Seriály jsou oproti tomu příběhy bez pointy, kde dojde k rozuzlení (snad) na konci. To mě přivádí k druhému faktu a tím je samotný KONEC. Zhruba od 16. dílu se to postupně přeměňuje z akčního mecha, které se může líbit i desetiletým děckám v opus biblických rozměrů. Odkloní se to od akce a mnohem víc se to zaměří na psychologii. Což by mi ani nevadilo (dokonce naopak), ale kdyby předpředposlední díl aspoň nabídl nějaké rozuzlení. Proč byl andělem zrovna ON, kdo ho poslal (a proč) a odkud pochází, to jsem taky nepobral. (Možná za to mohli jenom špatně načasované titulky [PEKLO!], nebo fakt že ve tři ráno, a po šesti hodinách sledování animovaných obrázků v japonštině a s českými titulky mi to už prostě tak moc nezapalovalo.) A poslední dva díly jsou už kapitola sama o sobě. JÁ, jako příznivec Dogme 95, narativního vyprávění, minimalismu, realismu a racionalismu; minima slov, Expozice/Kolize/Krize/Peripetie/Katastrofy se mi to prostě NEMOHLO líbit, i když jsem se o to vážně snažil. Nicméně: nejlepší mecha-anime-seriál všech dob? Bezpochyby. - 90% [UPDATE] Tak dobře. Po pročtení místních komentářů a proklikání odkazů na C. G. Junga a spol. musím konstantovat, že to zas až tak geniální a byzchybné nebylo. Asi bych si měl dát delší čas pauzu, a zamyslet se nad tím. Ale jak říkal Subjektiv: hodnotím subjektivně. A JÁ (tzn. středobod mého vesmíru) to mám stále pod kůží. - 90%

Dexter (2006) (seriál)

Další americká kriminálka? Ale kdeže.. V záplavě CSI: LV, MIAMI, NY; NCIS; Nebepečných myšlenek, Beze stopy, Vražedných čísel, Zákonů a pořádků, Slepé justice a podobných vyčpělích zaplácnutí televizních programů je tu konečně krimi seriál, na který jsem čekal. A amorální hrdina v americké televizní produkci? Viděli jste někdy něco podobného? Ne, House tím nemyslím. Ten není amorální, on je pouze drzý doktor s originálními lékařskými metodami a prořízlou hubou. Ale amorální, asociální, vnitřně zkažená zrůda, navíc výborně napsaná i zahraná? Ne, Dexter je první, a (bojím se, že na delší dobu) jediný. 1.série: GO DEXTER! - 100% / 2.série: Harry ve flashbacích už trochu zbytečný. - 70% / 3.série: Dexter mluvící s Harryho "duchem" mě neskutečně iritoval. - 70% / 4.série: Dexter už bohužel není to, co bývalo. Proč ho sakra nezabil hned? Aby to mělo 12 dílů? - 70% / 5.série - Po depresivním konci, depresivní začátek. Občas Dextrovi dají do úst až příliš prkené výrazy. Z výborně napsané/zahrané/psychologický probarvené postavy zbylo už jen torzo.

Generation Kill (2008) (seriál)

Mnohem, mnohem lepší než takové Bratrstvo neohrožených nebo Pacific. HBO je v současnosti televizní jednička. Co ovšem nechápu je fakt, že ko*oti jako Kapitán Amerika můžou někomu velet. Já myslel, že takový lidé v USMC mohli být naposledy tak někdy ve Vietnamu, ale ve 21. století?

Fantastický pan Lišák (2009)

Vtipný americký animák, bez uječených, parodovaných zvířat a bez kýčovitých scén už tu dlouho nebyl. Anderson mi opět připomněl co znamená "americká nezávislá scéna". Prostředí má výbornou atmosféru, barvy v příjemné tónině, totálně tu chybí snaha zalíbit se. Postavy jsou dobře napsané. Něco tak vyspělého se u animovaných filmů zas až tak moc často nevidí. Animace rralizována prostřednictvím loutek a ne vygenerováním CGI, což tomu přidává na osobitosti. Humoru je tam sice poskrovnu, ale je příjemně melancholický. Děj možná až moc "obyčejný", ale ani to z celkového zážitku moc neubírá. - 90%

Pod vlivem lásky (2008)

Ujeté, japonské, divné a místy hodně přehnané. Takové je Pod vlivem lásky. Čtyřhodinové stopáži se snad nikdo ani nediví. Hodně mě štvala skoro amatérská kamera v určitých místech. A myslím, že to nebyl záměr. Podobný pocit jsem měl naposledy u Miami Vice. A jaké to je? VELKÉ. Jakobyste chtěli natočit ten nejvetší, nejlepší a nejobsáhlejší film o lásce, ale tak, aby všechno romantické po tomhle vypadalo šedivě. A skoro jim to vyšlo! Poslední půlhodinka byla ale AŽ MOC. To se mi má líbit holka (i když přiznávám, že fakt nádherná), která hraje tři hodiny nepřístupnou lesbu, že po nějakém prozření obrátí o 180°? Já osobně jsem o ni po vstupu do NULY ztratil naprosto zájem. - 80%_____Tak jo, tak jo, TAK JO! Právě jsem po napsání komentáře skouknul trailer, a vzpoměl na všechny ty MOMENTY... na perfektně padnoucí hudbu, na andulku vylézající z výstřihu, monolog na pláži... To se nezažije každý den. - 100%.

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

O řád lepší, než nudný, černobílý starší bratříček. Bylo tam vše, co by americká komedie měla mít: rasismus, nekorektnost, vtip, nadhled a obcování s oslem ;-) (Zatím) nejlepší komedie nové dekády. - 100%