Ztraceni ve vesmíru (1998)

Tak tohle byla teda blbina. Americká slátanina plná klišé a trapností. Kdyby aspoň ty efekty za něco stály, ale takhle to vypadalo, jako když to točil Karel Zeman v 50. letech. Béčkový film. Koukal jsem na to jenom proto, že jsem byl zvědavý na tu časoprostorovou zápletku, která snad jediná byla trochu inteligentní.

Insomnie (2002)

Americkou verzi Insomnie jsem si dal hned po zhlédnutí té norské. Samozřejmě, že se nevyhnu srovnání. Přestože jsem podvědomě fandil Norům, musím uznat, že remake se mi líbil víc. Jednak je na Aljašce nádherná příroda, jednak se tvůrci vyhnuli některým nechutným detailům, jako třeba pitvání čokla a hlavně děj nemá hluchá místa a pořád odsejpá. Taky pozadí a vztah obou policistů je propracovanější a pak je tu samozřejmě úplně jiný konec. Ale je legrace sledovat, jak první půlka filmu skoro úplně odpovídá norskému originálu, jen se změnily reálie a herci.

Insomnie (1997)

V jeden večer jsme si udělali maraton s oběma verzemi Insomnie. Nejdřív šel norský originál. Je seversky drsný, občas naturalistický a občas trochu rozvláčný. Hlavní hrdina je o poznání méně charakterní, než Al Pacino. Na druhou stránku ale nemá máslo na hlavě ohledně vztahu se svým kolegou a to, že ho terfil, byl čistě omyl a nikdo v tom nemohl spatřovat záměr.

Počátek (2010)

Tak tohle byl hodně originální nápad na scifi. Trochu jako Matrix, trochu jako nějaká do celovečerního filmu zpracovaná epizoda ze seriálu Krajní meze. A díky ftípku na konci filmu nakonec ani nevíte, jak že to teda bylo. I když ta káča se těsně před titulky dost rozhoupala...

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Skutečně výborné komorní drama, které si vystačí s dvanácti herci a jednou místností. Přesto je to jeden z nejpoutavějších filmů. Od začátku do konce jsem si film vychutnával. Bavilo mně tipovat, kdo bude další, kdo změní názor a jaká nová skutečnost ho k tomu přiměje.

Příliš dlouhé zásnuby (2004)

Velmi podobná atmosféra jako Amélie nebo Galimatiáš, tentokrát ale podstatně dramatičtější prostředí fronty 1. světové války. Některé scény jsou dost drsné, ale film se snaží zůstat nad věcí a nemoralizovat. Tomu odpovídá například i poměrně neutrální komentář v prvních minutách filmu, který je veden klidným hlasem v pozadí hrůzných scén boje. Pak nastává první půlka dost pomalu se rozvíjejícího se děje, který je chvílemi těžké pobrat na první shlédnutí. Asi by to chtěli vodět znova, aby se člověk dobral všech souvislostí a detailů. Druhá půlka a hlavně závěr jsou pak na jedničku. Režisér si vybírá skutečně pikantní detaily a některé záběry jsou nádhera.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Moc pěkný film. Nevím, jestli bych ho sice zařadil na první místo, ale na 4 hvězdičky má určitě.

Bournův mýtus (2004)

Další skvěle nabušený Bourne, tentokrát z Německa a z Moskvy.

Kawasakiho růže (2009)

Na mně trochu moc vážný film na téma zrady, (ne)odpuštění a o tom, jak ti největší mizerové se občas vesele baví nad tím, jak se jejich oběti, které se jim podařilo postavit proti sobě, pěkně perou.

Svět je velký a záchrana kyne odevšad (2008)

Tohle je asi první bulharský film, který jsem viděl, takže jem velice shovívavý. Sice jsem si říkal, že spousta nápadů už byla ve jiných filmech použita (trochu jsem si vzpomněl na Život je kásný, Amélii z Montmartru (scéna s autíčkem v okapu), trochu Pelíšky, Kolja), ale přesto si myslím, že je to výborný film