Zlaté časy rádia (1987)

Tenhle film by jako vyprávění mohl skvěle fungovat na papíře, ale „na plátně“ na mě těch několik momentek z dětství (byť celkem kouzelných) působilo hrozně ospalým, zdlouhavým a hlavně neuspořádaným dojmem.___ Možná mi chyběla větší návaznost mezi jednotlivými epizodkami, která třeba v případě Zeliga řešila rozkouskovanost celého filmu. Ten film má svoji pointu, příjemně sentimentální atmosféru a allenovsky jedinečné postavy, ale tragicky mu schází nosný děj anebo kolonka „/Povídkový“ v profilu.___ Kvůli několika opravdu vtipným scénám jsem na vážkách, jaké hodnocení tomuto filmu dám… zatím je to /70%

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Malá režisérská etuda na téma "Ranní idylka na americkém předměstí", aneb reklama na obsah alkoholu a nerozbitnost láhve whiskey Jack Daniel's. Natočená ve stylu "jakože" nekompromisních amerických akčňáků. Ploché, předvídatelné a bez překvapení... ale jinak dobrý. /60%

Star Trek IX: Vzpoura (1998)

Základní zápletka je dobrá (trochu připomíná Star Trek VII: Generace), ale zpracování působí místy hrozně amatérsky a televizně. Filmu nepřispěla ani změna společnosti produkující vizuální efekty, které byly svěřeny tehdy (a ostatně i teď) neznámé Blue Sky Studios namísto ověřené ILM, jenž tou dobou pracovala na první epizodě Hvězdných válek.___ Film není špatný, ale pro sérii, která měla od Neobjevené země vzestupnou tendenci, je krokem zpět. Pozitivní jsou snad jen postavy a jejich interní vtípky, které drží hladinu zábavnosti na dostatečné úrovni.___ Jo a poznámka na závěr… Sice nejsem astrofyzik, ale kdy už si konečně tvůrci sci-fi uvědomí, že mlhovina ve vesmíru je „mezihvězdný oblak prachových částic a plynů“ s hustotou menší než vzduch a rozměry v jednotkách světelných let a NE kouřová clona, jako když soused na zahradě pálí pneumatiky. 65+%

Star Trek VIII: První kontakt (1996)

Zaslouženě nejlépe hodnocený Star Trek (tedy dle člověka, kterého seriály celkem minuly)… a taky nejvýživnější.___ Zatímco Robertu Wisemu trvalo celých 35 minut než s raketoplánem jednou obletěl Enterprise a pak ji vyparkoval z doku, Jonathan Frakes stihl za poloviční čas proměnit 9 miliard lidí v Kyborgy a taky zorganizovat invazi Švédů na palubu Picardovy lodi. Ale abych byl férovej - proti Star Trek: The Motion Picutre vůbec nic nemám, jenom ten skok mezi filmy s původní posádkou a Prvním kontaktem je snad ještě hmatatelnější než mezi ST:X a Abramsovým ST:XI. Jestliže Star Trek z roku 1979 byl filozofující směsicí Vesmírné odysey a Solaris (a mně osobně se to líbilo) pak Star Trek z roku 1996 připomíná atmosférou spíše Vetřelce, a to aniž by ztratil cokoli ze svého trekovského půvabu.___ První kontakt je po všech stránkách výpravnější, trikovými efekty nadupanější (paradoxně se mu v tomto vyrovná jen setkání s V’Gerem z prvního filmu), zábavnější, temnější a po celou dobu napínavější než všechny předchozí filmy. K tomu třeba přičíst návrat geniálního Goldsmitha, prvotřídní hlavní záporačku a cestování časem, bez kterého se téměř žádný dobrý filmový Star Trek neobešel. 95%

Most přes řeku Kwai (1957)

Věčné dilema války – zemřít jako gentleman nebo žít jako lidská bytost. Na jedné straně neoblomný, ale všemi respektovaný plukovník, na straně druhé obyčejný voják, co má k důstojnickým frčkům stejně daleko, jako je válečným zajatcům uprostřed barmské džungle vzdálená naděje na návrat domů. Jeden se snaží postavit most a ten druhý…___ Tenhle film není ani tak o otřesných podmínkách v japonských zajateckých táborech jako spíš o soukromé válce důstojníků dvou znepřátelených stran, kteří odříznuti od veškeré civilizace svádí svůj malý (absurdní) souboj o vlastní hrdost.___ Technicky brilantní (kamera, exteriéry, atmosféra neprostupné džungle) a v závěru dokonale vygradovaný film. V posledních patnácti minutách jsem snad ani nedýchal. 90+% PS: Na to, že jde o válečný film, je dost nezvyklé z kolika úhlů pohledu by se dal rozebírat. Minimálně postava plukovníka Nicholsona (Alec Guiness) by vydala na slušný psychologický elaborát. Nic na tom nemění ani fakt, že se film nezakládá na skutečné události a stavbu barmské železnice spíše idealizuje.

Selhání vyloučeno (1964)

Strhující drama „jedné místnosti“ zachycující člověka v extrémně vypjaté situaci, aneb Dvanáct rozhněvaných mužů převedených na pole globálního konfliktu.___ Divím se, že tento snímek nedosáhl podobného věhlasu jako Lumetova Dvanáctka o 7 let dříve. Každopádně ve srovnání s remakem z roku 2000 jednoznačně vítězí Lumetův originál (i když ani remake nedopadl špatně). 90+%

Transformers 3 (2011)

O nic lepší ani o nic horší než předchozí díl, vlastně jde o to samé (tudíž naprosto zbytečné) pokračování něčeho, co pokračování opravdu nepotřebovalo. Škoda mluvit, když už i samotní tvůrci po prvních 15 minutách filmu vzdali snahu přinést do filmu něco nového (byť i naprosto stupidního po vzoru předchozích dílů). /25%

Paranormal Activity (2007)

Pokud je film vedený jako horor a pokud mě jako horor dokáže správně vyděsit, pak nemám důvod mu dát menší hodnocení než 3*, i kdyby šlo o sebevětší blbost, kterou byste si doma po večerech dokázali natočit sami jako nějaké „homevideo“. PS: SPOILER!!! To jsem vážně jedinej člověk, co si myslí, že film měl končit asi o půl minuty dřív, v momentě, kdy je slyšet, jak jde Katie nahoru po schodech? /60%

Dinosaurus (2000)

Jako malej bych tomu dal 100% (…kvůli dinosaurům). Ale dospělému divákovi nemá tenhle film mnoho co nabídnout – snad kromě pěkné animace v kombinaci s reálným prostředím. Příběh je dětsky předvídatelný a mravní ponaučení už stokrát omleté. Prostě typicky dětský film, avšak v záplavě současných ztřeštěných stupidit velmi příjemná výjimka. Hlavně proto dávám /70+%.___ PS: Jo a stejně za všechno dobré může Howardův genius.

Kniha přežití (2010)

Na můj vkus až příliš umělý vizuál. Scénář tak na dvě SMSky. Atmosféra post-apokalyptické budoucnosti všehovšudy žádná. A ani Denzel Washington mě nepřesvědčil. Závěrečná pointa zachraňuje jinak po všech stránkách špatný film.___ Ale jo, filmy o nehezké budoucnosti diváky prostě baví. /55%