• Válečný

Cesta do "Saturnu" (1967)

Chabý a nudný film. Špionážní drama, které jasnou a přímou cestou bez jediné odbočky a větší záhady spěje ke svému rozuzlení ?! Bez jediné dramatické a napínavé scény.....

Hořící sníh (1972)

Film s typickými znaky sovětských válečných snímků. Popisuje jeden přímý střet dělostřelců a útočících tanků na jedné obranné linii. Tento námět je v sovětských filmech používán často. Z postav rozhodně zaujme polytruk, kterého všichni milují, a který do děje na frontě vnáší lidskost a soucit s prostými vojáky - ve srovnání s příklady z reálné historie to působí velmi velmi ironicky až cynicky. Kladnou stránkou je docela dobrá výprava filmu odrážející se v dobrých bojových scénách a použití množství techniky. Všiml si ještě někdo, že německým tankům se neotáčely věže?

Memphiská kráska (1990)

Pohodový válečný film s klasickým - a lehce převidatelným -dějem. Sledujeme zde příběh jedné mise jednoho bombardovacího letounu. Dle mne by se ani nemuselo jednat o 25. misi a prosté vyprávění o jednom náletu by mi také stačilo. Hrdinové jsou klasická parta mladých Amíků z různých koutů a vrstev. Celkově docela dobře koukatelný film.

Rudý úsvit (1984)

Tak tohle muselo být hodně divné už v době svého vzniku. Film těžící z atmosféry studené války, který idealizuje a oslavuje patriotismus mládeže. Ve filmu se vyskytuje zhruba tolik nelogických a nepravděpodobných situací jako v kterémkoliv klasickém filmu o partyzánech z produkc SSSR. No, rozhodně je to zajímavý filmový zážitek....

Tunelové krysy (2008)

Z tohoto filmu mám docela rozporuplné pocity. Na jedné straně velmi zajímavé téma, místy velmi napínavá atmosféra - chvíli jses se cítil jak u hororu a zajímavé akce. Na stranu druhou mě nazaujalo vykreslení ani jedné z postav, prvních 20 minut bylo podivné a příběh byl až příliš přímočarý. Takže nakonec průměrné ***.

Cesta bojovníka (2007)

Co říci k tomuto filmu? - mne nazaujal. V podstatě to byla nuda, nuda, nuda. Děj předvídatelný, atmosféra nezaujala. A rozhodně si myslím, že Vikingové sebou nevozili na moře koně.

Ani krok zpět (2007)

Takový průměrný válečný film, který nijak zvlášť nevybočuje ze sovětského/ruského stylu zobrazování Velké vlastenecké války. Rudoarmjeci jsou zde zdatní, stateční a uvědomělí a Němci pyšní, nadutí a porazitelní. Zajímavým prvkem je přiznání, že ne všichni obyvatelé SSSR viděli zpočátku v Němcích okupanty - myšleno zejména pro Ukrajinu. Myšlenka je vyjádřena částí filmu, kde jsou sovětší zajatci verbováni bojovat po boku Němců. Naprosto nevěrohodně na mne působila epizoda s "novým" typem děla, které nejsou Němci absolutně schopni sami prozkoumat a musí k tomu použít zajatců. No to nebylo scénáristicky nejšťastnější....

Pět hrobů u Káhiry (1943)

Docela povedený film se špionážní tématikou poodhalující důvody neúspěchu Němců při útoku na Káhiru. Film má napětí i zajímavé vyústění. Trošku mi vadilo ztvárnění Rommela - v tomto podání mi připomínal zkříženého Göringa (tloušťka) a Duceho (chování a mimika).

Palubní střelec (1943)

Historicky asi první film z prostředí válečného letectva, kde je příběh založen na souboji dvou soků o jednu ženu. Duch filmu samotného odpovídá době vzniku.

Skrytý nepřítel (1940)

Dosti nudné a nezáživné, některé momenty momenty až komické. Filmem prosvítá snaha o podpoření britské morálky a tlumočí dobové názory na Němce.