Sociální síť (2010)

Ač mne téma příliš nelákalo, nakonec jsem tento film přece jen shlédl, abych mohl sám ohodnotit jeho kvality. Fincher již nevyhledává drsná a provokující témata, ale zajímavá a taková, která přinášejí výzvu, tak to určitě. Ač mnozí ve filmu nenácházejí větší důraz na fakt, jak jsou sociálně sítě morem mezilidských vztahů a kontaktů, určité poselství tam zakodováno určitě v několika scénách je. Myslím si, že Facebook, či jiné formy internetové komunikace neničí osobní mezilidské vztahy, ty již zničeny jsou touto dobou a stylem života. Vše je zjednodušeno na maximální možnou míru a člověk jen logicky jedná tak, aby jeho konání bylo co nejméně namáhavé a co nejrychlejší a v podstatě druhé lidi k ničemu nepotřebuje, narozdíl od dřívějších dob, kdy lidé byli na sobě víceméně závislí a navzájem si pomáhali. Sociální sítě jsou pouze důsledekem, ne příčinou. To je ve filmu několikrát zdůrazněno.

Skinny Puppy: Ain't It Dead Yet? (1989) (koncert)

Viděl jsem stovky hudebních DVD a nespočet živých koncertů, tak trochu tedy si myslím, že mohu posoudit jejich atmosféru. Dovoluji si tento koncert označit za jeden z vrcholných zážitků v mém životě a všeobecně jako jedno z nejlepších hudebních DVD všech dob. Kapela Skinny Puppy byla v roce 1989 na vrcholu svých uměleckých sil, ještě dnes působí jejich díla z tohoto období nadčasově a originálně, naprosto obstojí zvukově i v záplavě milionu dnešních projektů podobného zaměření, ba právě naopak, z drtivé většiny je brutálně válcují. Tento koncert má neuvěřitelnou atmosféru, snad až magicky dokáže posluchače zdeptat zvukovou stěnou samplů a vyloženě divadelním projevem zpěváka kapely, který se svým procítěným projevem dokázal plně ponořit do hudby a textů. Naprostá povinnost pro příznivce elektro industriálu a pro všechny rockery všeobecně. I když se novější DVD této kapely z pozdějších let pyšní 5.1 zvukem, filmovými dotáčkami a lepší kvalitou obrazu, nikdy se jim již nepodařilo zopakovat podobně strhující výkon, jako v případě tohoto díla.

Hadí jed (1981)

Jednoduché, mrazivé, pravdivé - výborné herecký koncert Ilony Svobodové, Josefa Vinkláře a Karla Heřmánka. Viděl jsem poprvé v roce 2011, film není barevný ani 3D, to je ale je jen další z jeho pozitiv.

22 výstřelů (2010)

Gangsterka ve stylu osmdesátých let v evropském stylu - žádné neotřelé téma, ale klasika žánru a vcelku příjemná k večerním rozptýlení.

Prodavač humoru (1984)

Na tu dobu výborná satira, která je aktuální v dané sféře i dnes. Hudba : Pražský Výběr . Chápu, proč se ten film před rokem 1989 moc nevysílal :-))

Jerusalema (2008)

Žádný snímek z JAR jsem doposud neviděl. Přišlo mi trochu tematicky podobné jako Traffic - Nadvláda gangů po africku aneb jak se černoch pod pláštíkem dobročinnosti nelegálně obohatil o hromadu peněz, nicméně, ne zlý bílý muž, ale jeho "bratři" ho svou mentalitou o ně zase připravili, ba i o mnoho více... Poučný film s mnoha výbornými dialogy, které dokreslují celý příběh typu : "Věřím, že Bůh pomůže těm, kteří si pomohou sami a Bůh nám pomoz, jestli to tak není "

Oči války (2009)

Psychologická sonda ponořující se do hlubin trýzěné duše fotografa, který byl vystaven tramatizujícímu zážitku při fotografování válečných konfliktů. Nic víc, nic míň. Není to málo, na jedno shlédnutí u TV kvalitní zážitek, nicméně nijak hluboko se mi do mysli nezapustil. Překvapila mne trochu škatulka filmu - mysteriozní.

Ďábel (2010)

Film bych zařadil spíše jako thriller, moc jsem se nebál, ale nálada ve výtahu by se dala krájet. Kratší stopáž filmu sluší, na vyšší hodnocení to u mne nebude.

Noční autobus (2008)

Neuvěřitelně nudnej film, scény jsem viděl v různém provedení snad osmtisíckrát, neskutečně obyčejná zápletka.1a půl hvězdy.

Zářijové noci (1957)

Jakožto milovníka historie mne film docela oslovil. Je vidět, že se filmaři nebáli poukázat, že ne každé rozhodnutí vysokého důstojníka musí být správné a to je parafráze na celý politický vývoj v té době. Jednoduchý příběh odhalující jednotlivé osobnostní rysy hlavních hrdinů neomylně směřuje ke zdárnému konci. Výborné herecké etudy plejády našich (dnes) zasloužilých umělců. V armádě se do konce osmdesátých let až tak moc nezměnilo, podobné příběhy jsem sám zažil o 30 let později v bleděmodrém. Půl hvězdičky přidávám za překrásnou prodavačku z kantýny. .-)