Memphiská kráska

• Velká Británie Memphis Belle (více)

Úspěšný válečný film o jednom z nejznámějších bombardérů druhé světové války se odehrává v květnu 1943 a jeho hrdiny jsou sehraná desetičlenná posádka bombardéru B-17, nazvaného Memfiská kráska. Na jeho palubě se má posádka vydat na poslední nálet a po něm má být převelena do USA. Byla by první, které by se podařilo přežít pětadvacet nasazení. Jenže cílem náletu je letecká továrna v Brémách. Všichni vědí, že pravděpodobnost úspěšného návratu je minimální. Není divu, že mají strach a jejich nervové vypětí je větší než u jiných posádek. Vždyť šanci na návrat domů mají nadosah, a přece téměř nedosažitelnou. Napětí zvyšuje mlha, kvůli níž musí být start odložen. Když se konečně ocitnou ve vzduchu, čeká je útok nepřátelských stíhaček. Nad Brémami kvůli mrakům není vidět cíl a kapitán Dearborn rozhodne opakovat přelet, protože nechce zasáhnout civilní oblasti. Po úspěšném shození bomb obrátí k návratu. Cestou je letoun několikrát zasažen, několik mužů zraněno, přestane fungovat elektrika, začnou ztrácet palivo. Přesto se nevzdávají a zarputile míří k domovskému letišti. (TV Nova)

maxi6

.......Nejslavnější těžký bombarder B-17 se úspěšně vrátil z akce. ........V tomto koprodukcnim remaku filmu z r. 1944 od W. Wylera http://www.csfd.cz/film/9920-memphis-belle-a-story-of-a-flying-fortress-the/ jsou místo skutečného města Lorient ve filmu bombardovány Brémy. Celý příběh se slavným letadlem a jeho posádkou je malinko přimóděn do amerického hávu, pro efekt a napětí je přidáno několik vzrušivých momentů během letu, které se vlastně ani ve skutečnosti nestaly. V každém případě tuto verzi z roku 1990 považuji za jeden z těch lepších filmovým válečných leteckých bonbónků, které byly doposud vyprodukovány. Nebýt dlouhého seznamovacího začátku a závěrečného happy endu, určitě by tento film s leteckou tématikou získal mnohem více ocenění............. ()

Paxxx.cz

Bohužel spíše jen průměrný film z 2. světové války o pilotech bombardérů B-17. V Memphis Belle se objevila řada známých herců a ti tu podali dobré a hlavně uvěřitelné herecké výkony. Film dost staví na svém závěru, ale vše co tomu předcházelo nebylo tak poutavé jak by mohlo a mělo být, což je škoda. Z daného tématu se určitě dalo vytřískat více - 60%... ()

Big Bear

Létající pevnost B17 Flying Fortress (mimochodem asi nejhezčí bombardér války) je mým miláčkem už od puberty. A samozřejmě mně zajímají i osádky co na nich létali. často devatenáctiletí kluci byli převeleni daleko od domova ze svých farem kamsi do věčně zamlžené deštivé Anglie, aby odtud vzlétali a zasazovali tvrdé údery Třetí říši. Film Memphis Belle je filmem o skutečném letounu B-17F. Jeho osádka s vedoucím pilotem Robertem Morganem jako první ze všech v bombardovacím letectvu USAAF jež mělo za války základny v Anglii dokončila předepsaný počet 25 náletů. Splnit tuto kvótu nebylo jen tak. Říše se tvrdě bránila a u prvních náletů se životnost osádky počítala jen asi na 6 misí... Představa velení, že se tvrdě vyzbrojený bombarďák navíc v sevřené obranné sestavě s dalšími bombardéry (tzv. combat box) ubrání útočícícm stíhačkám nepřítele totálně selhala. Zkušení piloti luftwaffe brzo zjistili jak box správně načít, který vedoucí letoun podle nějž se naviguje celá formace sundat a kde má ,, létající pevnost'' slabší místa. Počáteční ztráty šly do stovek mužů... Teprve když letectvo zapojilo do bojů novou stíhačku P51 Mustang, mohli si chlapci v bombardérech více oddechnout. Mustangy byly schopny bombardéry díky velkému doletu doprovázet celou cestu nad cíl a zpět a jako eskorta tvrdě bránily ,,big brothers'' od dotírajících Skopčáků... i tak jim zle zatápěly technické problémy se stroji, počasí, navigační problémy a celou cestu k cíli nepříjemný vlak, který se nad cílem často stal zcela zničujícím. Film je samozřejmě oproti realitě velmi akční a hoši na poslední misi zažijí snad vše, co tehdy osádky bombardérů mohlo na nebi a zemi potkat. Přesto jsou herecké výkony solidní a trikové efekty na svou dobu také velmi zdařilé. Film je prakticky celý o jejich posledním bombardovací misi. Od večerní tancovačky, ranního briefingu, startu, náletu samého po závěrečné efektní dosednutí na domovské základně. Koho tato problematika zajímá doporučuji shlédnout film z podobného prostředí tentokrát z pohledu velitele základny těžkých bombardérů Twelve O'Clock High. A samozřejmě původní Wylerův dokument o Memphiské krásce Memphis Belle: A Story of a Flying Fortress. Po tomto úctyhodném výkonu dokončení 25 náletů, který nezáležel jen na dovednostech celé osádky, ale především na velikém válečném štěstí se hoši mohli rozhodnout zda se stát důstojníky, kteří budou na zemi coby zkušení veteráni školit další osádky, nebo pokračovat v náletech v dalším operačním turnusu. Osádku Memphiské krásky však čekal jiný osud. Byli odveleni do USA, kde se účastnili celé řady promo akcí ve prospěch válečného úsilí a armády. Ve filmu je letoun po skončení mise zralý k sešrotování, ve skutečnosti však bezpečně přeletěl do USA. Dnes je v muzeu v Daytoně v Ohiu. Memphiská kráska dostala jméno podle dívky hlavního pilota Roberta Morgana. Symbolizuje ji NOSE ART telefonující slečna. Morgan se během války se svou láskou rozešel, ale bojový název létající pevnosti Memphiská kráska i slečna se sluchátkem pod kabinou se staly legendou. A jen pro zajímavost uvádím, že Morgan o svém působení u USAAF napsal stejnojmennou knihu. Po sérii propagačních štací na podporu válečného úsilí ve státech se přeškolil na nejmodernější bombardér té doby B-29 Superfortress a šel válčit s Japíky do Tichomoří... Telefonující krásce z Memphisu dávám za plný počet pum a chlapcům ze všech spojeneckých osádek vzdávám hold ! * * * * * () (méně) (více)

Borrtex

Na Memphiskou krásku mám dva názory. První je ten že se film odehrává z větší části ve vzduchu, v jednom utěsněném prostoru, s pořád opakovanými efekty a záběry. Na druhou stranu i přes to všechno jsem se ve filmu nenudil, a až na ten trošku bídný začátek se to docela rozjelo, a když se podívám na rok tohoto filmu tak zjišťuji že to vůbec není špatné. 55% ()

Greg25

100% Naprosto vynikající historicko-vojenská rekonstrukce, která se mi opravdu líbila a nenapadá mě k ní jediná výtka. Brilantní režie, scénář i samotné heecké výkony, které jsou opravdu velice přesvědčivé tomuhle britsko-japonskému filmu dávají pečeť naprosto úchvatného a pravdivého dramatu, které patří mezi nejlepší skvosty ve svém žánru. ()

• Ve filmu je poslední misí Memphiské krásky útok na leteckou továrnu v Brémách. Ve skutečnosti byl útok na Brémy její 21. misí a poslední, tedy 25., byl útok na přístav v německém Wilhelmshavenu. Některé zdroje pak uvádí jako poslední cíl ponorkové doky ve francouzském Lorientu, na každý pád však nikoliv Brémy. (Foxhound#1)
  • 8. letecké velitelství (v roce 1944 přejmenováno na 8. leteckou armádu) za dobu působení v Evropě (léto 1942 až jaro 1945) ztratilo přes 28 tisíc mužů. To jsou větší ztráty než měla Námořní pěchota Spojených států amerických. (liebgott)
  • Od počátku války obě strany konfliktu praktikovali kobercové bombardování s cílem zničit celé bloky domů a pozabíjet co nejvíce civilistů. Proto je vyloučeno, že by velení nabádalo piloty brát ohled na nemocnici nebo školu a už vůbec, že by piloti kvůli tomu riskovali život. (PD321)