Plavecký mariáš (1952)

Pokud nezavrhnete "budovatelský" film a jeho klišé z principu, dá se na to koukat jako na docela průměrnou zábavu, která je občas zábavná i nechtěně. Marvan je výborný. 6/10

Jasnovidec (2005) (TV film)

Minimálně zatřepe s přesvědčením o politické nezávislosti soudů, pokud vám ještě zůstalo, a názorně ukáže, jak to vypadá ve skutečnosti v zákulisí. Jinak jde o standardní, pěkně zahrané televizní soudní drama. 6/10

V žáru slunce (2001)

Brazilský film, který se odehrává počátkem 20. století na venkovské samotě v Brazílii, kde spolu dvě rodiny po léta bojují o lán půdy. Boj má charakter krevní msty - jedna rodina zabije člena druhé, a její potomek má za úkol v určeném čase jeho smrt pomstít. Je to bludný kruh, zároveň ale posvátná tradice. S příchodem dvacátého století se ale mění i tento zapadlý venkov, potomci cítí, že tradice jejich otců se jich už přestávají týkat a touží se podívat do světa, ne být celý život připoutáni k půdě. Otcové to vidí a bezvýchodnost jejich situace je to, co je na tomto filmu skutečně smutné. 7/10

Křižník Potěmkin (1925)

Dechberoucich scén a "vrcholů filmu" obsahuje Potěmkin dost. Proto se jedná bezpochyby o skvělý filmový zážitek, i když některé scény jsou přece jen ještě divadelní a pomalejší, než jsme dnes zvyklí. Naposledy jsem film shlédl s novou elektronickou hudbou Christopha Pajera (který představení i živě doprovázel) a kombinace filmu s touto hudbou se mi líbila - před představením jsem se obával, jak bude spojení moderní hudby a klasického díla působit. Hudební pasáž doprovázející scénu s červy v mase je nepříjemná a skvěle doprovází zobrazovanou skutečnost, závěr je pak strhujícím způsobem velkolepý. -- Při sledování Křižníku Potěmkin by ale člověk neměl zapomínat, že jde o propagandu režimu, který zahubil nesmírné množství lidí. Scéna, ve které obyvatelé Oděsy s nadšením vezou námořníkům Potěmkina potraviny, je povznášející, dokud si člověk nevzpomene na hrůzy kolektivizace ruského zemědělství a třeba na Ukrajinský hladomor, v němž zahynuly miliony!! lidí. Myslím, že je třeba na to pamatovat a uvědomit si společenský význam tohoto díla. Je možná formálně dokonalé, ale pokud bychom zapomněli na jeho politický význam, účel, ke kterému byl natočen a kdo ho natočil, oddělujeme obsah díla od jeho formy. To nechci dělat. 7/10

Kletba bratří Grimmů (2005)

Kletba bratří Grimmů je především pěknou pohádkou, která je zasazena do skutečného světa a dějinného období, jímž je začátek 19. století. Tato doba je ve filmu velmi pěkně ztvárněna, chaloupkami ve městě i vybavením a oblečením vojáků, vesničanů a šlechticů. Příběh sám, v němž jde o zrušení staré kletby, není příliš originální, ale dojde v něm i na další témata. Jednak je to vývoj vztahu rozdílných bratrů a jejich poznání vzájemné bratrské lásky, dále pak střet tradičního, dobráckého starého světa (německá vesnice) s agresivně militaristickou totalitou (Francouzi), jež by vše tajemné a staré chtěla kontrolovat nebo zničit. Celý film má rychlý spád a nenudil jsem se ani chvíli, kromě toho je zde minimálně jeden dechberoucí záběr (rozhled z vršku věže). Je mi líto několika zbytečně brutálních scén, kvůli nim není film vhodný pro menší děti, pro něž by to dle mého jinak byla ideální pohádková podívaná. 7/10

Já z toho budu mít smrt (2005) (TV film)

Další televizní film z naší současnosti se mi opět docela líbil. Zabývá se několika citlivými tématy (jak se postavit k ženám, které se živí prostitucí, nebo aspoň "masážními službami" - co vlastně ta ženská přesně dělala?) a jak tržně orientovaná společnost mele lidi přežívající z dob minulých. Dvě hlavní herečky hrají své role velice dobře a přesvědčivě. Nepřesvědčivý, i když pěkný, je bohužel závěr filmu a nenásilné řešení vztahu hlavních hrdinek. Kromě toho mám dojem, že vzhledem k současným (leden 2006) změnám v oblasti regulovaných nájmů je uvedení tohoto filmu v hlavním vysílacím čase na ČT1 také politickým tahem - majitel domu je jednoznačně záporná postava a má tak asi vytvořit předpojatost ke všem majitelům (tím neříkám nic o svém vlastním názoru na tento spor!). 6/10

Profesionál (1981)

Film bohužel nemá pořádný děj, jenom posloupnost akčních scének. Ty jsou obvykle dost nevěrohodné, Belmondo je prostě vždy nejlepší a zmlátí přesilu protivníků např. i se střelnými zbraněmi. Pro oživení je občas vložena humorná situace nebo hláška, žádná z nich se do filmu nehodí, i když jsou docela vtipné. Protivníci jsou nudní, jednostranně zlí a zrádní. Z podprůměru film podle mě vytahuje krásná melodie a hodně působivá závěrečná scéna - tu jsem si také z dětství pamatoval až do dneška a díky ní měl zafixováno, že je to skvělý film. 6/10

Andrej Rublev (1966)

Při sledování tohoto filmu jsem měl dosud nejintenzivnější pocit, že se skutečně dívám na středověk. Zvlášť ve srovnání s filmy jako Statečné srdce nebo Dobytí ráje. Díky jeho mimořádně flegmatickému tempu jsem upadal do letargie, ze které mě ale často vytrhly působivé scény. Z nich nejlepší byl asi nájezd Tatarů na Vladimir a následná zvěrstva páchaná na jeho obyvatelstvu, a výroba zvonu. Celý rozsah filmu, nejen jednotlivé scény, však asi ocení pouze obzvláště zkušený divák. Snad jím časem také budu. 7/10

Zelig (1983)

"Životopisný" film, který je originálně pojat jako dokument. Se standartními prvky - obsahuje archivní záběry, vypravěče, který dokumentem provází a rozhovory se současníky po letech. Jako u jiných svých filmů se Allen opět pozastavuje nad mocí médií, která ovládají a částečně vytvářejí hrdinův osud, jakmile se z něj stala známá osobnost. Hlavním tématem filmu je ale parodie lidské snahy po konformitě a splynutí s davem. I když se film trochu dotýká i související tendence - agresivní snahy po individualitě za každou cenu - bylo by myslím přínosné natočit něco podobného i o tomto nanejvýš aktuálním tématu. 7/10

Velká kniha grázlů (2002)

Docela milý a zábavný film, který nás zároveň poučí, že závislost na čemkoliv je pro člověka nakonec zničující. K jeho vychutnání je zřejmě potřeba si uvědomit, že postavy se chovají jako v komiksu a tudíž to celé brát trochu s nadsázkou. Jelikož tento žánr kromě Rychlých šípů a Strážců neznám, náhled do něj jsem ocenil. Malá poznámka pro tvůrce titulků: 'Magic cards' nejsou v této oblasti kouzelné kartičky, nebo jak to tam bylo, ale Magicové karty! 7/10