Oněgin (1999)

V poslednej dobe sa stretávam s klasikou v divadlách, ktorá sa obaľuje do moderného šatu, aby sa divákovi zapáčila. A tak má Hamlet miesto lebky v ruke pingpongovú loptičku a Shakespearov Petruccio sype takmer vulgárne dvojzmysly. Toto je však čistá klasika, ktorá sa buď bude páčiť aj modernému divákovi alebo nie. Záleží na ňom, či je schopný oceniť snahu držať sa predlohy výbornej ruskej klasiky (preklad listu Tatiany Oneginovi nie je však celkom presný, škoda), ktorá patrí do pokladnice svetovej literatúry. Hĺbka citov, hľadanie seba samého.... večné témy, ktoré netreba nijako modernizovať. Parádne.

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Netuším, či tvorcovia filmu určili film dospelým samcom a samičkám, ale film som sledovala so samičkou-tínejdžerkou a tá bola nadšená týmto spôsobom sexuálnej výchovy. :-)

Válečníci (1999) (TV film)

Vojna očami britských vojakov s mandátom OSN, ktorí prichádzali do vojnou zmietanej krajiny a nemohli z politickych dôvodov zasahovať do ničoho, čo sa dialo pred ich očami, nech to bolo akékoľvek kruté. Nechce sa mi nadávať na náboženské, rasové a iné dôvody, ktoré sú pravým alebo len fingovaným dôvodom na vojenské invázie. Chce sa mi spomenúť scénu z filmu - osem ľudí upálených za živa. Aj keď história pozná surovejšie prípady - napríklad inkvizitor Torquemada upálil zaživa 10 220 nevinných obetí, väčšinou žien, nie je to o množstvách obetí. Je to o schopnosti filmu, ktorý dokáže tak ukázať zúfalstvo, že sa staneme sami zúfalými..... Mne po skončení filmu ešte dlho tiekli slzy ......

Diana, královna srdcí (1998) (TV film)

Moje hodnotenie nemôže byť iné ako subjektívne, nakoľko som bola v čase jej pohrebu v Londýne. Nemôžem zabudnúť na tie masy ľudí skutočne zdrvených jej smrťou. Zrejme bola skutočne silnou autoritou, jej pomoc v oblasti humanity je obrovská a nebolo to len o okázalosti a robení si reklamy na úkor biednych a chorých.... z dokumentov to len blázon nevidí, že to bolo úprimné, tá ženská to fakt tak cítila! Manželstvo s Charlesom.... nuž ušatý pokrytecký "tampon v Camillinej pošve" nie je ktovieaká partia, to mala hotové martýrium. Proste tento človek má právo na našu úctu, aj keby sme boli odporcovia monarchie. Dokument toto všetko vystihuje, takže má všetky hviezdy na nebi vrátane Diany.

Jak přicházejí sny (1998)

Vedela som, že ide o dielo s vizuálne silnou stránkou. Vedela som, že ústrednou témou bude sila lásky, ktorá pretrvá aj po fyzickej smrti. Ale netušila som, že ma budú sentimentálne dialógy tak nudiť, že moralizovanie vo filme mi dá pocit, že som na nepodarenej hodine dajakého náboženstva ... Myšlienka filmového dielka sa utopila vo farebnosti záberov.

Je třeba zabít Sekala (1998)

Môže byť niečo horšie ako vražda? Áno, egoistická zbabelosť. Plus vydieranie. Plus neschopnosť pomôcť človeku, ktorý pomoc nutne potrebuje... Doplusované, zrátané, smutný pohľad na našu ľudskú povahu. Pekne stvárnené myšlienkové posolstvo. Takéto filmy môžem vždy!

Kult hákového kříže (1998)

Brilatne spracovaný kritický pohľad na rasizmus. Tu to nebolo o sentimente - "hurá, majme sa všetci radi", tu to bolo o nenávisti, ktorá nič nerieši, práve naopak, svojou negatívnosťou nás ťahá ku ľudskému dnu. A na tom dne už nedokážeme plávať, ani dýchať, ani žiť ... Premena tvrdého neonacistu na liberála by možno bola neuveriteľná, keby ju tak uveriteľne nezahral Edward Norton. Skvelý herecký výkon!

Poprava (1998)

Ľudia komentujú filmy o popravách rôzne. Masochistickejší by videli rady viac utrpenia, milostná zápletke je pre nich zbytočná hovadina. Citlivejšie dušičky by rady viac moralizovali, dožadujú sa spravodlivosti (kto im kedy tvrdil, že nejaká existuje???) a umelecky strelení diváci by to určite natočili inak (každý vidí svet inak, nielen umelec). Pre mňa je to takmer dokonalý umelecký obraz o pozadí exekucie. Obesenie patrilo v stredoveku k najčastejším trestom za všetky možné prehrešky. Od jednoduchej krádeže po vraždu. Zvedavý dav sledoval každý pohyb údov, zášklby svalov tváre, krčovité vytočenie oči, uvoľnenie tela až po kŕčovitú agóniu. Dokázali by sme zachrániť blízkeho človeka pred touto smrťou tým, že sa necháme zavrieť na pár rokov do hnusného väzenia? Nádherný priestor na úvahy, ktoré budú vždy len úvahami. Napriek tomu - buďme radi, že môžeme len trepať hlúposti a netušíme, akí by sme boli zbabelci ... alebo hrdinovia???

Přistání naslepo (1998)

Skvelý film, ktorý zaujímavo približuje prácu riadiacich letovej prevádzky. Bolo mi smutno pri hodnotení niektorých, ktorí vyzdvihujú trebárs Willisa v Smrtonosnej pasci ako originálnejšieho dispečéra. Možno bol originálnejší, ale bol ďaleko od reálu. Přistání naslepo je o odvrátenej tvári tohto náročného povolania, má patričnú dávku napätia a nie sú v ňom chyby, ktoré obvykle filmy s leteckou tématikou mávajú v kŕčovitom úsilí, čo najviac vydráždiť diváka.

Seznamte se, Joe Black (1998)

Uletených úplne od veci 5 hviezdičiek napriek občasnému klišé a sentimentu vo filme..... tak prečo tak robím? Nikdy som nevidela v žiadnom filme tak fantastickú chápavú ľudskú a sexi Smrť akou bol Brad Pitt. Keď sa raz budem smrti báť, spomeniem si na jeho stvárenenie smrti a myslím, že ma strach prejde. :-)