Drákula (1979)

Film je obdarený vynikajúcimi kulisami – či už ide o pavučinové sídlo grófa Draculu alebo blázinec doktora Sewarda – a je doplnený výbornou hudbou Johna Williamsa a zvukovými efektami na výbornú. Niektoré špeciálne efekty čas od času prídu smiešne, ale na tie roky je vypchatý netopier poletujúci na špagátiku vcelku prijateľný.

Šestý smysl (1999)

Príbeh, ktorý môže byť trillerom, hororom( no skromným) ale aj drámou ma ohúril natoľko, že keby som ho videla aj po druhý krát určite by som si nedala deku na oči(ako som to spravila pri prvom pozretí). Režisér tohto úžasného snímku znázornil život ľudí, ktorý vidia mŕtvych. Niektorý znich sú na tom dobre vedia porozumieť tým ktorých každý nevidí no na druhej strane sú ty ktorý nechápu ,proste nechápu že chcú od nich pomoc. Ale je tam aj náznak života človeka ktorý dokonca ani nevie, že je...(to nechám utajené pre tých ktorý to nevideli, sa tešte... :O).V tomto filme je veľa krásnych myšlienok, no vypisovať to teraz nejdem určite keď si tento film pozriete všetky ich pochopíte .Keď sa mám priznať šiesty zmysel by som ani nepozerala keby oco nešiel spať skorej proste som sa vplýžila do obyvačky a napäto som čakala. No už na začiatku som sa od svojej mamini dozvedela aj koniec(to ma dosť naštvalo),tak som nemala prečo mať vyplazený jazyk a prekvapením zdesený vyraz tváre na konci filmu. Zaujímavá snímka, krásny dej, úžastné herecké obsadenie, parádny scénar (aj keď do toho sa nevyznám)a tie mŕtvoly no proste úžastné. Určite odporúčam každému a hneď ako uvidia v tv programe ŠIESTY ZMYSEL nech sa tešia...

Vymítač ďábla (1973)

Regan posdne diabol. Na žiadosť matky ju navštívi kňaz, ktorý sa rozhodne vykonať rituál exorcizmu. Zo začiatku sa to trošku vlieklo, ale potom to bolo super. D obry film na to, že je taky starý. Neboli tam žiadne čudne efekty ami gumene masky, ako som čakala od takéhoto filmu z 1973. Mne osobne sa to veľmi páčilo. Hlavne keď tá malá behala po stene a krútila hlavou to bolo super. Celý film mal takú fajnú strašidelnú atmosféru. Nebol to krvák ani nič brutálne, ale človeka očas priam zamrazilo od strachu.

Stmívání (2008)

...and so the lion fell in love with a lamb... ...and I fell in love with Edward Cullen... Priznám sa, že najprv som čítala knihu, a až potom som šla do kina... a dobre som urobila. Kniha sa mi veľmi páčila, predsa som len stále "dievča" a raz za čas podobný žáner poteší. Sama som bola prekvapená, s akým nadšením som ju čítala a doslova ma potešila na duši. Keďže ideálny muž neexistuje, je radosť o nejakom aspoň čítať, a to, že je upír, tomu dodáva takú zvláštnu príchuť (romantiky, erotiky, napätia, strachu ...) Do kina som nešla s veľkými očakávaniami, a to bolo tiež dobre, pretože som nebola sklamaná. Naopak, keďže som veľa nečakala, bola som skôr milo prekvapená. Obsah filmu je už notoricky známy, ale predsa len pár slov: Mladá Bella Swanová sa sťahuje k otcovi do upršaného mestečka Forks. Tam spoznáva tajomného a záhadného Edwada Cullena a ako inak, zamilujú sa do seba. Ibaže jej tajomný Edward nie je človek, ale... upír. Šťastným ťahom bolo podľa mňa obsadenie Kristen Stewart do úlohy Belly, dievčina bola celkom presvedčivá a má potenciál vyvinúť sa aj na väčšiu krásavicu, keď to bude potrebné v ďalších dieloch. (A podľa poslednej knihy to potrebné bude.) Veľmi sympatický bol Billy Burke v úlohe Bellinho otca Charlieho, fakt milý chlapík. Cullenovci ma najprv trochu pobavili, poniektorí z nich mi pripadali ako obete šialeného kaderníka, a keď som prvýkrát zahliadla Dr. Carlisla Cullena, myslela som, že sa do konca filmu neprestanem smiať. Ale napodiv som si na nich rýchlo zvykla a teraz si ich už ani neviem predstaviť inak. Najvernejšie stvárnená bola určite Alice Cullen v podaní Ashley Greene, škoda len, že nedostala väčší priestor, ale iste sa dočkáme v ďalších pokračovaniach. No a hlavná hviezda Edward - teda Robert Pattinson - ma najprv negatívne prekvapil - toto že má byť Edward, nadpozemsky krásny, dokonalý, prenádherný, fascinujúci... ani všetky superlatívy by nestačili na popísanie jeho krásy? Zvláštne však bolo, že čím ďalej som pozerala, tým viac sa mi chlapec začal páčiť. Síce vonkoncom nie je môj typ a Edwarda som si predstavovala úplne inak, musím sa však priznať, že ma očaril jeho úsmev. Veľmi veľmi sympatický úsmev. A tak aj Robert zlomil moju počiatočnú averziu a on a Edward sú pre mňa jedna a tá istá osoba. Menšie výhrady mám iba voči Rosalii Cullen, ktorá mi ani zďaleka nepripadala ako najväčšia krásavica pod slnkom. Pre tých, ktorí knihu nečítali, mohol byť film máličko nezrozumiteľný. Bolo tam veľa zbytočne dlhých scén zo školy, ktoré vôbec nie sú dôležité, ktoré však odčerpali čas dôležitejším scénam. Postupné vyvíjanie sa vzťahu Edwarda a Belly mohlo byť lepšie a podrobnejšie vykresené, a to od počiatočnej antipatie (zo strany Edwarda), cez ignoráciu (zo strany Edwarda) až po priateľstvo (z oboch strán) a lásku (samozrejme, tiež z oboch strán). Takto to prebehlo veľmi rýchlo a divák môže byť trochu zmätený a pýtať sa, kedy vlastne nastal ten zlom a z ľahostajnosti, či nenávisti je zrazu láska. Veľmi okresané sú aj rozhovory hlavných postáv, ktoré v knihe naznačujú postupné prehlbovanie ich vzťahu a Edwardov vnútorný boj. Veď on vlastne polovicu času váha a bojuje s tým, aby Bellu nezabil. Takto to vyzerá dosť povrchne, ako ktorýkoľvek iný príbeh, Bella zahliadne pekného spolužiaka a bum, je to láska jak trám. Chýbali mi tam spoločné scény Edwarda a Belly, ktoré by viac naznačovali ich osudové puto a blízkosť, ako psychickú, tak aj fyzickú. Hoci skutočne nie som športový nadšenec, scéna baseballu bola spestrením a veľmi efektným bol príchod troch upírov - nomádov, ktorí potom usporiadajú hon na Bellu. Veľmi chválim aj kostymérku, ktorá pre nich vyberala oblečenie. S ich príchodom sa do filmu dostáva trochu akcie, ktorá mne osobne až tak veľmi nechýbala. Samozrejme, všetko dobre dopadne a Bella si môže naďalej užívať so svojím milým Edwardom, až pokým ju od samej lásky nezje. Alebo nie? Uvidíme v ďalších pokračovaniach. Zhrnutie: príjemný film o láske s príchuťou tajomstva a nebezpečenstva, nečakajte zázraky a nebudete sklamaní. Ale na rozdiel od knihy ma tento film nepotešil na duši.

Sexbomba od vedle (2004)

Videla som ten film asi 10krát, a ešte stále ho nemám dosť. Je to jeden z mojich najobľúbenejších filmíkov. Vlastne najobľúbenejší z romantických komédií. V tomto filme sa splietajú cesty lásky s neobvyklými situáciami, cez kradnutie zlatých penisov (čo je ocenenie) až po návštevu porno veľtrhu. Matthew je taký obyčajný chalan. Poslušný a túžiaci po štúdiu na Georgetowne, čo je Univerzita pre budúcich politikov. V škole nemal nikdy problémy, poslušne chodil na každú hodinu... Ale to sa zmení príchodom jednej sexy kočky Danielle. Ona je iná. Záhadná. Ale aj tak si s Matthewom dobre rozumejú. Ukáže mu život plný zabavy, nie len školy a driny. Spolu trávia veľa času, až sa Matthew do nej zamiluje. Lenže vtedy sa rozhodne Danielle odísť. Odísť za svojou prácou. Ale Matthew to len tak nenechá. Vidá sa spolu so svojími priateľmi za ňou. Ako to už býva v romatických komédiach, cesty lásky su plné neočakávaných situácií, ale šťastných koncov. Toto bude platiť aj tu... Aby som viac neprezrádzala ako mám, ďalej obsah filmu komentovať nebudem. Ako som už povedala, mne sa film veľmi páčil. Hlavne pre jeho vtipné scény, ktorých bolo ozaj dosť. Veľa som sa nasmiala.A ešte pre jeho dej. Zatiaľ som nevidela žiaden podobný film, čo je dobre. Lebo takto ešte viac vynikne a vytŕča z radu. Tak na koniec stačí už len dodať, have fun pri pozeraní :)

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Vždy keď sa spomenie meno Tim Burton, okamžite sa mi v spomienkach vybaví, pre mňa nezabudnuteľný film z detstva – Beetlejuice. Aj keď túto spomienku už neovplyvním, Mŕtva nevesta bude naozaj jej silnou konkurenciou. Emily je skoro dokonalá nevesta – je krásna, mladá, hudobne nadaná. Okrem toho, že často “hádže” očkom - za čo je zodpovedný malý zelený sympatický “návštevník“, a jej končatiny sa niekedy nedobrovoľne zatúlajú, má ešte jeden nepríjemný nedostatok – je mŕtva. Otázka znie: Je tou pravou pre Viktora, nesmelého mladíka, ktorý evidentne javí známky života? Ktovie… Už len “nálepka” Tim Burton hovorí za všetko. Rrozprávkový príbeh s nádychom jemne morbídneho humoru predsa nemôže sklamať. Každá postavička si vás získa svojským čarom , jednoducho každá má svoj vlastný “šmrnc.” Dokonca som mala pocit, že hlavný hrdina sa nenápadne podobá na Johnyho Deppa, ktorý mu prepožičal svoj hlas. Najzaujímavejšou časťou filmu bola jednoznačne návšteva vo svete mŕtvych. Keby to tak vyzeralo aj v skutočnosti, myslím, že viacerí z nás by sa celkom tešili na spievajúce skupinky kostričiek, či na výhodnú kúpu v second hande – ruky z druhej ruky:) Miestami mi bolo až ľúto, že je to len fantázia geniálneho režiséra. A tak nastalo po záverečných titulkách tvrdé vytriezvenie – návrat do reálneho života živých, čoho dôkazom bol aj môj pravidelný tep. Neostáva mi nič iné, len veriť, že až to raz bude inak, skončím aspoň v trochu podobnom svete ako je ten v podaní Tima Burtona:)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Už len tá samotná téma Pána prsteňov,práca režiséra, hercov a vsetkých ľudí, ktorí sa podielali čo i len malým kúskom na vzniku tohoto monumentálneho diela.

Vesnice (2004)

Kedže poväčšina asi očakáva Shyamalanovi prisudzajúci scenár plný strachu a hrôzy, môže byť z konečnou podobou druhej polovice filmu a záverečnej pointy viacmenej sklamaná. Ale u mňa to nieje ako zápor :)

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Na film som bola v kine a strašne sa mi páčil, tak som si ho stiahla. Mala som problémi s titulkami ale potom to už bolo dobré :). Film sa mi velmi páčil a dobre spracované boli tie nepriatelske obludy a najviac úplne najviac z celého filmu sa mi páčila tá 40 minutová bitka pri mestečku Minas Tirith. Príšerky boli super spracované a hrozne sa mi páčila tá armáda. 20 000 vojakov bolo spravených cez počítač, neverím že by tam dali tolko ludí.. Pekná príroda, dobré herecké výkony a super hudba proste takto má vyzerať kvalitný film. Aj keď film má cez 3 hodiny, oplatí sa ho pozrieť je to skvelí film, možno tam bola nejaká chybička ale niaký trapas.

Strážci - Watchmen (2009)

Ako dopadol film podľa "nezfilmovateľného" komiksu? Dostál Snyder svojim sľubom a navždy zmení tvár komiksových adaptácii, alebo sa nám risuje nový Dardevil? No a podarilo sa im dej zjednodušiť tak aby sme mu rozumeli aj bez znalsti komiksu??... V prvom rade musím dodať, že partrím k ľuďom, ktorý radi chodia na komiksové filmy, no veľmi komiksy nečítajú. Watchmen som si však po zhliadnutí filmu z radosťou prečítala. Zack Snyder dokazuje, že dokáže točiť nielen pekné obrázky (a že ich tu je požehnane), ale že je aj výborným rozprávčom. Zručne Vás prevedie príbehom, no musíte mu venovať plnú pozornosť. Watchmen sú jednoducho filmom pre náročného diváka, ktorý sa nebojí v kine zapojiť aj mozog. Príbeh odštartuje vraždou Komedianta, po ktorého vrahovi pátra posledný člen Watchmen-ov, Rorsarch. Postupne oslovuje všetkých svojich niekdajších kolegov s tým, že niekto tu zabíja strážcov. Takto na scénu prichádzajú ďalšie postavy, Hodvábny prízrak, Sova, Ozymandias, a jediný člen jednotky z nadprirodzenými schopnosťami Dr. Manhattan. Ako nie je pri komiksových filmoch zvykom dej príbehu sa posúva dopredu najmä Rorsarchovým pátraním, a flashbackmi do minulosti, čím sa dozvedáme o minulosti superhrdinov, aby sme mohli chápať ich správanie. Osud a pohnútky každého z týchto šiestich sú rozpitvané do najmenších podrobností. Najviac sa však Snyder venuje osudu Komedianta, ktorý je zapletení do celého príbehu oveľa viac ako každý ostatný. Spletitý dej však nemusí vyhovovať každému divákovi. Filmu by sa dalo vytknúť, že príliš myslí na to, že divák vstrebáva každé jedno slovo. Samozrejme to je dobré pre náročného diváka, ale teenager, kt. si prišiel vychutnať akciu bude sklamaný. Akčné scény celkovo tvoria oveľa menšiu čas deja ako by hocikto očakával. Je ich v príbehu tak presne akurát, čím vôbec nekazia atmosféru, no zároveň pomáhajp dej posúvať dopredu. No a okrem toho všetkého je na ne proste radosť pozerať. Naposledy som videla takto vybrúsené a vizuálne dokonalé akčné sekvencie asi pri Monstrum, čím sa film radí k tomu najlepšiemu čo tu vzniklo. Tieto pasáže sú zručné a značne brutálne, všetko má však svoj zámer a režisér to z brutalitov neprháňa. Múdro sa nenechal strhnúť krvavosťou, skôr sa sústredil na ich poetickosť a tak pripomínajú balet. Obsadenie obstarali prevažne neznáme tváre, čo je len dobre, lebo si ich budete dokonale stotožňovať. Neznámy však nerovná sa zlý a teda ako všetko v tomto filme, priemne prekvapia. Keďže som sa doteraz venovala prevažne hereckým výkonom, nastal čas aj na technické kategórie. Netradičné je pouziťie hudby. Režisér využíva skladby (väčšinu notoricky známe) ako The Time They are Changin' od Boba Dylana či Unforgettable. Druhá menovaná je zasadená absolútne proti prúdu. Je ňou totiž podfarbená drastická bitka Komedianta. Podobných protipólov tu môžme nájsť viac. Kamera je úmyselne podfarbená komiksovosti (podobne ako pri 300 niektoré zábery verne kopírujú tie z komiksu), no zároveň je výrazná a dokáže vtiahnuť do deja. jej úlohu v príbehu podfabujú technické hračky ako spomalenie a zrýchlenie obrazu, či snímanie z netradičných uhlov. Watchmen nieje sú klasickým komiksovým filmom. Je pre nich niečo ako Matrix pre žáner sci-fi. Využíva zaužívané prostriedky a kombinuje ich z novými prvkami. Nieje to ani akčný film ako sa uvádza. Je to skôr dráma z akčnými scénami. Celí jadro filmu sa totiž sústredí na rozhovory a filozofavnie. Watchmen sú proste iný. Keď však pristúpite na ich štýl, budete sa skvele baviť. A ako dopadol ten film podľa nezfilmovateľného komiksu? Výborne...