Namgeuk ilgi (2005)

Jeden z najatmosférickejších filmov za poslednú dobu, tešil som sa na to oprávnene a teraz, keď sa tento film konečne ku mne dostal, stal sa razom jedným z mojích najobľúbenejších. Prekrásne exteriéry Antarktídy sú pre mňa doslova pastvou pre oči a fakt, že v celom filme hrá iba 6 chlapov tento miestami tichý, inokedy zase burácajúci - ale stále svojou podstatou minimalistický film - iba umocnil moje pocity. Takto si predstavujem naozaj kvalitne zvládnutý film s perfektnou atmosférou a myšlienkou, na ktorú sa celé tie dve hodiny oplatí čakať. Herecké výkony skvelé, atmosféra pre mňa dokonalá, hudba prekrásna, vizuál fantastický.. proste som si tento film užil plným dúškom.

Všichni to dělají! (1994)

Čo dodať, presne moj šálek čaje. Kitanov super-absurdný humor tu bublá a počas celého filmu som sa smial nespočetne veľa krát. Odkazy na jeho filmy mi tam krásne sedeli a mrzí ma, že sa väčšinou tento mini-výstrelok stretáva s nepochopením. Presne tak isto sa mi páči aj jeho Pocta režisérovi, kde s chladnou hlavou dokazuje, že je majstrom symbolov.

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Keď som zbadal prvý krát záber z tohoto filmu, bol som šokovaný, pobúrený, prekvapený, zaujatý, no neviem koľko ešte prídavných mien by som mal použiť. Každopádne, hneď po prvých 5tich sekundách som sa sám seba pýtal, či film, ktorý hrdo chce nosit prívlastok "historický" by mal žiariť farbami ako z najnovšieho scifi a či by hrdinovia mali vyzerať jak parta vyleštených kulturistov z Hollyvoodskej posilovne. Napokon dávam tri hviezdičky, čisto iba z dobrého pocitu z masakrovania, ktorý mi viac ako čokoľvek iné pripomínal fakt dobrú počítačovú hru (naposledy som sa tak masakrovaním zabával pri God Of War), čo ale neospravedlňuje fakt, že je to HLAVNE o tom. A preto nevidím problém, prečo by som si mal krátiť čas takýmito výtvormi a prečo si radšej do konzoly nešupnúť dvd práves GOW, nakoľko tam aspon sám budem tým, ktorý masakruje masy. Estetizácia násilia v novej forme, ani bohovi sa však nedám obalamútiť, a nie a NIE! 3* iba za pôsobivé vizuálno. Nič viac.

Beverly Hills 90210 (1990) (seriál)

Jedna hviezdička z čistej nostalgie a spomienky na mladosť, inak by som tomu dal bez váhania ODPAD. Presne tento typ (nekonečných) seriálov by som hádzal do jedného suda plného kyseliny sýrovej, návody na dokonalý americký život, usmiate tínedžerské ksichtíky, riešiace problémy typu "tak já nevim, mám si koupit Porsche a nebo Ferarri abych tu kočku mohl protáhnout?" sú k smiechu (alebo skôr na zaplakanie), tuposť sršiaca z charakterov v každej stotine sekundy, proste hrôza. Brendne, brácho, di se někam schovat a pořádně se tam zahrab! A nezapomeň sebrat sebou všechny vostatní. (viď Melerous plejs, Ou Sí Kalifornia a spol). Howgh / R. I. P. Ty vole, až teraz som si spomenul na Pič pit, no och.

Insomnie (1997)

Dvakrát lepší, ako jeho americký remake (priznávam, na prerábky filmov som väčšinou alergický), naviac s parádnym soundtrackom Geira Jenssena aka Biosphere, ktorý doteraz pre mňa patrí k najzaujímavejším a najchladnejším ambientným kúskom z poslednej doby.

Happy Feet (2006)

Stepujúci a spievajúci tučniaci? To je moc. Tento film sa ku mne dostal až teraz, po všetkých možných Dobách ľadových a spol, pri ktorých som sa aspoň bavil, ale keď som vzhliadol toto, takmer som sa povracal. Zvlášť pri scéne kde parta tučniakov pri západe slnka (alias polárnej žiare) drtí gospelový song ako v dákom oujé-vi-lav-džizs kostole. A už začínam byť asi až príliš vyberavý, ale toto mi príde naozaj ako onanovanie nad onanovaním, akokoľvek je tá animácia pekná a akokoľvek je tá modrá ještě modřejší, resp bělejší. To už mohli radšej urobiť čo ja viem film o šprintujúcich žirafách, alebo trebárs o slonovi, z ktorého sa napokon stane zápasník sumo. Myslím, že obe by boli duchaplnejšie ako tento patetický infantilný grc. Howgh.

Bob a Bobek - králíci z klobouku (1979) (seriál)

Neuveriteľné, ako to zbožňujem viac a viac, každým momentom, kedy vidím nejaký diel. Pripomína mi to český ekvivalent Pufa a Mufa, čo sú zase dvaja narozkošnejší kocúri v dejinách večerníčkov. Keď v poslednej dobe narazím na nejaký novší, "moderný" večerníček, iba sa mi ľútostivo zacnie za "starými dobrými časmi".

Houbičky (2007)

Čisto z vizuálneho hľadiska vcelku zaujímavý ani nie jednohubkový, skôr pol-hubkový film, aj keď silne pochybujem, že režisér resp kameraman majú so spomínanými hríbikmi akékoľvek skúsenosti. Občas rozmazaný a trochu spomalený obraz mne teda na nejaký extrémny trip nepripadajú, a občasné halucinácie zhrbeného puka v pršiplášti tiež nie. A toto nech mi niekto vysvetlí: parta KAMARÁTOV ide na vychádzku do lesa, a väčšine z nich nerobí problém tomu druhému rozmlátit držku alebo nos. Akože, neviem či som dáky zaostalý alebo či mám mozog v rozklade, ale je normálne, že si chcú kamaráti navzájom šukať svoje priateľky a svojim kamarátom lámať nosy? Ja silno pochybujem. Opäť jeden z "potkneme sa o každú paličku" filmov, kde partia poskladaná s maximálne protikladných charakterov zažíva ich odstraňovanie. Ja fakt neviem, niektoré vetvy filmových žánrov by sa mali trochu prefackať a spýtať sa vo vnútri samých seba, či to má ešte nejaký význam. Má, určite má, ale nie tak, že z 20 filmov bude 19 svojou štruktúrou úplne totožných. To už radšej mohli natočiť film, kde by sa pomocou hubičiek naozaj zmenil obraz na totálnu psychedéliu a nemuseli by sme sa tu tváriť akože je to dáky strašný horor.

Psí vojáci (2002)

Scéna so zalepovaním čriev pomocou sekundového lepidla - nuž, treba uznať.... to si zaslúži 3/5 : )