• Pohádka

Osmy (2014) (TV film)

Po delší době zase skvělý film z naší produkce. Stejně jako u Anděla Páně je škoda, že film nebyl primárně natáčen s většm rozpočtem pro kina (i když Anděl Páně se tam nakonec díky nadšencům dostal). Až na výjimky (slabší Santiniho jazyk Vyvraždění rodiny Greenů) mám produkci od Jirky Stracha moc rád. Hudba, kamera i herecké výkony jsou na vysoké úrovni a děj je vtipně napsaný. Děkuji.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film) odpad!

No, tak tohle rozhodně nebyla vánoční pohádka, spíš úlet. Nemám nic proti netypickým pohádkám, ale potom bych volil z filmových třeba "Kuky se vrací", z televizních ateliérových "Elixír a Halíbela", ze satirických na dnešní dobu třeba "Tajemství staré bambitky" a hudebních třeba "Tři bratři". Kdyby byly ryby mi přišlo spíš jako úlet, který byl dějově šílený, s často zmatenými dialogy a slabými hereckými výkony (čest výjimkám). Jako ukázka stačí závěrečná píseň: "Ať hejkal zahejká...zajdeme na hejka a já jsem prasodlak. On je prasodlak ve dne člověk, v noci prase a nám to nevadí, všechno bude dobrý zase. Kuku, kuku" (to se kukáním odvázala princezna).

Tři bratři (2014)

Tak jsem i já vyrazil s rodinou do kina. Začnu tím, co bylo pro autory asi nejtěžší. Tato pohádka vznikla spojením tří hudebních minipohádek, které Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř napsali pro TV pořad Hodina zpěvu. Tyto pohádky byly samostatné a většinu postav tam hrály relativně malé děti (do 10 let) a diváky byly většinou podobně staré děti. Takže bylo potřeba pohádky spojit tak, aby mohly být v jednom filmu a trochu upravit tak, aby byly zajímavější i pro dospělého diváka. Tohle se ne úplně povedlo a proto snižuji hodnocení o jednu hvězdičku. Tento problém vnímá spoustu lidí, ale někteří nevědí to, že 80% děje tvoří původní hudební minipohádky, zbytek byl dotvořen jako spojovací prvek mezi pohádkami a pro "Cimrmanovský" humor, který pohádku přibližuje dospělému divákovi. A teď trochu chvály: kamera je nádherná, stejně tak výběr lokalit, herci nezklamou, hudba a písničky jsou příjemné a pohodové, byť z nich asi žádný hit nevznikne. Nejvíc mě zaujal první příběh o šípkové Růžence, který byl skvělý. Zbylé dva příběhy byly víc rozverné a dětské, kdy bylo chvílemi patrné původní zacílení na menší děti.

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Co k této pohádce říct? Dějově nezajímavá, s některými naprosto příšerně se pitvořícími herci, kteří nebyli vůbec vtipní, ale neskutečně otravní. Paní Bohdalová by už měla jít na odpočinek, protože její postava byla to nejhorší co jsem za poslední dobu viděl. Král v podání Jana Hrušínského byl taky dost nepříjemný zážitek. Z herců pohádku vyzdvihoval jen Viktor Preiss, který snad špatně hrát ani neumí a Veronika Kubařová. Za mě tak 1,5*, s přivřením obou očí 2*.

Sněžný drak (2013) (TV film)

Oproti pohádce "Duch nad zlato" podstatně lepší, chvílemi to mělo spád (hlavně v druhé polovině příběhu), pěkná kamera a výběr exteriérů. Překvapily dobře zvládnuté kostýmy a uvěřitelný záporák v roli Martina Myšičky. Pohádka je docela originální a nebyla tak pitvořící se jako některé jiné moderny (tedy až na rádce, který jako by vypadl z jiné pohádky). Výhrady bych měl pouze k závěrečné změně povahy u prince ze Sněžného království a možná až moc velké berličce v podobě čarodějek. Za mě 3,5*, při srovnání s včerejší pohádkou dávám 4.

Hašišbába (2012)

Ale ano, není to špatný film, ale oproti jiným francouzským komediím není nějak výjimečný. Pobaví, ale není lepší než film Bílá vdova, jímž se určitě inspiroval.

Hexenšus (2013) (TV film)

Podivně nízké hodnocení. Osobně se mi film na motivy divadelní frašky docela líbil, byť občas herci docela přehrávali, ale to asi patří k tomuto typu filmu. Osobně musím vyzdvihnout Javorského a Janu Pidrmanovou, kteří hráli velmi slušně. Film docela odsýpal (hlavně v druhé polovině) a párkrát jsem se i zasmál. Za mě tak tři a půl hvězdičky, vzhledem k podivně nízkému hodnocení dávám s čtyři

Světová válka Z (2013)

Nejlepší na celém filmu je atmosféra. Film vás vtáhne do děje a až na pár krátkých chvil nepustí. Kombinace akce, napětí, vizuálního ztvárnění a hudby je velmi silná a jen málokoho nechá chladným. Díky tomu film dokáže úspěšně odvádět pozornost od některých klišé a nelogičností, kterých není ve filmu málo. Přitom měl film obrovskou příležitost patřit mezi milníky žánru. Osobně mě mrzí několik věcí ----pozor obsahuje spoilery---- Vadí mi výrazná podobnost s jinými filmy, kdy mi některé pasáže připomínaly film 2012 nebo třeba 28 dní poté. V rámci většího spádu filmu se tvůrci skoro oprostili od knižní předlohy, včetně podstatného zrychlení pohybových schopností zombií (podobnost s 28 dní poté). Tady jsou zombie schopny i přímo akrobatických kousků, které překračují možnosti lidského těla. Třeba velmi působivá scéna průniku do Jeruzaléma je z pohledu reálných možností naprosto nesmyslná. Stejně tak byla zrušena varianta nultého pacienta a obrovská část knihy, která popisovala nezákonné mechanismy, díky kterým došlo k tak rychlému rozšíření (převaděčství i viditelně nemocných lidí, dárcovství orgánů...) Stejně tak je hlavní hrdina (v knize neexistující) naprostý klikař, který přežije nejen prvotní útok zombií, ale i několik dalších útoků, pád letadla, naočkování smrtící infekcí a přitom mimoděk vymyslí plán na záchranu lidstva. A jedna z hlavních otázek je, čím se tyto zombie živí, když prakticky okamžitě promění pokousané v zombie, které se připojí k ostatním v boji proti živým.

Rebelka (2012)

Nejvíc mě zaujala opravdu kvalitní animace (výrazy tváří, vlasy, prostředí...) a výborná hudba. Dějově se jedná o trochu jednodušší , ale i tak příjemný příběh (děj je odhadnutelný a trochu moralizující), který rychle uteče a rozhodně neurazí. Za mě jsou to čisté 4*.

O pokladech (2012) (TV film)

Průměrná mírně moderní pohádka, kterou zachraňuje výprava a hudba (Čechomor se nezapře). Naopak do bahna podprůměrnosti ji sráží pitvoření tří strážců pokladů a jejich "vílí" kreace, které patří k tomu nejtrapnějšímu, co jsem v poslední době viděl. Herecké obsazení bylo relativně povedené, osobně se mi líbila dvojice Barborky (Markéta Frosslová) a Ignáce (Vojta Dyk), jinak standardní výkon podali Švehlík, Töpfer, Heřmánek a Jana Pidrmanová. Tři nové pohádky České televize bych seřadil takto: 1. Šťastný smolař - spousta laskavého humoru a skvělá postava Sedmilháře (Trojan) 2. O pokladech - o dost slabší, hlavně kvůli pitvoření strážců pokladu 3. 12 měsíčků - nevím proč, ale na téhle pohádce mě nezaujalo snad nic a dnes už si ji pomalu ani nevybavuji