Intimní osvětlení (1965)

Intimní osvětlení je film, který má i dnes po letech pořád divákovi,co říct. Je to příběh skupinky obyčejných lidí, kteří jsou tak obyčejní, až jsou zajímaví. Je to film o muzikantech, generacích a vtipných situacích ze života. Vliv Jaroslava Papouška jako jednoho ze scénaristů je patrný na celém ději. Passer i Papoušek samozřejmě patří společně s Milošem Formanem do nové české vlny a Intimní osvětlení se dnes tak řadí k základu tohoto období.

Život v oblouznění (1995)

Nějak takhle to vypadá na natáčení běžného filmu. Všechno nejde, jak jsme si představovali. Herci nejsou správně naladěni, občas se nám do obrazu připlete mikrofon, často nás ruší zvuky okolí, kterých je plno a nebo sem tam praskne nějaká ta lampa. Kdo tím prošel, ví o čem mluvím a ví o čem vypráví skvělý nezávislý snímek se Stevem Buscemim v hlavní roli. Buscemi si zde užívá plnými doušky roli režiséra, který chce svůj vysněný film dotočit do konce i přes všechny eskapády, které mu štáb a technika připraví.

Lovec jelenů (1978)

De Niro v další charakterní roli v jednom z nejpovedenějších filmů o vietnamském traumatu a velkém přátelství. Spolu s Coppolovou Apokalypsou můžeme Lovce jelenů zařadit mezi nejlepší filmy o vietnamské válce vůbec. Film je také památkou Johna Cazalea, který hned po dotočení zemřel. Nejsilnější scény jsou samozřejmě ty s ruskou ruletou a zajetím.

Černá kniha (2006)

Paul Verhoeven se vrací s jedním z jeho nejlepších filmů. Absolutně silný příběh z doby války plné intrik, zvěrstev a lidského utrpení kombinuje výborně se silou přežít a nadějí na lepší zítřky. Předloha je hlavní plus filmu, ale Verhoeven ji zrežíroval bravurně, až jsem se nestačil divit a dojímat zároveň. Na konec nutno pochválit všechny herecké protagonisty, kteří své role sehráli jak jinak než na jedničku. Pro mě prostě užasný zážitek a plný počet.

Čekej do tmy (1967)

Skvěle vystavěný, dnes již kultovní thriller o slepé ženě s velkou dávkou odvahy v podání krásné a nesmrtelné Audrey Hepburn. Pokud jste neviděli, zhasněte světla a vypravte se s ní do tmy, kde na vás čeká ne jedno překvapení...

Společnost mrtvých básníků (1989)

Robin Williams v jednom z jeho skvělých filmů. Pak následovaly další (Čas probuzení, Král rybář, Dobrý Will Hunting...) Učitel, který má svérázné metody a probudí ve svých žácích chuť do života i studia, mu sedl výtečně. Chválit musím také Petera Weira za skvělou komorně pojatou režii a mladé herce v čele s začínajícím Ethanem Hawkem, který je dnes už hvězdou.

Nevěsta byla v černém (1968)

Bravurně vystavěný noir thriller v obrazově a vypravěčsky nepřehlédnutelném Truffautově stylu. Ne nadarmo se uvádí, že film je poctou Alfredu Hitchcockovi. Skvělá Jeanne Moreau s důkladně promyšleným plánem a s chtíčem pomsty zabijí v taktech výborné hudby.

Wanted (2008)

Ano, je to kravina. Ale dobře udělaná kravina!

Mé druhé já (2007)

Neil Jordan na plátně vzkřísil příběh pomstichtivé ženské hrdinky, který tady už dlouho nebyl. Ano, vzpomeneme si na Brutální Nikitu nebo Dlouhý polibek na dobrou noc, kde se mstí ne moc sympatická hrdinka v podání Geeny Davis a další filmy. Mé druhé já má ale obyčejnou zápletku natočenou zajímavou formou plnou krásně orámovaných obrazů a hereckých výkonů. Jodie Foster po delší době natočila skvělý film, který ( jak už zde Pomo podotkl) připomíná mrazivou atmosféru Scorseseho Taxikáře, ve kterém kdysi Jodie také hrála. Film mě zaujal svým pojetím a i přes americky ,,sladký happyend´´ musím dát plný počet.