• Krátkometrážní

The Many Faces of Death, Part 7 (1995)

„Toto šokujúce video je siedme v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Kolotoč na púti smrti si do svojich reťazí opäť raz nabral chudákov z celého sveta, aby si politická smotánka a rôzne záujmové skupiny mohli trocha pogrilovať bežného občana. Občana? Pardon, tak to asi nie, hlavne keď sa pozrieme na vtedajšie praktiky krajín blízkeho východu. Ale späť ku shockumentu ako takému. Medzi scény, ktoré bez servítky nastoľujú zrkadlo spoločnosti patria napríklad: športové nešťastia, vyčíňanie tzv. jednotky smrti (dead squad) v El Salvador, exkurzie v márnici, demonštrácie z viacerých častí sveta, bombové výbuchy v Chorvátsku, Argentíne, Pakistane, Iraku (Bagdad), teroristický útok na letisku „Leonardo da Vinci Airport“ v Ríme, hladomor v Somálsku, prehliadku mučiacich metód, násilie Libanonu, Južnej Afriky, a iné... ### PS – medzi zaujímavosť by som zaradil upravenú (vykradnutú) zvukovú stopu použitú v slučke u kapitoly El Salvador z úvodu dokumentu – jedná sa o inšpiráciu skladbou Bad To The Bone od známej skupiny George Thorogood & The Destroyers. Treba povedať, že názov hitu je skutočne vhodným sloganom pre túto sériu.

The Many Faces of Death, Part 6 (1995)

„Toto šokujúce video je šieste v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Záplava krutostí pokračuje a to, čo jej stojí v ceste rozomelie na grotesknú formu neprirodzenej a nezmyselnej smrti. Tak ako platí pri vojne – víťazom nie je nikto. Pri tejto príležitosti a pri odkaze na Jima Jonesa, ktorý sa v kapitole „Kult a jeho následky“ spomína by som pripomenul výrok Georga Santayana s obľubou používaný práve Jimom - „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to ju zopakovať.“ Medzi obsahový základ shockumentu patria zábery mapujúce napríklad: verejnú popravu pre výstrahu v Libanone, bombardovanie Iraku, útok plynom v tokijskom metre, demonštrácie z viacerých kútov sveta, náboženské kulty (Luc Jouret, David Koresh, Charles Manson a jeho rodina, Jim Jones), požiar výškovej budovy v Brazílii, teroristický útok na vlak v Iráne, dobové zábery holokaustu, pohľad do koncentračného tábora (múzeum) Auschwitz-Birkenau, samovraždu Budda Dwyera na tlačovej konferencii, a iné...

The Many Faces of Death, Part 5 (1995)

„Toto šokujúce video je piate v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Opäť kvalitný zostrih zobrazujúci aj aktuálne scény smrti na rok vydania dokumentu (1995) si derie cestu za smutným poznaním vpred, či sa to niekomu páči alebo nie. Väčšinou teda odsúdenia hodné zábery nehumanity, ktoré produkčná spoločnosť P.I.F. Films International dávkuje výpovedne, reálne a to bez zásahu cenzúry, ktoré už dávno prekonali zmysel „otvorených očí“ Johna Alan Schwartza. Originálne, často krát narafičené TVÁRE SMRTI odštartované v roku 1978 si svoj reálny šok založili aj na úderných záberoch zabíjania zvierat. Zaujímavé je, že spoločnosť P.I.F. Films International sa k tomto plytkému kroku doposiaľ neuchýlila. Až v tomto piatom diely sa vôbec po prvý krát v rámci kompilácie naservírujú dalo by sa povedať pre diváka znesiteľné zábery z lovu na kengury (Austrália), delfíny a veľryby avšak s dôrazom na poukázanie na nezmyselné praktiky tohto činu. Všetko je ale o ľuďoch a následkoch. Medzi nosné prvky shockumentu patria scény ako: bombový atentát islamského Hamasu, zábery irackej televízie, teroristické vraždenie v Turecku, kultúrne festivaly behu býkov v uliciach, autobusové a letecké nešťastia, prevrat v Rumunsku, vyčíňanie tzv. jednotky smrti (dead squad) v El Salvador, politika držby zbraní na Filipínach, čečenské obliehanie Rusmi, masaker 300 detí na strednom východe, a iné... ### Medzi zaujímavosť by som zaradil ešte kapitolu „dead squad“ v El Salvador, v ktorej je možné v jednej scéne počuť v týchto nezávidenia hodných podmienkach z rádia pesničku od Queenu - I Want to be Break Free.

The Many Faces of Death, Part 4 (1995)

„Toto šokujúce video je štvrté v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Nová vlna otrasných záberov sa pod hlavičkou tvárach smrti orientuje tentoraz skôr na masové konflikty väčšieho rozsahu pričom hlavne v závere shockumentu poukazuje na úpadok spoločnosti v ktorej žijeme. Kompilácia v celkovej stopáži 81 minút upriami oko kamery na vyčíňanie tzv. jednotky smrti (dead squad) v El Salvador, väzenské vzbury a masové protesty s krvavou pečaťou z viacerých kútov sveta, bombový atentát na trhovisku v Sarajeve, Pakistane a inde, vojnu v Bosne, vraždenie v Južnej Afrike, a iné...

The Many Faces of Death, Part 3 (1995)

„Toto šokujúce video je tretie v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Nastolený trend brutalít a zaujímavého obsahu sa zúročuje aj v ďalších tvárach smrti tentoraz s poradovou číslovkou 3 a nadväzuje tak na svojho kvalitného predchodcu v tejto kategórií. Produkcia P.I.F. Films International zozbierala zase úderné zábery smrti konkrétne sa pozrieme do Iraku, na občiansku vojnu v Riu de Janeiru, teroristické útoky, politické vraždy, vlakové nešťastie z Južnej Afriky, letecké katastrofy, vyčíňanie tzv. jednotky smrti (dead squad) v El Salvador, občianske vojny, vyvražďovanie chorvátskej dedinky Čeketovac, teroristický útok pomocou výbušniny umiestnenej v aute v Izraeli, pakistanskú, ázijskú a ruskú kultúru (pitbull terrier vs. medveď, kohútie zápasy a pitbull terrier vs. pitbull terrier), samovražedné útoky a iné...

The Many Faces of Death, Part 2 (1995)

„Toto šokujúce video je druhé v poradí zo série THE MANY FACES OF DEATH. Nebojácny kameraman vás v tejto časti prevedie hnusnými scénami zo života a smrti zatiaľ čo on riskuje svoj vlastný život. Nahliadnite do jedinečného sveta, ktorý dokáže takto len on naservírovať nepredvídateľné tragédie a neľudskosť človeka voči človeku. Upozornenie: Toto je dokument zobrazujúci násilie vo svojej čírej, necenzurovanej podobe a to v plnej grafickej názornosti. Vhodné preto iba pre dospelého diváka.“ Až nečakane kvalitná a silná kompilácia a to hlavne ak ju porovnáme s pilotným záchranárskym dielom. Pestrí záber tragédií, výpovedná hodnota udalostí a tragická údernosť ľudského správania, to sú hlavné devízy tohto shockumentu s poradovou číslovkou 2. Krvavá línia sa za 90 minút trvajúcej stopáže pozrie na nešťastia, atentáty, vraždy, popravy, násilie z Ruska, kolumbijskú nadvládu Pabla Escobara, športové a letecké katastrofy a iné Bohom zabudnuté výjavy ľudskej nehumánnosti voči vlastnému druhu.

The Many Faces of Death (1995)

„Zámer tohto explicitne orientovaného dokumentu s plnou grafickou názornosťou je zvýšiť vaše povedomie o skutočnej podobe tvárach smrti, ktoré môžu odhaliť svoju tvár kedykoľvek a kdekoľvek okolo nás. Dajte si pozor a pošlite túto správu ďalej. Pomôžete tak ostatným pochopiť. Zastavte toto šialenstvo raz a navždy nech tu máme svet bez vraždy.“ P.I.F. Films International uvádza smrtiacu kompiláciu ako reakciu na známu sériu FACES OF DEATH až po rokoch od vypuknutia ošiaľu okolo fascinujúceho oparu druhej strany Johna Alan Schwartza. Nakoľko dokument, ktorý sa podarilo vydať na VHS-ky v roku 1995 (podobne ako nasledujúce časti série) obsahuje iba zábery už nejaký čas mŕtvych tiel, jedná sa skôr o spomienku na ľudské schránky, ktoré život opustil. Nosná časť shockumentu je preto reprezentovaná hlavne obhliadkou miesta činu záchrannými zložkami a vyšetrovateľmi daných udalostí. Jednoduché zábery vrážd, dopravných nehôd, samovrážd, lúpeží, násilia gangov a iné formy trestnej činnosti len plytko predkladajú divákovi podnet na zamyslenie s možným ponaučením. ### PS – videná verzia o stopáži 86 minút.

Guayana, el crimen del siglo (1979)

„Udalosti, ktoré sú zobrazené v tomto filme sú založené na skutočných a reálnych faktoch tragickej masovej vraždy a samovraždy z novembra roku 1978 (Guyana). Mená v príbehu boli pozmenené z dôvodu ochrany nevinných.“ René Cardona Jr. – syn režiséra starého Cardonu, ktorý podobne ako jeho otec reprezentuje mexickú vlnu z časti exploitačného kina a iných žánrových dobrodružstiev, sa púšťa hneď po tragických udalostiach masovej vraždy/samovraždy po hlave do filmového spracovania posledných dní náboženského kultu Jima Jonesa. Je síce pravda, že mená skutočných postáv produkcia jemne pozmenila - skôr by som povedal, že sa tak stalo kvôli právam, ako z nezištných dôvodov. Nič to však ale nemení na adresnej jednoznačnosti. Charizmatický reverend Jim Jones, ktorý sa až paranoidne snažil vybudovať nezávislú spoločnosť na pilieroch nepoškvrnenej juhoamerickej pôdy Guyany tak učinil preto, aby svojich nasledovníkov ochránil od nečistoty a reťazí modernej spoločnosti. Celkovo zhruba 900 ľudí túto jeho snahu neprežilo. ### Surové spracovanie týchto udalostí René Cardonom, sa miestami až dokumentárne snaží objasniť nálady vtedajšej spoločnosti filmom pre mňa výpovednej hodnoty nie len príbehu Jima Jonesa, ale aj práce režiséra ako takej. Strhujúci filmový zážitok! Ale ako platí aj v tejto kategórií – sto ľudí, sto chutí. „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to ju zopakovať.“ ### PS – videná 108 minútová verzia.

First Transmission (1982)

Kultový zostrih experimentálnej skupiny Psychic TV (TOPY – Temple Ov Psychick Youth) označený ako PRVÉ VYSIELANIE z roku 1982 je ťažko uchopiteľná výpoveď podobne ako náboženstvo tela a duše. Legendárna kompilácia rozdelená na štyri VHS nosiče - "Ritual Ov Psychick Youth", "The Dream Machine", "Thank You Dad" a "Individual Ov Power" sa stala za tie roky existencie diskutovanou témou. Realita alebo fikcia, snuff alebo fake. Samozrejme s odstupom času je jasné, že sa jedná o video skupiny reprezentujúce ich vtedajšie nálady, víziu, sexuálnu túžbu po pravom orgazme na hranici života a smrti a teda žiadne TVÁRE SMRTI. Aj keď... Význam je však oveľa komplexnejší. Štvorhodinový mindfuck odštartovaný kapitolou "Ritual Ov Psychick Youth" reprezentuje rituálny sadizmus zmiešaný s potešením, kde sa pach krvi a rezné rany na pokožke snažia umocniť atmosféru vzrušenia. Druhá časť kompilácie "The Dream Machine" je už pravou esenciou amatérskeho domáceho videa, v ktorom sa aspoň pre mňa a to aj vďaka nekvalitnému obrazu stiera hranica medzi tým čo je skutočné a čo nie. Téma načrtávajúca bezhraničnú túžbu mladistvých po ultimátnom orgazme za pomoci elektro stimulov vyvrcholí až kastráciou. Či už sa jedná o fakt alebo fikciu, prípadne kde je tá hranica dobre použitej ruky, kamery, efektu, no posúďte samy. Detail obrazu nie je v tomto smere ten, ktorý by spolupracoval. Časť 3 s podtitulom "Thank You Dad" je zasa venovaná náboženskému fanatikovi Jimu Jonesovi a jeho výpovedi, ktorá je reprezentovaná prevažne cez zvukový záznam a spomalené zábery na tvár maniaka. Na koniec časti sa divák ukojí už len shortom Monte Cazazzu a T. E. Smitha – SXXX-80. Finále "Individual Ov Power" sa už po výpovedi skupiny a psychadelickej kapitoly označenej ako "Psychoporn" venuje skôr rekapitulácii v závere ktorej plameň sviečky uhasína. „Tí, ktorí si nepamätajú minulosť, sú odsúdení na to ju zopakovať.“ ### PS – skutočne ťažko hodnotiteľná výpoveď, ktorú by som prirovnal napríklad ku zostrihu Mikea Pattona – VIDEO MACUMBA.

Empire of Madness (1989)

„A Cannibal Films“ uvádza voľné pokračovanie shockumentu TRUE GORE (respektíve TRUE FAKE) označené ako Empire of Madness už po necelých dvoch rokoch. Vyzerá to tak, že rovnako ako v prvom prípade aj tu sa produkcia spoliehala na japonského diváka bažiaceho v tom čase po VHS mordoch obskúrneho charakteru. Keďže na domácom trhu nemá TRUE GORE až také pokrytie, plus treba brať do úvahy nevôľu cenzorov, je to práve Japonsko kde sa séria rozšírila najviac. V Empire of Madness tomu nasvedčuje aj rozdelenie na kapitoly – shockumenty sa zvykli nielen v Japonsku ale aj inde porozdeľovať do iných kompilácii, či z jednej VHS-ky sa spravili dve. Podľa potreby. Aj na to všetko myslela produkcia už pri výrobe. Opomenula však skutočnosť, že vyrába šokument s výstižným názvom a nie kompiláciu domácich podvrhov s gumenými končatinami. Okrem pitvy, zabíjania zvierat treba čakať hlavne prehliadku špeciálnych efektov a až toporne amatérskych scénok násilia a vraždy. V kompilácii sa síce mihne ešte aj pár sekúnd záberov z vojny, vrcholom nevkusu je ale snaha o čierny humor a znetvorenie reálnej témy pre prospech zábavy a paródie (spomeňme napríklad na úspešné oživenie mŕtveho v závere, OMFG). Ale aby si každý predsa len mohol niečo obľúbené vybrať z tejto masy trashu produkcia rozdelila kompiláciu na tri základné celky a to 1) True Gore II – Empire Of The Madness (podkapitoly: Removal of the brain, The slaughter house, Suicide, Drive-by murder, Sexual torture), 2) True Gore II – Empire Of The Madness Part II (podkapitoly: Easy ways to die, Guns, Drugs, War) a 3) True Gore II – Empire Of The Madness Part III (podkapitoly: Satanism, Interview with the satanic victim, Satanic crimes, Satanic necrophiliac incest, Death of a satanic hooker, Interview with a satanist, Necromancy – the art of talking to the dead). ### Dedicated to Monte Cazazza.