• Krátkometrážní

Best of Banned & Death Faces, Vol. 2 (2001)

Kompilačný shockument mŕtvolnej kateGORiE je výberom toho, čo by sa dalo označiť ako samo-deštruktívne správanie sa voči vlastnému druhu, respektíve k sebe samému. Zhruba hodinu trvajúci materiál prešpikovaný prázdnymi ľudskými schránkami, ktoré život a zmysel bytia na tomto svete už opustil, sa nevenuje ani tak kontextu či príčine daného chovania, ale skôr óde na smrť ako takej. Aj napriek tomu sa jedná o silný materiál, po väčšinou v rámci daného druhu dokumentu o známy prehľad toho, čo sa v minulosti už vo väčšej miere podarilo vydať v rámci iných, pôvodných šokov na túto tému. Oči a mozog treba opäť raz pripraviť na pokles nálady a zamyslieť sa nad tým, čo sa mihne na obrazovke. Scénky nehôd, vrážd a obrazová foto-dokumentácia sa v graficky názornom štýle valia v jednom kompilačnom rade. Škoda však že bez zmysluplnej výpovednej hodnoty. O tú sa treba postarať vo vlastnej réžii. Tak ako produkcia/distribúcia projektu ukázala - opäť platí fakt, že hranica medzi ponaučením a zábavou je u tejto kategórie tesná. Čiernobiely Jin a Jang s prestreleným čelom. ### Dellamorte – koment neskôr, ale predsa :)

The Love Butcher (1975)

PSYCHOpatický trash lacnej výroby stojí, ale hlavne padá na hereckej dvojtvárnosti dementného Caleba / Lestera (hrá James Lemp), ktorý sa cez svoju nevyliečiteľnú schizofréniu snaží vyrovnať so stratou brata a nedostatkom materinskej lásky. V terajšej dospelosti roku 1975 sa jeho pud lásky začína upriamovať cez dioptrické popolníky na úspešné ženské ideály. Povrchná sexualita a cit spriaznenej duše zasluhuje ale potrestať. Dr. Jeckyll a Mr. Hyde sa vo svojom vnútri nevedia stále dohodnúť. ### Nekompletný a často krát herecky trápny kompost neoplývajúci poriadnym zmyslom pre gore detail sa nezavďačí v prospech div(i)áka trashu ani bežnou úrovňou filmovej zábavy na úkor kvality. Nuda strieda nudu a scénky len plynú vo svojom ospalom tempe bez hlbšieho významu k vytúženému záveru. Ja ako NEKROMANTIK prikladám pozostalému THE LOVE BUTCHER-ovi kvietok na hrob k ostatným a záhradnými nožnicami...

Hitler's Search for the Holy Grail (1999) (TV film)

Dokument Kevina Sima, ktorý je súčasťou dokumentárnej série SECRET HISTORY skôr len obsahovo načrtáva tému výskumu než by sa jej mal poctivo a do hĺbky venovať. Hodinu trvajúci záznam má síce čo sa dĺžky týka svoje limity avšak aj tento čas sa dal využiť rozhodne efektívnejšie. Je jasné, že materiál z prostredia SS a jej organizačných štruktúr pod vedením Heinricha Himmlera sa neváľa v každej historickej knižnici, tento fakt ale musí byť podporený ešte väčším odhodlaním nájsť zdroje pravdy. Rasové tézy a nastolenie novej árijskej Tretej ríše tu vo vedení Adolfa Hitlera boli už od jeho počiatku ešte pred nástupom k moci. Pred samotným holokaustom, ktorého existenciu sa porazené Nemecko snažilo zahladiť ako sa len v tom zhone a ústupe dalo, tu existovala rasová otázka, tabuľky nadradenosti a historické proroctvá dokazujúce, že práve Árijec je ten, ktorý bol predurčený aby vládol ostatným národom. Honba za Svätým grálom rasovej čistoty a kultu sa rozbieha.

Mortuary of the Dead (1992)

Amatérsky záznam zo španielskej márnice (možno sa jednalo o interiér nemocnice „Hospital del Tórax, Terrassa) zo dňa 26. augusta 1992 (čas kamery 6:26). Podivný, hrubozrnný materiál vzniká ako domáce video mŕtvolného charakteru pre potešenie zmyslov dvojice zúčastnených. Vyzerá to tak, že vtedajší zamestnanec si v jeden voľnejší deň pozíva k sebe do práce svojho kamaráta/kolegu s kamerou. Obsahovo vzniká materiál plný ľudských tiel, ich častí, pričom sa kameraman sústredí hlavne na odrezané hlavy a deformované deti naložené vo formaldehyde. Neskôr X-krát kopírovaný záznam poslúžil aj ako vyhľadávaná pirátska kópia určená na predaj. PS – Ak zoberieme do úvahu záverečnú fázu životného cyklu nemocnice (ak by sa teda skutočne jednalo o „Hospital del Tórax, Terrassa), možno ani jeden zo zúčastnených nemal čo robiť v tejto časti budovy. Kto vie. PS2 – chlap pred kamerou má oblečenú kombinézu spoločnosti FCC (Fomento de Construcciones y Contratas). PS3 - Dnes však už záznam označený ako Mortuary of the Dead stratil svoj niekdajší význam.

Exploding Varmints Part 1 (2005)

„Advanced Video Action uvádza EXPLODING VARMINTS PART 1. Práve sa na nich pozeráš, ...a už nie! Ak si poľovník, ktorý akciu z dobre odvedenej práce hltá plnými dúškami, potom je zostrih EXPLODING VARMINTS určený práve tebe. Pridaj sa k nám a zaži dobrodružstvo z lovu v severnej Kalifornii. Pohodlne sa usaď do svojho obľúbeného kresla a precíť to vzrušenie pri pohľade na explodujúce telá poľných škodcov. Opri pušku o rameno, vystrel a zistíš prečo sa toto video honosí označením „Explodujúci škodcovia“. Vychutnaj si filmové zábery z lovu, ktoré si predtým nikdy nevidel a zaži ťažkotonážny bodycount stovky potvrdených zabití vo videu plnom akcie. Podeľ sa so vzrušením z lovu s nami, so svojou rodinou a priateľmi. Naučíme ťa ako správne osloviť rančerov súkromných pozemkov, ktorí teba a tvoju pušku privítajú s otvorenou náručou. Uži si lov, pomáhaš tým farme a jej vlastníkovi. Po projekcii tohto videa budeš ty a tvoji priatelia slintať a prosiť o druhý diel. Zaručene!“ ### Asi toľko voľne preložená upútavka z VHS coveru inak podľa mňa ťažko hodnotiteľnej šialenosti. Preto aj hviezdičky vynechávam. PS – v roku 2005 vychádza PART 1 spolu s PART 2 na DVD a to zásluhou distribučného štúdia Varmint Videos. Pôvodná VHS-ka sa dostala do obehu pravdepodobne ešte v roku 1995.

Affliction (1996)

Nekorektná zvrátenosť Marka Hejnara, ku obsahu ktorej sa nie je nutné ani vyjadrovať podobne ako napríklad ku kompilácii Mikea Pattona VIDEO MACUMBA. Treba jednoducho vidieť. Mix hudobnej a hlavne javiskovej bizarnosti s eroticko-zvráteným podtónom (objaví sa aj „hrdobec“ GG Allin) sa strieda s tvrdým pornom, seba-deštrukciou tela a ducha, šokom, domácim videom, provokáciou, podivným humorom, náboženstvom, filozofiou, kabaretným predstavením ale aj realitou nacizmu a rozprávok v nevhodnom kontexte. Cieľ je jasný a to nasrať čo najširšiu skupinu ľudí. Ak to tvoj mozog nepoberie, pojeb sa! Sekundárne, ak je teda div(i)ák ochotný dopozerať kompiláciu až do konca (-skutočne záznam vďaka svojmu obsahu a prijateľnej dĺžke rozhodne netrpí nedostatkom záujmu-) si niekto pri sledovaní môže aj vyhoniť nad dobre odvedenou prácou alebo (tak ako v mojom prípade čoby bizzare huntera šoku) sa pozrieť a zamyslieť sa nad odvrátenou stranou ľudskej mysle. MIND FUCK!

Weird Thailand (1989)

Slušné domáce mondo z tripu po Thajsku dokumentaristu, fotografa, publicistu a „bizzare huntera“ Charlesa Gatewooda vzniká v spolupráci s Bartom Friedmanom. Ak si odmyslíme jeho ostatnú tvorbu a budeme sa venovať len filmografií zostane nám aj tak bohatá kolekcia obskúrneho materiálu. Ten by sa v základe dal rozdeliť na dve šokujúce kapitoly a to 1) modifikácie tela, piercing a rôzne zásahy do kože a organizmu, a za 2) poznávacie mondo z miest a krajín ako Amerika, San Francisco, Amsterdam a pod. Ako je z názvu jednoznačne zrejmé tentoraz sa Charles zhostil sprievodcu po Thajsku. Treba sa pripraviť na obrazy z nočných erotických klubov, konzumáciu tunajších špecialít, kultúru, ópium a iné podivnosti, pričom sa Charles na svojej ceste ako bizzare hunter snaží venovať práve tejto oblasti. PS – V roku 2016 svoj život plný podivností ukončil Charles samovraždou.

Flesh and Blood: The Hammer Heritage of Horror (1994) (TV film)

Pre Hammer štúdio ikonická tvár Christophera Leeho sa svojim hlbokým hlasom postará o komentár ku vzniku a neskôr aj úpadku nezabudnuteľnej továrne na filmovú zábavu. Hlasom sekunduje miestami aj jeho dobrý kolega Peter Cushing, ktorý o pár mesiacov nato zomiera na rakovinu. Od FRANKEINSTEINa, DRACULU, QUATERMASS EXPERIMENTOV až po TO THE DEVIL A DAUGHTER sa obsahovo pestrý dokument s pokorou valí v pred. Kladivo hororu udiera priamo na hlavu. PS – videná verzia o celkovej dĺžke 100 minút.

Cop Game (1988)

Bruno Mattei recykluje nielen seba samého, ale reaguje samozrejme aj na iné filmové vydania. Keďže vietnamská vlna je stále v kurze, aspoň teda v Brunových očiach, rozhodol sa využiť zohratú skupinu akčných hrdinov známu z predošlého mixu PREDÁTORa a ROBOCOPa. Reč je samozrejme o zelenom pekle z ROBOWARu. Staré známe tváre sa charakterovo a v podstate ani kostýmovo nemenia, musia sa však prispôsobiť novému vykradnutému scenáru z časti vychádzajúcemu z OFF LIMITS Christophera Crowea. Trocha nudný a mdlý priebeh filmu odohrávajúci sa vo Vietname a to na sklonku tejto vojny, je oživený scénkami automobilovej naháňačky s miniatúrami (I SOPRAVVISSUTI DELLA CITTA MORTA, Antonio Margheriti) a malou porciou reálnych záberov z konfliktu. Samostatná kapitola akčných scén Bruna Matteia, ktorý toho už natočil aj tak požehnane, je reprezentovaná opätovným použitím akčných záberov, výbuchov a leteckých výpadov z jeho predošlých flákov ako STRIKE COMMANDO, DOUBLE TARGET a TRAPPOLA DIABOLICA. Čo sa obsahu a celkového zážitku z filmu ako bláznivej akčnej paródie týka, všetky menované toho dokážu ponúknuť viac ako COP GAME. Treba si jednoducho uvedomiť, že Bruno svoj vietnamský kolotoč točil ako jeden veľký blok filmového materiálu, z ktorého neváhal čerpať ani spätne, a to bez ohľadu na meniaci sa scenár.

Double Target (1987)

Na minulosť zaťažený Bob Ross (hrá Miles O'Keeffe) sa ako RAMBO vo výslužbe, ktorý sa pred časom na svojej misii spustil s Vietnamkou, snaží opätovne nadviazať svoj vzťah so zabudnutým synom. Cesta do Vietnamu je však nepriepustná ako scenár Bruna Matteia. Po atentátoch v Hongkongu, Americkom konzuláte v Kuala Lumpur v Malajzii a na lodnej základni Subic Bay na Filipínach, sa zložka Boba Rossa ako bývalého člena KOMANDa dostáva na stôl astmatickému senátorovi americkej armády Blasterovi (hrá Donald Pleasence). Rodí sa dohoda, aj keď s istou dávkou nedôvery. Popri samovražednej misii do Vietnamu, ktorá má za účel potlačiť tamojšie sprisahanie a ruský kompót (teda komplot), dostane Bob šancu si vyliečiť aj svoje staré otcovské rany. Jednoduchá a trocha ospalá akcia prepuká za zvuku štipľavých ťažkotonážnych projektilov a žiarivých výbuchov. ### PS – Z dôvodu rozptýlenia a oživenia deja pridáva Bruno do filmu aj scénky so žralokom vystrihnuté z filmu L' ULTIMO SQUALO. Na druhú stranu mi hudobný motív, viac krát počas filmu opakujúca sa slučka, v jednej svojej vrstve pripomenul pieseň od Vangelisu k filmu BLADE RUNNER (záverečne titulky).