Podfukáři (2013)

Keď ma film dokáže strhnúť, je mi vcelku ukradnuté, že nejaké prvky scenára po spiatočnej rekonštrukcii nedávajú zmysel. Toto je jeden z tých prípadov. Výborní herci, Leterrierova dravá réžia (z ktorej doslova tryská snaha zbaviť sa Titanmi poškvrnenej povesti) a v neposlednom rade - a čo ma naozaj šokovalo - takmer konštantne dobrá hudba od mnou neznášaného Briana Tylera. Tempo nastolené prvou polovicou sa síce nedarí udržať a film s pribúdajúcou minutážou mierne stráca dych, ale v konečnom dôsledku vo mne zostal vysoko pozitívny dojem dobre odvedeného remesla. Absurdne precenené letné sračky typu tretí Iron Man alebo World War Z to zadupáva hlboko do zeme.

Honest Trailers (2012) (seriál)

"Everything wrong with..." od CinemaSins je síce môjmu srdcu bližšie, ale aj frajeri zo Screen Junkies dokážu mnohokrát kráľovsky pobaviť. "Bewbs!"

Eldorádo (2000)

Dve veci to delili od statusu totálnej animovanej parády: lepšie finále (šaman a Cortéz mali hrdinom ešte nejako skomplikovať život - nábeh bol na to tak obrovský, až ma napadlo, či nešlo o prepis scenára na poslednú chvíľu) a lepšiu gradáciu k nemu. Inak fakt bez výhrad. Výtvarná stránka je nádherná, hrdinovia sympatickí, hudba Powella a Zimmera lahodí uchu a samotné El Dorado pôsobí na diváka (ktorý je pri podobných zápletkách tiež svojho druhu objaviteľ) tým správnym jaw-dropping efektom. A ešte malá drobnosť - tento film má asi najerotickejšie vyzerajúcu ženskú postavu, akú kedy kto nakreslil pre detský animák.

Jízlivě tvůj (2013) (seriál)

Ian McKellen a Derek Jacobi ako starý hašterivý homosexuálny pár? Dovolím si tvrdiť, že nikdy v histórii televíznej tvorby nemal sitcom takéto vymaznané obsadenie. Starí pardálovia (vrátane Frances de la Tour) sú vo svojich úlohách pevne posadení, vedľajšie postavičky zdatne sekundujú (hlavne senilná Penelope) a vtipy majú z 95% ten správny účinok. Škoda, že to má iba 6 častí.

Inspektor Regan (2012)

Parádny Winstone, ktorý má v pupku namiesto tuku charizmu, a parádna akcia, ktorá má šťavu a drajv aj napriek tomu, že sa neklepe ako epileptik pod prúdom. Hovorím to už dlhé roky a poviem to aj teraz: Briti sú proste machri, na ktorých môže Hollywood často iba hľadieť so slzami v očkách.

Velký Gatsby (2013)

Niekto pri pohľade na nadupané trailery ohŕňal nos a nadával na nechutný gýč. Ja som sa naopak nadchýňal až neuveriteľne štýlovým poňatím a bol som náramne zvedavý, či to celé Luhrmann dokáže adekvátne roztiahnuť na dĺžku celovečerného filmu. Teraz, po zhliadnutí výsledku, môžem s čistým svedomím povedať, že sa režisérovi nielen podarilo dostáť sľubom, ktoré dal v ukážkach, ale ich aj dokonca prekonať, pretože Veľký Gatsby je naozaj náramná štýlovka a po formálnej stránke priam dokonalá pastva pre oči a uši. Každý záber, každá sekvencia podfarbovaná hudbou v sebe nesie pečať sebaistej vízie, a najlepšie na tom je, že moja chvála sa zďaleka netýka iba vizuálu. Režisér totiž nezabúda na to, že spracúva významnú literárnu klasiku, a to znamená, že scenár a postavy (aj keď oboje pôsobia mierne nadživotne a nie sú úplne obrazom reálnych a reálne zmýšľajúcich ľudí) sa aj napriek formálnemu pozlátku nezabúdajú k divákovi emocionálne pripútať. Na tom majú samozrejme leví podiel aj parádni herci (nielen DiCaprio a Mulliganová, ale aj Maguire a Edgerton sú vychutnávkoví). Iste, rozhodne nejde o nejakú citovo devastujúcu bombu (preto tiež nedávam plný počet), ale "iba" o dobre vyrozprávaný príbeh, to však nič nemení na tom, že Veľký Gatsby je filmom, ktorý skrátka treba vidieť. A najlepšie na veľkom plátne.

Hon (2012)

Veru tak, každé malé decko v sebe ukrýva potenciál stať sa desivou a ľudský život devastujúcou silou, hlavne ak je obklopené dostatočným množstvom zaslepených idiotov. Stačí si niečo vymyslieť a potom ukázať prstíkom. Skvelá dráma s výborným Madsom, naozaj nepríjemná na pozeranie (niektoré scény nútia priam až obhrýzať omietku... alebo niečo rozmlátiť), ktorá ma ale emocionálne nerozdrvila až tak veľmi, ako väčšinu divákov. S dôrazom na "až tak veľmi".

Ripper Street (2012) (seriál)

Keď si Rozparovač zbalil saky paky, v Londýne sranda neskončila, práve naopak. Výborná dobová detektívka so správne špinavou atmosférou a vysoko kvalitnou "sherlockovskou" hudbou, ktorá kladie prekvapivo veľký dôraz na osobné príbehy ústredného, skvelo obsadeného tria. A nutno podotknúť, že dobre robí. Reida, Drakea a Jacksona som si naozaj preveľmi obľúbil a teším sa na ďalšiu sériu.

Nevědomí (2013)

"Fuck you, Sally." Veľkopansky zrežírovaná a vizuálne vymaznaná sci-fi, ktorá zďaleka nie je taká nepochopiteľná, ako vám niektorí budú tvrdiť. Iste, má to pár veľmi kritických minút, kedy som ja osobne získal neodbytný dojem, že mi to buď vinou vlastnej nepozornosti (resp. blbosti) alebo vinou scenáristovho zlyhania vôbec, ale vôbec nedáva zmysel, ale akonáhle nastúpil záverečný akt, tak nielenže všetko ladne zapadlo na svoje miesto, ale film zašiel ešte ďalej a vyjadril osobité stanovisko k jednej pomerne podnetnej a nejednoznačnej myšlienke (ktorú nebudem spoilerovať). Som teda ohromne prekvapený, že som z filmu, na ktorý bolo všeobecne viac kydané ako nekydané, odchádzal nielen spokojný z bezchybnej formálnej stránky, ale na dôvažok aj príjemne intelektuálne stimulovaný. Joseph Kosinski si to skrátka dáva a ja dúfam, že mu podobné vysokorozpočtové srandičky ešte dlho nikto nezatrhne.