• Thriller

Mlčení jehňátek (1991)

Dnes sa už na to pozerám ako na majstrovský thriller, ktorý inšpiroval nielen filmový priemysel, ale aj spoločnosť. Takých Hannibalov sme v histórii mali nemálo, avšak až Demmeho oscarové prekvapenie odtabuizovalo túto tému. Čas ukázal, že Demmeho majstrštyk sa stal nadčasovým.

U-Turn (1997)

Stone sa osvedčil aj ako režisér korektných thrillerov, no aj tak som mal z toho všetkého silný pocit, že chcel toho za dve hodiny stihnúť viac než sa mu do toho nakoniec zmestilo.

Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993)

Tak toto je ideálna Columbusova parketa. Komédie mu neskutočne sedia a Mrs.Doubtfire je toho príkladným dôkazom. Skvele vie využiť potenciál hercov/komikov a svoje najlepšie diela servíruje ako láskavé a zábavné komédie, ktoré zbytočne netlačia na pílu v moralizovaní a patose, ale predovšetkým bavia.

Šestý smysl (1999)

Shyamalan ma vo svojom prvom veľkom projekte síce príjemne prekvapil, no neohromil. Pre mňa atraktívne téma malo oporu predovšetkým v hlavných predstaviteľoch, no príbeh mal veľmi pomalé tempo. Verím však, že išlo o úmysel, no minul sa účinkom. A nepomohol tomu už ani záverečný šokujúci zvrat.

Old Boy (2003)

Záhadný začiatok sa postupne mení na survival thriller, aby sa nakoniec z toho celého vykľula strhujúca dráma. Ani neviem, ako sa to všetko tvorcom podarilo, ale tento miš-maš funguje na jednotku. Pre mňa jasný verdikt: Unforgetable!

Procitnutí v Garden State (2004)

Opäť je tu nezávislý filmík na téma "everyday people". Čo ma najviac prekvapilo, bol fakt, že síce sa za vyše 100 minút nič neudialo, no aj tak som sa nenudil. To už je naozaj umenie.

Americká krása (1999)

Dráma trpiaca veľkou naliehavosťou vo svojom odkaze. Ešteže ju nám tvorcovia podávajú odľahčeným spôsobom a práve preto funguje ešte viac. Mendes je brilantný rozprávač a herci ho taktiež rozhodne nesklamali.

Mr. Bean: Největší filmová katastrofa (1997)

Najdlhšia epizóda Mr.Beana. A najukecanejšia. Po väčšinu času skvelá zábava, občas sa však neubráni zívačkám a pripomenie, že Bean predsa len vyšiel z TV obrazoviek v podobe krátkych nemých grotesiek. Tam svoje čaro uplatnil na 100%.

Cry_Wolf (2005)

Milé hororové prekvapenie, ktoré sa tvári trochu inak než v skutočnosti je. V tomto prípade však forma takéhoto "klamania telom" nie je vôbec na škodu. Okrem dobrého nápadu má slušné tempo, dynamickú kameru a taktiež nečakanú (aspoň pre mňa) pointu. Toto všetko presvedčivo prevalcuje negatíva ako napr. inšpiráciu z Vreskotov, či niektorých slabých hercov. Pre mňa palec hore.

Mistři hazardu (2005)

Buranská komédia so sympatickými hrdinami, niekoľkými vtipnými scénami, ktoré však nefungujú ako celok. A tak viac ako nenáročnú komédiu občas pripomína zábavnú reality show typu Jackass, kde sa miestami aj zabavíte, no častejšie sa však nudíte. Takže, nič moc.