Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin (2013)

Všechno dobré musí jednou skončit - a stalo se tak s minulým dílem, protože tento byl z části dost nudný a z velké části pak úchylný a nechutný. Znásilnění démonem jsem doposud ještě neviděl, film mi to pomohl napravit (a už si to opravdu zopakovat nechci). Co mě na Berserkovi bavilo byl temný "středověký" svět a možnost zajímavého prokreslení postav, plánoval jsem kvůli tomu i přečíst mangu. Jakmile ale do věcí vstoupí démoni, přestává to pro mě být zajímavé. Potřebuji asi střízlivější příběhy, tento mi to neposkytl. Jinak ale musím pochválit část s Griffithem v kobkách. 3*

Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago (2012)

Hodně zajímavé! Po dodívání první části jsem stále ještě lehce v šoku. Nečekal jsem, že to bude až tak nekompromisní. O to více mě ale lákají další části a snad i původní seriál s mangou... 4*

Pýcha a předsudek (1995) (seriál)

“Do you talk, as a rule, while dancing?” - “No... No, I prefer to be unsociable and taciturn... Makes it all so much more enjoyable, don't you think?” Trvalo mi to, ale konečně jsem se dostal i k této verzi. Colin Firth jako správný suchar, Jennifer Ehle naopak velmi sympatická. Většina postav byla vážně skvěle zahraných (vypisovat je nebudu, byl bych tu do zítřka), několik málo rolí ale poněkud zvláštně obsazených (třeba Jane mi vůbec neseděla). Co mi brání v dání maximálního hodnocení je fakt, že zde byla očividná snaha dát na obrazovku vše z knihy, což někdy dosti zpomalovalo tempo a některé scény byly vážně zbytečné. Věrnost vs stravitelnost, u mě tak stále vítězí filmová verze z roku 2005. 4*

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Konečně poslední díl ságy, konečně je všemu konec... tedy alespoň než se celá znovu přetočí z pohledu Edwarda nebo jiné postavy (alespoň mě tím již někdo strašil). A jaký byl tedy poslední díl? Z celé ságy se určitě řadil k těm lepším, i když to o kvalitě samotné moc neříká. Za ty roky si člověk na hrozný scénář, ještě otřesnější dialogy, nesmyslný děj a patetické scény již zvykl, takže nevím, co bych zde měl psát, abych se pořád neopakoval. Upřímně se mi tam i jedna scéna líbila - to když Alice dala Arovi nahlédnout do své vize; Garrett pak byl konečně první prototyp ucházející upíra v rámci Twilight ságy. Jak se říká: konec dobrý, všechno dobr... ale vlastně ne, konec byl hrozný - další dlouhé pohledy a vražedná vzpomínka na předešlé díly, bleh! Tvrdě vybojovaných 2,5*.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

“It's like in the great stories, Mr. Frodo. The ones that really mattered. Full of darkness and danger, they were. And sometimes you didn't want to know the end. Because how could the end be happy? How could the world go back to the way it was when so much bad had happened?... Folk in those stories had lots of chances of turning back, only they didn't. They kept going. Because they were holding on to something. - What are we holding onto, Sam? - That there's some good in this world, Mr. Frodo... and it's worth fighting for.” Druhý díl trilogie je zajisté tím slabším článkem celé série, přesto stále velmi solidním filmem. Platí o něm snad vše, co jsem napsal o díle prvním, k tomu bych ale také přidal pár věcí navíc - v první řadě musím pochválit skvělý výkon a až mučednické sebeobětování Andyho Serkise (Gollum) při natáčení. Druhý díl má pomalejší konverzační části a pořádné akce se člověk dočká až v polovině filmu, přesto a nebo právě proto je ale dobré si na ně počkat, jelikož vážně stojí za to. Pamatuji si, jak jsem byl po prvním zhlédnutí zcela unesen bitvou o Helmův žleb, a nic na své působivosti neztrácí ani po zhlédnutích jdoucích do desítek. Prodloužená verze divákovy opět nabízí větší příběhovou hloubku, ať již jde o vztah Boromir-Faramir-Denethor, či vtipné momenty, kdy Éowyn nese Aragornovi něco k snědku nebo porovnávání čísel zabitých nepřátel Legolasem a Gimlim. Ne tak jasných, ale přesto krásných 5*.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

“I wish the ring had never come to me. I wish none of this had happened. - So do all who live to see such times. But that is not for them to decide. All we have to decide is what to do with the time that is given to us.” Bude to již dlouhých dvanáct let, co jsem tento film poprvé spatřil na stříbrném plátně, a ani po této dlouhé době a desítkách zhlédnutí neztratil nic na svých přednostech. S odstupem času již sice dokáži vidět i některé stránky filmu, díky kterým se některým lidem nemusí zdát tak působivý jako mně, ale přesto je korunním klenotem mezi fantasy filmy. Ano, již mi není dvanáct, trochu jsem od té doby dospěl a uvědomuji si, že příběh nemusí vyznívat tak úžasně, jako se zdá malému chlapci toužícím po epickém dobrodružství. Pán prstenů byl dle Tolkiena a mnoha dalších lidí nezfilmovatelný, a tento fakt se na filmu značně projevuje, přesto má mnoho co nabídnout a jeho kvality jsou nepopiratelné. Začněme castingem - každá z rolí je až nelidsky dobře obsazena, herecké výkony působí velmi uvěřitelně a hlavně upřímně (ani nebudu vypisovat kdo je nejlepší, nemohl bych totiž vybrat jen jednoho dva herce a skončil bych vypsáním celého hereckého ansámblu); hudba o tá hudba, Howard Shore předvedl své vrcholné umění a pozvedl tím film do jiné dimenze (ještě po letech ve mně dokáže skladba Breaking of the Fellowship k-mému-ani-ne-tak-moc-velkému-překvapení vybudit ty nejsilnější emotivní reakce); kostýmy, masky, lokality Nového Zélandu - výčet přednostní jednoduše ne a ne skončit. Když však pomineme vše předešle zmíněné, stále zbývá jeden z nejdůležitějších prvků filmu, a tím je duše filmu a Tolkienovo poselství skrývající se v něm. V životě mi Appendices na DVD nepřipadaly tak neuvěřitelně posouvající prožitek, člověku se totiž otevře nový pohled na celou trilogii, ať již knižní či filmovou. Hodnotím zde prodloužené verze. Kdo je neviděl, neviděl "pravého" Pána prstenů. Kino verze sice vyhrávaly Oscary i tak, ale prodloužené verze je pozvedly ještě o stupínek výše. 5*

Farscape (1999) (seriál)

Když jsem se díval na první díl, myslel jsem si, že mě trefí. Otřesné masky, směšně vypadající mimozemštani a béčkovost čišící z každé scény. Jak jsem tak ale pokračoval dál, na všechno výše zmíněné se dalo zvyknout (až teda na Rygela, který vypadal pořád stejně otřesně), hlavním důvodem byly nápady. Neříkám, že byly všechny díly kvalitní, ale těch několik nápadů, které obsahovaly byly poměrně dost dobré - na seriál tohoto typu až překvapivě. Prozatím mám zhlédnutou první sérii, na další naskočím, až bude více času, protože vím, jakmile kteroukoliv z nich rozdívám, nebudu mít klid, dokud ji také nedokončím. 4*

Argo (2012)

“Argo fuck yourself!” Pro mě nejlepší Affleckům film, který jsem viděl. Výtky, že film nemá výrazněji prokreslené postavy chápu, ale přeci jen ve středu zájmu byla mise samotná a je to i tímto dáváno najevo. Užil jsem si to bez výhrad - mělo to vtip, akci, napětí... u letištní scény jsem pak skoro ani nedýchal. Silné 4*.

Láska (2012)

Dlouhé předlouhé záběry a spousta času k přemýšlení nad otázkami života, stáří a smrti. Film stojí na výkonech ústřední dvojice, oba byli vážně moc dobří a byli lepidlem držícím film pohromadě. Jen je film lehce náročný na pozornost a člověk musí být v tom správném rozpoložení, aby si jej mohl naplno prožít a vychutnat. Není to romantický film, ale film o lásce. 4*