Ptačí píseň (2019)

Pôsobivo spracovaná dráma kritizujúca skazenosť a prehnitosť v showbiznise.Vynikajúci soundtrack, ktorý si údajne spolu aj so scenárom napísal sám režisér. Film má miestami psychedelické pasáže a celkovo za sebou zanechá intenzívny dojem.

Akta X - Úvod (1993) (epizoda)

Aké je to jednoduché prísť na riešenie. Majstrovsky zistili na minimálnych podkladoch, čo sa deje. Sakra dobrá intuícia. A ešte mi prišlo vtipné, že vždy keď museli ísť niečo skontrolovať, alebo hľadať, tak bola tma. :) Inak veľmi atmosferický pilot. Včera (2009) som pozeral prvú pilotnú časť. Čiže som si zopakoval jedinú časť čo som doteraz videl. Pämatal som si len, že tuším Markíza vysielala (už teraz viem, že začínala vysielať) Akty X a išla práve táto časť. Odhadujem, že som mal tak 7-8 rokov a potom sa mi snívalo, že som mal 2 znamenia na ruke, zobudil som sa a šiel som spať od strachu k rodičom. Odvtedy som agentov Muldera a Scullyouvú nevidel. Až doteraz.

Okno do dvora (1954)

Veľmi dobré. Prvý film čo som od Hitchcocka videl. Napätie je miestami neuveriteľné. Pár krát ma zamrazilo a uvedomil som si, že som pár minút dozadu nevnímal nič iné ako film. Grace Kelly je krásna. Má úžasný profil. Potešil aj klavirista, komponista, baletka, párik so psom. Aké bežné obývané prostredie. Človek sa nemusí báť filmov z 50tych rokov.

Poslední skaut (1991)

Film sa začal veľmi dobre. Naozaj solídne hlášky. Bruce Willis vytiahol zo svojho hlasívkového zásobníka ten najdrsnejší, najflegmatickejší hlas aký asi mohol. A fičalo to. No žiaľ sa to v nejakom bode zastavilo a šlo to už len dolu vodou. A jazda na koni bol už pre mňa neodpustitelný vrchol, ktorý posunul u mňa film z 3 hviezdičiek na dve. Taký klasický "nemám chuť rozmýšlať" film. Aj také raz za čas človek potrebuje.

Hanebný pancharti (2009)

Tarantinove filmy sú pre mňa niečo ako odhalenie vkusu jednotlivca. Jeho filmy sleduje niekoľko skupín ľudí s odlišným vkusom. Do prvej skupiny by som zaradil ľudí konformistických. Idú si pozriet nový Tarantinov film, pretože im to meno niečo hovorí, a pretože sú jeho filmy silne komercializované, tým pádom "in", tým pádom si to nemôžu nechať ujsť. Výsledok je buď nadšenie nech by bol ten film aj totálne zlý, alebo ho nepochopia, alebo sa nudia, no ale nieje to fuk? Hlavne že som už aj ja videl to, o čom sa teraz rozpráva. Ako pekne napísal e.Xit. Tarantino ako značka topánok. Do druhej skupiny, kam by som sa zaradil, patria ľudia, ktorí poznajú meno "Tarantino", ale poznajú ho ako dobrého režiséra a idú sa pozrieť na jeho film, pretože dá sa predpokladať, že pôjde o dobrý kúsok. Ale nieje to do takej miery záväzné, že by pozerali jeho filmy cez ružové okuliare. (Napríklad ja som videl Pulp Fiction ešte v čase, kedy ma ani len nezaujímalo meno režiséra, ani som ho samozrejme nevedel (až potom keď sa začal reklamovať Kill Bill som videl, že aha režisér filmu Pulp Fiction Quentin Tarantino), ale z filmu Pulp Fiction som bol unesený, a po druhej projekcii sa ten film stal premňa odraz toho, z čoho viem byť pri sledovaní filmu nadšený. A teraz si ho pravidelne doprajem pozrieť raz za rok, pre také vnútorné uspokojenie. Pripomenúť si čo je dobré). Do tretej skupiny by som zaradil ľudí s akýmsi dešpektom voči známemu menu, taký mierny opak prvej skupiny, vyčleňujú sa z väčšiny (ako mám pocit napríklad u Civala). Ja to istým spôsobom chápem ani ja nemám rád masové zábavky. Ale u Tarantina je to neoprávnené. A vôbec pri režiséroch je to zväčša tak, že sú slávni a známi oprávnene. Lebo točia, alebo točili skvostné filmy. No, ale potom prídu komentáre, že "fuj zas Tarantino, vykráda sa, ukája sa sám na sebe v dialógoch". By ma zaujímalo, čo znamená, resp. kde sa dá cítiť režisérovo ukájanie sa na sebe, dobre, dialógy preháňa, často zbytočne šperkuje, ale ruku na srdce, niesú tie dialógy fakt dobré? A štvrtá skupina sú ľudia, ktorí možno ani nepoznajú meno Tarantino, resp. nikdy nevideli žiaden jeho film, ale proste sa im to nepáči, nerozumejú tomu, nudia ich dialógy, chcú vidieť akciu, efekty. Režisér v traileri sľuboval rezbu a pritom je to len ukecaná nuda. No a to sú ľudia, ktorí zväčša nevedia, čo je dobré. Nepoznajú filmovú kvalitu ako takú. Lebo Quentin sa jej približuje. Ako má vyzerať dobrý film, keď nie film plný premyslených, prepracovaných dialógov? Kvalitné niesú samoúčelné filmy, plné akcie, efektov, strielania, mlátenia a keď jeden z hercov otvorí hubu, tak mi začnú vlasy dupkom stáť. Áno v Inglorious Basterds bolo tej akcie oproti konverzáciam málo. Ťažko povedať prečo vznikol taký trailer. Možno chceli nalákať štvrtú skupinu, možno výjde Director's cut, v ktorom to všetko bolo a vyplynie z toho, že až nakonci to zostrihali do takej "neakčnej" verzie, možno to aj Quentin chcel spraviť akčné, ale zo svojich dialógov nakoniec neupustil. Ale mne to stačilo. Mne stačilo vidiet raz pohľad na Eliho Rotha ako niekomu rozbíja hlavu baseballkou. A skalpovanie a tak podobne. Videl som, pobavilo ma to a neviem či by ma to pobavilo kebyže to vo filme vidím znovu. Je ešte zaujímavé ako u Tarantina niesú jasné hlavné úlohy. Mám na mysli Brada Pitta a znovu trailer. Na to, že 90% traileru patrilo jemu, tam bol Christopher Waltz (mimochodom pripájam sa k nadšeniu z jeho výkonu) viac. Aj to bol možno jeden z reklamných ťahov. No proste videl som, zabavil som sa, som spokojný. Veľa vtipných scén, zábavné dialógy, orginálne scény. Orginalita, to je ďaľšia vec, ktorú mám pocit, ze Quentin strašne chce, strašne cítiť z jeho filmov, že chce byť orginálny. Ale kupodivu mu to často výjde. Silne odporúčam, ak máte radi aspoň trochu inteligentné filmy. P.S.: Som sa veľmi rozpísal, ani neviem prečo, keďže mám málo bodov a nikdy si to nikto neprečíta. Ale ak sa náhodou niekto dostane na úplný spodok, tak pozdravujem. :)

Jackie Brown (1997)

Okúzlujúca Quentinova lahôdka. Ja proste jeho filmy môžem a nemyslím, že by sa mi páčili, už len preto, že je to Tarantino. Ale väčšinou sa proste na jeho filmy dobre pozerá, či uz kvôli štýlovosti, dialógom, alebo hercom..všetky tieto zložky sú super. Herecké výkony vo filme sú skvelé. Môj obľúbený Samuel L., ale najmä by som vyzdvihol geniálnu vedlajšiu úlohu Roberta De Nira. Má môj obdiv, už len preto, že herec jeho rozmerov vzal takúto úlohu a zhostil sa jej famózne. Čakal som jedine trochu prepracovanejší záver resp. nejaké prekvapko, ktoré sa nekonalo. O čom sa hovorilo, to sa aj stalo. Ale inak som sa veľmi pobavil. A ešte by som dodal, prečo každý hovorí, že sa Tarantino sám vykráda a už je otrepaný. Okrem rukopisu (ktorý, nemôže sám od seba ukradnút) tie filmy ponúkajú niečo nové!

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Výborné..ešte lepšie než jednotka..v porovnaní s týmto mám chuť dať jednotke 4 hviezdičky. Prepracovanejší príbeh, vtipnejšie. Mal som pocit, že prístupnejšie širšej mase ľudí. Bolo tam dokonca veľa dobrých hlášiek a remindery iných filmov.

Tanec s vlky (1990)

Najskôr som veľmi uvažoval, či si pozrieť orginálnu, alebo extended verziu, no rozhodol som sa pre orginál. Dôvody sú jasné .. 237 minút !!!..bál som sa, že hodina vo filme navyše môže osekať jeho kvalitu zdĺhavosťou a nudou. A nevedel by som to bez videného orginálu objektívne posúdiť. Mal som ale, počas sledovania filmu pocit, že Kevin Costner sa musel asi veľmi natrápiť, aby to zvládol dať aspoň na tých 183 minút. Paradoxne som mal pocit, že niektoré veci sa vo filme vyvinuli strašne rýchlo. Napríklad od "zabili nám bizónov" k "našli sme obrovské stádo", ďalej veľa vecí okolo "Zaťatej pesti?-nepamätám si jej orginál meno"..Veľmi sa nezaoberali, tým, že ako sa biela žena dostala k indiánom. To vybavili jedným snom, ktorým rovno aj vyriešili jej neochotu komunikovať anglicky. Takisto ich vzťah prešiel z umývania pri vode k obrovskej vášnivej láske v priebehu asi 5 minút. Teda neviem, či vôbec niečo z tohto bolo v extended verzii rozoberané viac, ale tá rýchlosť vývinu je na 3 hodinový film neuveriteľná. Najbližsie rozhodne extended, čo znamená, že film sa mi páčil, keď si predstavujem ako ho budem pozerať znovu. Možno ma trošku sklamal viac-menej happyend a nezabudol som na veľmi čudný začiatok. Ako keby nebol iný spôsob ako ho dostať do toho prostredia. Posledná polhodina bola veľmi dojímavá, skvelá hudba počas celého filmu gradovala každú scénu (ktovie kam by sa takýto film dostal bez hudby), celkový dojem silný. Zvláštne, že som sa k tomuto dostal až 13.8. 2009 - ochvíľu bude 20. výročie.

Toy Story: Příběh hraček (1995)

Veľmi zábavná animvaná, rodinná komédia. Výborne nedabované postavičky (mám na mysli orginál). A pripomenul som si ako som bol malý chlapec na tom v kine.

Street Kings (2008)

A máme to tu zas..tá nevyčerpatelná šablóna o policajtoch, skorumpovaných policajtoch, skorumpovaných nepolicajtoch atď. Takýchto filmov som videl už neúrekom, len herci a zápletka sa vždy menia, no výsledok je vždy podobný. Dokonca som už aj neraz videl typ nie až tak svätého hlavného hrdinu, plného temných stránok a drsňáctva. Keanu Reeves mi prišiel trochu nudný. Film mal pár svetlých momentov a pútavých scén, no netreba mať veľké očakávania.