• Válečný

Scooter: Excess All Areas (2006)

Excess All Areas byl první živý koncert legendární kapely Scooter, který jsem viděl. A právě proto jsem si ho užil nadmíru. Jakožto fanoušek této německé taneční skupiny to byla jasná volba. První dvd obsahuje koncet z Hamburku, na druhém jsou pak do té doby všechny vydané klipy. Byl jsem na jejich koncertu 18.3 2011 v Brně, tak vím, že jejich vystoupení jsou nabitá energií a opravdu explozivní. A tento koncert není vyjímkou.

Elitní jednotka (2007)

Film, který si nebere žádné servítky. Pojednává o elitní zásahové policejní jednotce BOPE v brazilském Riu. Nečekal jsem, že by Brazilci mohli natočit tak kvalitní akční drama, které mě dostatečně upoutá tak, abych to mohl vychvalovat všude možně. Nevím co je na tom pravdy, ale ti chlápci se skutečně s ničím nemazlí. Zabiješ jim kamaráda a oni po tobě půjdou tak dlouho, až tě dostanou a to ještě nebude konec. Rozmlátí ti tlamu, strčí do pytle a pak to schytáš brokovnicí, v lepším případě. A o tom a o dalších událostech z jejich života je tento film. Za sebe říkám, že bych nechtěl žít v Riu ani za nic. Ten bordel v policejních kruzích, mimo jiné tady bravurně ukázáno, to je na blití. A jedině BOPE dokáže zakročit rázným způsobem. Příběh je skvěle prokládán akcí, i když té tam moc není, s osobním životem. Herci se výtečně vžili do svých rolí a tak to má vypadat. Velká spokojenost.

Den velitele (1983)

Pozdní sovětský válečný film, který se odehrává v prvních dnech sovětské protiofenzívy u Moskvy v roce 1941. Začnu tím horším. Nemůžu si pomoct, ale mně to připadalo neskutečně nudné. Po celou dobu se vlastně nic podstatnýho nestalo. Samé kecání a žádné dělání. A když už jsme se dostali ven, byly to jen záběry do zasněženého lesa a jedna dost slabá přestřelka. Neříkám, že je vždy nutné, aby se v takových filmech střílelo o sto šest, ale aspoň ať je děj poutavý a člověka ať nenudí. Toto je největší problém filmu. Na druhou stranu jsem tady neviděl moc propagandy a film neukazuje Rudou armádu jako největší a nejlepší na světě, ale jako v roce 1941 ještě nezkušenou, která má respekt z nepřítele a která se má ještě hodně co učit. A tvůtci tento fakt neskrývají. Což mě mile překvapilo. Přesto je to bohužel podprůměrný snímek, který mohl být lepší.

Saw 3D (2010)

Závěrečný díl o vrahovi jménem Jigsaw, který dokončuje pro mě jednu z nejbrutálnějších filmových sérií a zároveň sérii, která mi přirostla k srdci. Nicméně už bylo na čase to nějakým způsobem ukončit. A myslím, že se to celkem povedlo. I když pořád tvůrci nechávají otevřená vrátka pro případné pokračování, a to způsobem, který docela šokuje. Díl to není špatný, i když byly i lepší. Jsou zde zase jiné pasti, kterých se nikdy nenabažím. Právě kvůli nim to celé sleduji a i když mi to celé vyprávění chybět nebude, tak ty pasti mi chybět budou. Dám tři hvězdy, jelikož jsem předtím viděl předchozí díly možná před rokem a tak jsem si nevybavil souvislosti, ale jednou to shlédnu celé a možná hodnocení zvednu.

Černá punčocha (1986)

Celkem ucházející kriminálka, která v určitých pasážích působí ani ne tak napínavě, ale spíše poutavě. V jiných to na člověka musí působit jako nějaká schýza. Téma zajímavé, s troškou špetkou erotiky. Už od začátku mi bylo jasné, kdo bude vrahem, takže napětí se z filmu úplně vytratilo. Milan Karpíšek prostě už od pohledu vypadá jako nějaký uchyl (nevím, jestli to byl záměr tvůrců), tudíž mi jeho výkon nepřipadl nějak špatný, spíše právě proto se na tuto roli hodil. Není to nic extra, ale koukat se na to dalo. 50%.

MR 73 (2008)

Francouzi kriminálky umí dokonale. Proto jsem neměl důvod pochybovat o tom, že by mě to mohlo zaskočit a nelíbit. Ale stalo se to, co jsem nečekal. Kriminálka to není špatná, ale oproti jiným je to bohužel průměr. Celý film se strašně vleče a neobjeví se žádná scéna, která by dokázala alespoň trochu šokovat. Zato posledních asi patnáct minut byly tak, šokující, že by se to vešlo i do dvou filmů. Čuměl jsem na to a nedokázal říct ani slovo, a při závěrečných titulkách jsem ještě pořád nehnutě seděl a ani pohnout se nešlo. A proto jsem rád aspoň za ten konec, protože bez nich by to bylo ještě horší. Herci celkem slušně podali své role. Pro příště by to ale chtělo rozložit rovnoměrně, ať je se pořád na co dívat.

Sociální síť (2010)

Facebook. V současnosti nejvyuživanější komunikační prostředek na celém světě. Používá se sotva pět let, a už je z něho takový fenomén, že se musí natočit film o jeho vzniku. Abych se přiznal, Facebook kromě nějakých pracovních věcí nevyužívám a tudíž nejsem jeho velkým zastáncem. Prostě mi příjde dost ubohý dávat si na svůj profil kraviny typu "právě obědvám luxusní jídlo" nebo "den na hovno, ještě že mám fejc" a podobný kraviny. Na druhou stranu to těm lidem neberu. Pokud se tak chtějí bavit, ať je po jejich. Ale i přesto všechno jsem byl zvědavý, co tento film přinese. Když pak za kamerou stojí člověk jako ke David Fincher, potom je to film "must see". A právě proto jsem se na to podíval, skrz něj. To, že se jedná příběh zrodu tohoto kultu už nebylo tak podstatný. A jsem rád, že jsem to viděl. Dokonce více než rád. Dozvěděl jsem se spoustu informací o vzniku, o jejich stvořitelích i o problémech, které vše provázely. Příběh je doslova poutavý a byl jsem až zaražený, co to všechno obnášelo. Navíc právě v takových to filmech se ukáže, jestli herec stojí za to. A tady všichni obstáli. Pro mě ale nejvíc zabodoval Justin Timberlake, až jsem nevěřil, že by mohl zahrát tak vcítěně. Hudba skvěle doprovázela celý film a proto všechno dám plnej počet.

Svítání (2009)

Ať čekám, jak čekám, na tohle jsem se těšil, až to výjde na dvd. A pořád nic. Musel jsem si to tedy zařídit jinak. A kdybych čekal dál, přišel bych o slušný akční nářez s prvky sci-fi. Upíři ovládli svět a lidí jako takových už moc nezbylo. Přesto se mezi těmito dvěma rasami najde nějaké pouto a tím pádem i kapka naděje k záchraně lidstva. Cítil jsem z toho originalitu, protože takovýhle téma jsme ještě neviděl. A pokud je slušně zpracovaný, může z toho být výborná podívaná. A Svítání je přesně tento případ. Spousta krve, spousta hladovějících upírů, zbraně a přestřelky hodné dobrého akčního filmu. Pravda, béčkovitost jako řemen, ale když se u toho člověk baví, proč ne. Viděl jsem tam ale i jakoustakous vizi pro člověka do budoucnosti. Bohužel s horším koncem. 70%.

Útes smrti (2010)

Velmi zdařilý survive ani ne tak horor, jako spíš dobrodružná žralokova pochoutka. Film Otevřené moře ani žádný jiný tohoto typu jsem neviděl, a možná proto jsem si to neskutečně užil. Ve filmu není nic kromě jachty, pěti lidí, jednoho žraloka a moře až kam oko dohlédne. Ale ta atmosféra. Ta byla neskutečná. I když jsem byl doma a toto byl jen film, přesto jsme měl o ty lidi strach a sám jsem byl napjatý jako provaz. Vše v krásném světě mořských útesů s dobrou hudbou. Herci byly strašně příjemní a dobře bylo také to, že nebyli okoukaní. Všem jsem držel palce, aby se zachránili, bohužel se tak nestalo, zato mě ale skvěle pobavili. Opravdu velké překvapení, které jsem ani za nic nečekal.

Město (2010)

Byl jsem zvědavý na to, jak si Ben Affleck poradí s režií a s hlavní rolí zároveň, ano to byl. Ale nečekal jsem, že by to mohlo dopadnout tak jak to dopadlo. Tedy výborně. Celý příběh je utkán ze silné sítě a je detailně propracovaný. A navíc je prošpikovaný skvělými scénami. Místami, kdy napětí trošku upadá, se stane vždy něco, co mě vytrhlo ze sedačky. Naopak akční scény byly chladnokrevné a skoro jsem u nich nedýchal. Konec se mi pak líbil asi nejvíce, byl stylový a když jsem si myslel, že to nedopadne dobře, najednou se vše obrátilo. Ben jako herec je zde drsnější než obvykle, a rozhodně to není na škodu. Podle mě ale nejlepší výkon předvedl Jeremy Ranner, který je v součastnosti jedním z nejtalentovanějších herců v Hollywoodu. Celkově tedy za 4*. Možná v budoucnu zvednu na plnou.