Velká žranice (1973)

Vcelku neoriginální poselství řečeno ovšem zcela originálním způsobem. Což mě vede k otázce jestli je důležitější nacházet nová poselství (...) nebo ty, která jsou stále aktuální zpracovávat nově. A to je tento film o poživačnosti (spotřebě, konzumu atd.) naší kultury je z roku ´73. Mé očekávání bylo jiné a nejdřív jsem byl z filmu spíš otráven, ale pak se mi další dny film stále (z)vracel a vybavovali jednotlivé scény nihilistické zhýralosti, obžerství a smilstva s větší naléhavostí než při sledování filmu a nutilo mě to film jen tak nepřejít a jít se dál...cpát (a nejde samozřejmě jen o jídlo). A ještě jeden detail se mi velmi líbil -Marcello Mastroianni hrál Marcella, Michel Piccoli hrál Michela, Philippe Noiret Philippa, Ugo Tognazzi Uga a Andréa Ferréol hrála Andréu.

Ztracen v La Mancha (2002)

několik záběrů mi utkvěly v paměti 1) jak plave filmařská technika proudem vody po náhlém lijáku 2) jak štáb hraje, že natáčí při návštěvě producentů z holywoodu (či odkaď byli). Je to obdivuhodné a smutné.

Skici Franka Gehryho (2005)

zajímavý (ale nikoli překvapivý) pohled do kuchyně špičkového architekta.

Zločin a trest (1983)

tak samozřejmě se to předloze nevyrovná, ale interpretace je to velice zajímavá.

Život savců (2002) (seriál)

Způsob jakým o savcích mluví sir David Attenborough v kombinaci s výpravnými záběry a především se skvělou koncepcí celého projektu dělá pro mě jeden z nejlepších přírodovědných dokumentů co jsem viděl.

Velké ticho (2005)

Klid, vyrovnanost, hluboké vnizřní usebrání a radost (!). Dokument nic nevysvětluje, neobhajuje, ale prostě ukazuje. Naprosto fascinující je střih, jaké záběry vybral a na jak dlouho je nechal zaznít, (ty detaily a zátiší a pohledy na krajinu a tváře jednotlivých kartuziánů...) Jasně že to není film pro každého - podobně jako život v kartouze není pro každého - ale diváka, kterého zajímá jaký je život v klášteře a v přísné klausuře, může být dokument víc než zajímavý... Kontemplace filmem