Tanec s vlky (1990)

Tohle není film o indiánech, o tom, jací jsou běloši parchanti nebo o hluboké vnitřní proměně. Ne, tohle je film o krásné americké přírodě a o tom, že všude jsou lidé dobří i špatní.

Naušika z Větrného údolí (1984)

Naushika je nádherný film, ale dávám jen čtyři hvězdičky protože: Očividně jde o první Miyazakiho film, protože třeba davové scény, kdy dva z davu mluví a ostatní mají strnulé ksichty jsou očividně nedopracované. Naushika přežila. Možná je to blbý důvod, ale tím, jak zázračně vstala na konci z mrtvých se celý film deklasoval jen na úroveň pohádky. U Mononoke z děje vyplynulo, že by měly oba přežít - u Naushiky ne, mě tam prostě chybí oběť něčeho, že by aktéři k něčemu dospěli, byli nějak výrazně změněni. Taky autoři mohli Naushiku lépe obléci, když mi kamarád při jedné scéně na začátku řekl: "Koukni, porno," v tu chvíli mi to začalo vadit a prostě to šlo udělat líp.

Předčítač (2008)

Dojemný příběh z originální zápletkou. Bohužel díky trailerům jsem už od začátku čekal, kdy začne to přelíčení, kdy se na ni provalí její minulost, atd. Jenomže když se to pak stalo, tak to opravdu stálo za to. Otázka, jestli mám někomu pomáhat i proti jeho vůli, co je správné v otázce práva a co ne, i smírný závěr ve věznici a na konci dělají z tohoto filmu nejen námět k přemýšlení, ale i opravdové pohlazení po duši. Škoda jen ten začátek - míň sexu, kterýho je tam zbytečně moc, a více děje - nedivil bych se, kdyby někdo tenhle film před dvaceti lety prohlásil za porno.

Horalka (1960)

Sohia Loren je dobrá. Až moc dobrá - a je si toho vědoma. Jak píše Salinger v knize Kdo chytá v žitě: "Když je někdo moc dobrej a ví o tom, hrozně to jeho projevu ublíží." V některých scénách jsem prostě nemohl nevidět, že zkrátka jen hraje. Jinak je to pěkná podívaná, ale rozhodně nepatří k filmům, který člověk musí vidět než umře (což neznamená že by jej vidět neměl). 70%

Lakomec (1980)

První polovina filmu byla dost rozvláčněná a ani nebyla tak vtipná, ale jak se děj rozjel a zvláště finále u soudu bylo k popukání. Skvělé nápady s koňmi a texty na zdech, past na noze i občasná změna prostředí (ať už divadelní jeviště, nebo syn za mřížemi) spolu s Funesovým uměním ovšem nemohou vyvážit rozvláčněnost - chtělo by to tak o dvacet minut méně. 70%

Vzpomínky Casanovy (2005) (seriál)

Nejlepší životopisný film vůbec. Nejde o to, jestli Casanova byl doopravdy takový, jak jej tvůrci představují. Ale člověk, který se na plátně objevil, je živý a nedivil bych se, kdyby opravdu existoval. Dokázal se všude prosadit, protože měl nápady (díky čemu jsou asi dnešní milionáři bohatí - vždyť v tomhle jsou úplně stejní), ženy jej milovaly, protože jim dokázal nabídnout něco, co ostatní muži ne (a tím myslím porozumění), a skončil jako nešťastný vyřízenec, protože poznal, že život svůdníka vede do pekel. Zkrátka dokonalost sama.

Mise (1986)

Podstatou filmu bylo přiblížit působení misionářů v Jižní Americe. O nějaké dějové linie a De Nirovo pokání vůbec nejde. Hlavní je strhující kontrast mezi poslušností (Irons) a touhou řešit věci po svém, tak jak je cítím (De Niro). Kapitán Mendoza nepochopil o čem křesťanství je (ostatně to nepochopili ani další jezuitští kněží). "Pomozte jim jako kněz!" je jedna z nejsilnějších hlášek filmu.Na konci oba dva umírají. Pro mě je však vítězem Gabriel ne Mendoza.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Zprvu jsem se velmi smál, ale když jsem se později zamýšlel nad vtipy a celým dějem, naznal jsem, že jde o koninu. Ale o koninu v tom špatným slova smyslu. Celý příběh je odtržený od reálného života, ovšem způsobem, kterým si na reálný život hraje.

Renesance (2006)

Pokud někdo neviděl Renaissance, tak nemůže tvrdit, že viděl černobílý film. Vizuální zpracování je úchvatné, děj strhující a taky: "Live forever or die trying."

Osudový dotek (2004)

Originální nápad cest v čase, temná až brutální atmosféra, neustálá bezvýchodnost ze všech situací a přesto je tohle pro mě jeden z nejromantičtějších filmů moderní doby.