Kráska a zvíře (1991)

Starý všeobecne známy príbeh o láske mladej krásavice a odporného zvieraťa tu dostal nový šat. Strašidelnosť a temná atmosféra, aké možno vidieť napríklad vo filme Panna a netvor, sa vytratili na úkor romantiky a množstva presladených piesní. Práve v hudbe je viac než očividné, že Menken si niečo požičal zo svojej predchádzajúcej Malej Morskej víly. Oceňujem kvalitnú animáciu a spracovanie postavy Bell do podoby síce aj romantického snílka, ale zároveň aj nezávislej mladej ženy, ktorá má dostatok odvahy, odhodlania a ambícií. Napriek mojim výhradám ku Kráske a zvieraťu uznávam, že patrí ku klenotom disneyoviek 90. rokov.

Anastázie (1997)

Rozprávka, ktorá už v 90. rokoch ukazovala, že nielen u Disneyho sa nájdu talentovaní a originálni animátori, scenáristi a komponisti. Samotná hudba je asi najvýraznejším prvkom celého filmu a dokáže vo vás zanechať stopu, rovnako ako veselé pesničky (mne sa najviac páči "Journey to the Past"). Základný príbeh je samozrejme fantáziou, vychádza ale z reálnej neľahkej ruskej histórie počas revolučných rokov. Chémia medzi Aňou a Dimitrijom je celkom hmatateľná, Bartok je vtipný tak akurát, Rasputin menej desivý než v skutočnosti. Záverom, pekná rozprávka o skutočnej princeznej.

Josef - Král snů (2000)

Princ Egyptský sa mi veľmi páčil, hoci filmy s biblickou tematikou príliš nepozerám. Jozef je ale od Princa vzdialený celé kilometre. Sugestívnu a krásnu hudbu velikána Hansa Zimmera a prepracované piesne nahrádza niečím tak nevýrazným a nudným, že to naozaj nestojí za posluch. Animácia je na tom o poznanie lepšie, ale postavy sú nevyvážené a nezaujímavé. Proti samotnému príbehu Jozefa avšak nemám vôbec nič a práve preto si myslím, že takéto spracovanie si nezaslúžil.

Lidé z předměstí (1989)

Jednoduchá hlavná myšlienka o sledovaní podozrivých susedov funguje výborne rovnako ako aj strašidelná a napínavá atmosféra, kde napriek nevyužitiu mnohých trikov netušíte, čo bude v ďalšej scéne nasledovať. Jednotlivé postavičky susedov sú rozmanité a vtipné, dobre som sa na nich nasmiala. Jedine záver sa mi videl vytvorený dosť nasilu, akoby sa autori o ukončení filmu dohodli len na poslednú chvíľu a príliš to nepremysleli. Výsledný dojem to ale nepokazí.

Medvědí bratři (2003)

Štúdio Disney opäť spojilo svoje sily s komponistom Markom Mancinom a hudobníkom Philom Colinsom, podobne ako pri Tarzanovi a dobre urobilo. Hudba a piesne krásne dokresľujú príbeh a drsnú severoamerickú krajinu. V slovenskom preklade mi ale trochu vadilo, že piesne prespievali No Name, mali radšej zostať v originálnom znení. Veľmi sa mi páči myšlienka totemových zvierat a duchov a duší putujúcich po oblohe polárnou žiarou. Animácia je tradične výborná a plná farieb (hlavne pri už spomínanej žiare). Príbeh samotný má v sebe veľkú moc a je veľmi jasne vidieť, ako sa Kenai vnútorne mení.

Není Kronk jako Kronk (2005)

Jednotka to samozrejme nie je, ale sympaticky prihlúply a dobrosrdečný Kronk to v rámci svojich možností vyvažuje celkom obstojne. Na jeho príbehoch sa dá pobaviť (hlavne pri pozeraní sa spolu s menšími deťmi) a animačne ako i hudobne stále stojí na rovnakej úrovni ako jeho predchodca. Len ten scenár je slabší.

Legenda o Mulan 2 (2004)

Priam počuteľne mi v tomto pokračovaní chýba nielen hudba Jerryho Goldsmitha ale aj veselé pesničky, premyslené a vtipné dialógy ako aj zaujímavejší a presvedčivejší príbeh. Ani ten Mu-shu už nie je tým, čím býval. Napriek tomu, je táto dvojka lepšia než niektoré iné (napríklad Malá morská víla II) a na animáciu a čínsku krajinu sa stále dobre pozerá.

Legenda o Mulan (1998)

Hodnotiť Mulan len ako animovanú rozprávku by bolo veľkou chybou. Je totiž aj veľmi vtipná, viaceré výroky výnimočne kvalitného slovenského dabingu sa u nás doma stali priam legendárne ("Videla si tých Hunov ? Vyrástli zo snehu ! Ako jahody! "). Nechýba v nej veľká dávka akcie a dobrodružstva, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny hraný film. Na Oscara nominovanú hudbu netypicky nezložil mierne opotrebovaný Alan Menken, ale zaslúžilý filmový veterán Jerry Goldsmith a pohybuje sa s ňou v rozmedzí čínskych motívov až po výborné dramatické pasáže. Odvaha a bystrý um, hlava plná nápadov a srdce plné odhodlania vytvárajú z historickej postavy Mulan výnimočnú osobu, ktorá sa stala hrdinkou a záchrankyňou celej starej Číny, napriek tomu, že v jej dobe mali ženy len pramalú šancu získať také zásluhy a dosiahnuť to, čo ona.

Malá mořská víla II: Návrat do moře (2000)

Nečakala som podobne výborný film ako bol predchádzajúci, preto som nebola sklamaná, že k jeho úrovni sa blíži jedine tak v rovine animačnej. Hudba je oveľa slabšia, z pesničiek je výraznejšia jedine tak úvodná. Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa bude Ariela vždy tou malou nezbednou, zvedavou a hravou morskou vílou a tento jej obraz mi skrátka k úlohe milujúcej a starostlivej matky nesedí. Takisto Morgana sa má ešte toho veľa čo učiť od svojej sestry Uršuly. Možno keby som videla len tento diel, hodnotila by som ho menej prísne, ale čo sa stalo sa už neodstane a ja si stojím za názorom, že Arielin príbeh mal zostať v bode, v ktorom skončila jednotka.

Malá mořská víla (1989)

Ariela dodnes zostáva mojim úplne najobľúbenejším animovaným filmom z dielne Walta Disneyho. Rozprávka je nádherne animovaná a všetky postavičky sú naozaj prepracované, od nezbednej odvážnej Ariel cez jej kamarátov - ustráchaného Šupinku, zásadového Sebastiana a utáranú čajku; až po zákernú morskú čarodejnicu túžiacu získať triton a spolu s ním nadvládu nad všetkými siedmymi moriami. Oscara za hudbu a pieseň "Under the Sea" získal Alan Menken plným právom a treba povedať, že jej tóny možno započuť v takmer každom ďalšom soundtracku, ktorý Menken skomponoval (hlavne v Kráske a zvierati a v Aladinovi). To, že sa záver od predlohy vynikajúceho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena značne odlišuje, nepovažujem za škodu, nakoľko sa mi ako menšej vždy videl príliš smutný. Táto morská víla naproti tomu oplýva výnimočným kúzlom, pôvabom a zábavou a je to práve ona, ktorá dokázala naštartovať zlatú éru disneyoviek v 90. rokoch, po značnom úpadku, ktoré štúdium zažívalo dlhé roky predtým.