• Pohádka

Šťastný smolař (2012) (TV film)

Pro mě příjemné překvapení letošního roku. Děj plyne sice pomalu a poklidně, ale přitom se člověk nenudí. Nádherná kamera a citlivý výběr lokací (u Stracha je tohle sázka na jistotu), známí herci v hlavních i vedlejších rolích a většinou podařený jemný humor. Ale hlavně určité kouzlo a hravost, které spoustě dnešních pohádek prostě chybí. Za mě 85%, ale díky tomu že jde o to nejlepší mezi pohádkami za poslední dobu dávám plný počet hvězdiček. Díky Jirko :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o rozdělení Hobita na TŘI díly jsem se začal trochu bát. A bohužel se moje obavy vyplnily. Hobit je co se týče filmového řemesla pěkná a chvílemi strhující podívaná, hudba je správně epická a některé postavy (Gandalf, Bilbo, Glum) jsou zahrané skvěle. Bohužel délka filmu se negativně projevila na některých scénách, kdy by paradoxně zkrácení pomohlo k lepší atmosféře. Pán prstenů v třech dílech nedokázal obsáhnout tři knihy série a teprve rozšířená verze to alespoň částečně napravila. Jediná kniha Hobit (tenší než jakákoliv kniha z trilogie Pána prstenů) se natáhla na tři díly (o stopáži jako rozšířené verze Pána prstenů) a tady mi to přijde jako snaha vytřískat z námětu co nejvíce peněz za každou cenu. Film díky tomu hodnotím na 3,5 z 5.

Ztracená brána (2012) (seriál)

Filmy Jiřího Stracha mám až na výjimky (Tři životy, Santiniho jazyk) moc rád a i nová mysteriózní Ztracená brána se mi líbila. Nová série působí vyzráleji než původní "Ďáblova lest". Film má v sobě hodně dobrého humoru a vtipných narážek, od špičkování mezi Dvořákem a Křížem o počtu dílů, přes vtipně zvolené jméno Zábranský, až třeba po jméno šéfa botanické zahrady (Halouzka) ve srovnání s skutečným botanikem Větvičkou Ve filmu nebylo moc logických kiksů, snad jen "nenápadné" vloupání do vily s autem zaparkovaným přímo před ní a vyměněná pistole u profesora Rohana (když ho chtěl vrah zabít, tak nepotřeboval falešnou stopu a Rohana ve vězení). Výborný výběr zajímavých lokalit a kvalitní kamera ve spojení s hudebním doprovodem vytváří nádhernou atmosféru. Film má nadstandardní herecké obsazení (jak to ten Strach dělá?), kdy se kvalitní herci objevují i v naprosto epizodních rolích (Stanislav Fišer jako rybář, Jiří Langmajer jako člen rozvědky, František Němec jako opat...) Závěr se na rozdíl od Ďáblovy lsti podařilo vybalancovat tak, aby nesklouzl k nechtěné parodii. Za sebe dávám s mírným přimhouřením očí plný počet hvězdiček a těším se na nějaký film režírovaný p. Strachem přímo pro kina.