Andělský podíl (2012)

Celkom nevsedna vec. Prva polovica sa tvari ako socialna drama o chalanovi zo zlej rodiny, ktory sa snazi vymanit sa z put minulosti a zacat novy lepsi zivot (aj) pre svoju priatelku s cerstvo narodenym synom. Nesie sa to cele v takom tazkom zufalom feelingu, zavalenym bahnom frustracie a dokopaneho do neexistujuceho happy endu v znamom hesle "...a bude hur". O to prekvapujuca je druha cast, ktora je vlastne skotskou variaciou na Danyho partakov s o dost menej sympatyckymi typkami. Proste komedia o ukradnuti v tomto pripade vzacnej whiskey. Len tak. Sa to proste prepne. A nebolo to zle. A nic take som este nevidel. Takze to zaokruhlim pekne hore.

Holy Motors (2012)

Chudaci hercovia to maju strasne tazke. Cely den cez nich zijeme zivoty, ktore nas vytahuju z tej nasej sedej rutiny a oni preto nemaju cas na rodinu. Fnuj Fnuk. Alebo chcel rejzo kratasov povedat nieco zmysluplnejsie, ale o tom tu mozno pisali ti povolanejsi. Film je seriou kratkych filmov, ktore zdanlivo nic nespojuje s jednym hercom a limuzinou so soferkou v ich centre. Po prvych dvoch som si hovoril, ze tato artrovka teda pre moje umenia chtive oko urcite nie je. To sa vsak zacalo s pribudajucimi minutami pozitivne menit az po nastup australskej kralovnej popu tetu Minoque, ktora cele to snazenie a herecky orchester Denisa Lavant skopla na dlazbu vsednych dni. Za toho uchyla z kanalov to vsak stalo.

Bournův mýtus (2004)

Priklanam sa k 5hviezdam z podobneho dovodu ako u jednotky. Proste to bavi aj po rokoch, aj po x tom videni. Co si ja velmi cenim. Napriek tomu vyzdvihnem dve veci. Prva je samotny Bourne. Ten sa premenil z casto neisteho, miestami az uplakaneho typka s migrenami na dokonale vrazdiace inteligentne teleso balansujuce na temnej hrane medzi chladnokrvnym zabijakom a ...no uvedomelym vrahom, alebo zabijem len ked musim. Pri jednej scene som si prial, aby cez tu hranu prepadol a bez mrknutia vyprazdnil zasobnik a trochu stratil ten cvenk bojovnika proti systemu. Bohuzial, nestalo sa a Bourne dalej zostal plne pozitivnym hrdinom ludu, obetou vladnych hratok. Co mi ale zase tolko nevadilo. Druhym dovodom je jednoznacne zaverecna nahanacka v Moskve. Urcite patri k tomu najlepsiemu co sa v akcnych filmoch udialo. A aj kvoli tomu sa tesim na zaver trilogie.

Zloději času (1981)

Tak ten Monty Pythonovsky humor bol silno rozriedeny takmer dvoma hodinami dost nudnym, miestami otravnym a nahodilym cestovanim v case jedneho maleho chlapca a bandy trpazlikov. Casy sa vobec neovplyvnuju a keby sa ich poradie vymenilo, nic by to na vysledku nezmenilo. Vlastne jediny vtipny skec je ten o Robin Hoodovi. Mam pocit, ze Gilliama mam radsej temnejsieho nez komedialneho. Nechapem ako sa z tohoto prepracoval k 12 monkeys.

Domov snů (2010)

Ok, nebude to prekazdeho. Tie mordy su naozaj ukazkove, casto uchylne vynaliezave, urcite vsak zvrateno vtipne. Druha dejova linka je pomala aj na azijske filmy, ale aj ta sa na zaver vyhecuje a spolu dospeju do velmi dobreho sarkastickeho konca.

Naděje a sláva (1987)

Mozno z dovodu, ze som nedavno videl toto, som sa niekde v polovici prichytil, ze sa nudim. Ma to byt vojna ocami chlapca, ale mnohokrat tam ten chlapec nie je, ale naivita az smiesnost zostava. Nikdy nenastal ten okamih konfrontacie detskeho sveta s krutostou vojny. A tak som sa cely cas pozeral na rodinne epizodky s air raid sirenou miesto hudby. Potesi akurat Grumpy Grandpa - I dont have friends, only relations. Klasik.

Agent bez minulosti (2002)

Knihu som cital a film som videl uz niekolko krat. A stale to hltam ako vodu po piatkovej noci. Nie je to jeden z tych "velkych" co vas po titulkoch prikova na sedacku na dalsich dobrych 10 minut. Ale skuskou casu presiel na vybornu a dokaze bavit stale znova a znova dokola. A to uz stoji za zmenu na plne hodnotenie.

SoulBoy (2010)

Napisem rovno preco je to velmi priemerne. Takze hned zkraja je to pribeh. Typek stretne zensku samozrejme mimo jeho ligy. Je to k***a, teda krava, ale on to slepy nevidi. Tiez nevidi sedu mysku (samozrejme velmi krasnu), ktora sa k nemu milionkrat viac hodi, ale su len kamosi. On s nou. Ona ho tajne miluje. Wau. Na druhu stranu to mne, romantickej dusi, ta neoriginalita az tak neprekaza. Lebo ved verim, ze laska is da best. A nazov Soulboy je odvodeny od soul hudby, co ja mozem. Lenze som si isty, ze sa dali vybrat daleko a mylim daleko lepsie ukazky soul zanru. Pripada mi to ako, ked dostali zoznam a vybrali tie najlacnejsie. Take tie co najdete na vyberovkach v tescu za 2eurace. Nikto o nich nikto nepocul. A potom este....ono sa tam tancuje. Biely Anglicania tancuju na ciernu hudbu. Je tam dokonca dance off alebo dancebattle. Proste jeden na jedneho. A to je asi jediny dovod preco je v popise aj "komedia". Si predstav sustak majstrov z dedinskej zabavy triast nohami a na zaver spravit vyvrtku. Sila

Ohnivý oceán (2004)

Milovnik konikov si kludne moze pridat extra hviezdu. Ale zdalo sa mi, ze hoci ide o film kde by kone mali byt na prvom mieste, tak tam hrali (okrem tradicneho sportoveho srdcervuceho finale) az druhe....desiate husle. Bol som na pochybach ci to je na styri. Ale o tri dni neskor, aj ked viem vymenovat viacere dobre sceny, prevladol vo mne pocit casto sa opakujucej natahovacej prazdnoty. Tym sa to vyriesilo.

Hrob světlušek (1988)

Clovek si sadne k telke k animaku a od prvej minunuty na nho dopada kobercovy nalet smutku, depresie a bezradnosti. Necakal som to. Je to strasna sila. Hlavne pre mna, ked mi doma beha spunt vo veku Setsuko. Kvalita sa neda upriet a v mnohom predci jeho slavnejsich antivojnovych hranych bratov. Este s mokrymi licami som tomu vrazil ostrych 5 hviezd. Lenze v noci sa mi to rozlezalo a jednu uberiem. Z dovodu nelogickeho a nepochopitelneho konania Seita. Nehovorim, ze by to v konecnom dosledku neskoncilo rovnako, ale z toho co som videl sa o to podstatnou mierou pricinil prave on. A to nemozem prehltnut.