Everest – Juzek Psotka (2008)

"Hore sme my, horolezci, vari o niečo lepší ako dolu. Možno to robia práve hory, ktoré milujeme, či pocit slobody medzi nebom a zemou." /Jozef Psotka/. Dokument venovaný horolezeckej legende, vzbudí v človeku nielen rešpekt k horám, ale aj k ľuďom, ktorí ich milujú. Autentické zábery z výstupu a dosiahnutia vrcholu najvyššej hory sveta, dokumentácia a rozprávanie horolezcov, ktorí prežili smrť priateľov, okúsili dno vlastných fyzických síl, to všetko je mimoriadne zaujímavé a ľudsky dojímavé. Kedysi som si myslela, že horolezci sú blázni riskujúci vlastný život. Pri tomto dokumente a vďaka skvelej režií Pavla Barabáša som si uvedomila, že preto riskujú, aby okúsili zo skutočného života čo najviac. Stáť niekde hore, kde sa človek už nemôže zaoberať malichernosťami a všetko zbytočné nechá dolu, to je viac než akákoľvek výhra!

Fany (1995)

Pozerám na hodnotenia .... pre mňa divákmi nedocenený film. Asi že je málo komerčný, ale je o to viac ľudský. Skvelý scénar. Pár slovami vyjadrené zaujímavé veci. Napríklad pád akvária v byte. Prísna pani primárka: "Čo môj koberec? A susedia?!" A jednoduchá dobrácka Fany: "Chudák rybičky..." Geniálne herecké výkony českých Herečiek.

Farmář hledá ženu SK (2010) (pořad)

Úprimne povedané - jasné, že je to kus bez akejkoľvek hodnoty - ak sa hodnotou nepovažuje to, že ľudia sledovaní kamerou sa tvária, že konajú a žijú ako by robili v realite, keď nie sú sledovaní. Reality-šou sú absurdita. Táto šou ma však baví. Dostali sa do nej takí blázni, že premýšľam o tom, či oni nie sú normálni a ja nie som blázon. Rehocem sa pri každom diele a hovorím si - no a čo? Aj M. Monroe nebola dobrá herečka, vyzerala ako gýč a predsa sa dodnes chlapi z nej idú zbláznieť. Niečo na tom farmárovi bude ...:-D

Firecracker (2005)

Film o utrpení, zneužívaní, úteku za slobodou. Jimmy, precitlivelý samotár je zneužívaný starším bratom, alkoholikom a despotom, nijako mu to neuľahčuje ani jeho matka, náboženská fanatička. Jimmy sa v svojom šedom živote plnom utrpenia uprie na hviezdu potulného cirkusu, staršiu speváčku s výnimočným speváckym talentom a krásnym zjavom netušiac, že aj ona žije v podobne zvrátenom svete ako on. Vo chvíli, keď Jimmy utečie z krutého domova za potulným cirkusom, aby mohol hrou na klavíri sprevádzať vystúpenia svojho ideálu - Sandry, pochopí ona, že týraný chlapec je jej odrazom. Aj ona je zneužívaná, zohavená svojim partnerom a vlečená cirkusom ako jeho atrakcia a povzbudená chlapcovým útekom zvolí tiež útek za slobodou. Nič však nekončí tak, ako by si človek vždy prial, ale ... PS: Mike Patton v dvojrole tyranov je fantastický. Karen Black v svojej dvojrole je takisto presvedčivá a vôbec, ceny, ktoré film získal, sú zaslúžené.

Fish Tank (2009)

Silný film, reálny... sprvu vás aj napadne myšlienka, že príbeh bude smerovať k tomu, aby outsiderka, čo okrem lásky k tancu, nič nemá, vyhrala tanečný konkurz a život jej okrem kopancov ušetril aj pohladenie, ale dopadne to prekvapivo celkom inak. Trpko reálne.

Forrest Gump (1994)

Dvaja utekajú pred medveďom. Prvý: "Medveďovi neutečieš." Druhý: "Stačí, keď utečiem tebe!" (Max Ridley: Červená kráľovná) Asi treba mať niekoho, kto kvôli tebe prestane utekať. Bež, Forrest, bež.

Frajer Luke (1967)

Luke bol ozaj frajer. Neviem, či zjedenie 50 vajec vyžaduje frajerinu, lebo voľajaký Slovák K. Hamerský zhltol praženicu zo 60 vajec, čo vážila cez 3 kilá a dokázal to za 16 a pol minúty, ale rozhodne bol frajer v postoji k životu, k sebe samému a skutočným hodnotám ako je ľudská sloboda v tom najširšom ponímaní. A ten jeho fantastický úsmev! ....Niet čo dodať, treba vidieť.

Frankie a Johnny (1991)

Vzrušujúca scéna s erotickým iskerením pri spoločnom umývaním si zubov pri otvorenom okne, tak to by ma nenapadlo! :-) Treba mať vždy nepoužitú zubnú kefku pre prípad, že vás stretne taký muž, akým bol Johnny. Možno vylezie z lochu a bude trpieť empatiou pri pohreboch cudzích ľudí, alebo ho budete musieť učiť ručať pri orgazme, pýtať sa na cudzie slovíčka, ktoré používa, proste neuveriteľný Johnny.

Gauneři (1992)

Farebná škála gaunerov, ktorí nepoznajú navzájom svoju identitu a predsa tvoria tím. Výborný nápad, ešte lepšie spracovanie. Scéna, kedy mučí Mr. Blonde policajta vďaka tomu, že Madsen dokázal zahrať psychopata priam geniálne, je nezabudnuteľná. Odteraz si budem pamätať, že Van Goghovi stačilo, že si odrezal dolnú časť ľavého ušného laloku, ale režisér Tarantino je iný hráč - "keď ucho, tak jedine celé." :-)

G-FORCE (2009)

Mimoriadne zaujímavé jedince z druhu hlodavcov majú zrejme deti vychovávať k láske k tejto zverine, povzbudiť ich v tom, že aj nezaujímavý neduživý drobec dokáže veľa, takže výborná idea tam bola. K tomu skvelá animácia a síce predvídateľný, ale nezávadný akčný dej. Treba však dodať, že animák strávia lepšie deti vyššej vekovej kategórie, drobce sa po kine túlali, nudili sa a rušili ostatných, takže bacha na vyberavý vkus drobčekov. A práve kvôli nemu a kvôli tomu, že ich rodičia sa tiež nudili, len sa nemohli túlať po kine .... dávam za tri.