• Válečný

Ztracená patrola (1934)

Velice zvláštní "válečný " film, který není příliš zábavný. Svojí stavbou mi nejvíce připmínal dnešní béčkové horory - skupinka lidí (hlídka britské armády) se na neobvyklém místě (oáza v poušti v Mezopotámii) dostává do obtíží (po smrti velícího důstojníka se zjistí, že nikdo jiný nezná rozkazy, cíl ani polohu skupiny). Objevuje se záhadný nepřítel (Arabové - které až na jediný záběr nevidíme celý film), který disponuje nadpřirozenými schopnostmi (Arabové jsou schopni zasáhnout jakéhokoliv člena hlídky na 300, 500 metrů). Skupinka se postupně zmenšuje o jednotlivé členy (někdo se zblázní a odběhne do pouště zabít svého Araba, někdo zahyne na cestě pro pomoc, apod.). Některé členy skupiny situace zdrtí (voják Sanders propadně náboženskému fanatismu a zešílí). Příběh nekončí zcela tragicky a nejvíce statečná a sympatická postava přežívá (seržanta zachrání zázračně se objevívši hlídka v okamžiku, kdy už mu div tak tak nerupne v bedně a ve slavnostní uniformě je připraven zemřít). Jo a před tím samozřejmě postřílí všechy 4 nepřátelské Araby.

Křižník Potěmkin (1925)

Velmi zajímavý a působivý film. Němý film zcela přirozeně poskytuje poněkud jiný zážitek než film ozvučený. Důraz je kladen na obrazové symboly či zvýraznění mimiky a gest herců. Ideologicky není tento snímek samozřejmě neutrální - jako málokterý s nálepkou SDĚlÁNO V CCCP - pomocí obrazů dotýkajících se základních lidských emocí a pocitů (odsouzení nespravedlnosti, odpor k zabíjení dětí a žen, apod.) propaguje marxisticko-leninský pohled na zákonitost historického vývoje.

Na veliké řece (1977)

... tak vida, ženský se od pravěku zas tak moc nezměnily :-)

Bitva o Británii (2005) (TV film)

Jsem velmi rád, že tento dokumentární počin umožňuje shlédnout nepoužité scény z původního filmu Bitva o Británii, ale bohužel musím říct, že jako ilustrační záběry k popisu reálného průběhu bitvy příliš dobře nefungují.

Mongol - Čingischán (2007)

Vizuálně velmi zajímavě a poutavě zpracováno, bohužel se zde vyskytují historické nepřesnosti a vynechávky.

Pacifik (2010) (seriál)

Původně jsem chtěl dát pouze **** a to díky srovnání s Band of Brothers, které se logicky vnucuje. V tomto duelu The Pacific skutečně prohrává a platí mnohé argumenty uvedené v komentářích ostatních fandů žánru válečného filmu. Nakonec jsem si to rozmyslel a dávám *****, protože při pohledu z širší perspektivy tohoto žánru, se i přes různé chyby a slabosti stále jedná o dobrý a kvalitní počin.

Jdou vojáci, jdou (1976)

Velice slabý, nudný film a to i ve srovnání s ostatními sovětskými filmy o válce.

Gettysburg (1993)

Přísně řečeno film samotný by si ode mne vysloužil jen tři hvězdy, protože v sobě nese všechny zápory (přehnanou délku, přílišný patos,...), které mu vytkli již ostatní komentující. Čtvrtou hvězdu přidávám za to jakým způsobem se povedlo převést na filmové plátno knižní předlohu (Andělé smrti od M. Shaara). Pokud Vás téma občanské války v USA zajímá, mohu tuto knihu doporučit. Dílo je napsáno velice poutavě a výborně se čte. Přístupně popisuje průběh této bitvy, objasňuje situaci krok za krokem a vysvětluje tehdejší taktiku vedení bitev. Mě osobně tato kniha přinesla překvapující vhled do soudobého myšlení tehdejěích generálů a přiblížila motivaci a způsob myšlení lidí, kteří se konfliktu účastnili. Toto vše se dle mne zdařilo přenést v maximální míře i na filmové plátno.