• Válečný

V temnotě (2008)

Španělé se občas vytasí z nějakým koukatelným hororem. Shiver je další známkou toho, že na jihu Evropy se hororové příběhy umí. Není to sice uplná topka, ale pro mě, narozdíl od vychvalovaného Sirotčince, je to celkem kvalitní a místami napínavý příběh. Ze začátku, když jsem se dozvěděl, jakou má ten kluk nemoc, jsem myslel, že právě on bude příčinou všech nekalých věcí. Pak ale přišla na scénu hočička z lesa a ta vše vyjasnila. Asi tři čtvrtiny filmu byly hodně kvalitní, bylo se na co koukat a ta holčička tomu všemu dávala výrazný pocit takové nejistoty, kde se objeví příště apod. Ta poslední čtvrtina ale byla zase ve starých kolejích. Vždy se prostě musí najít někdo, kdo s tím vším má nějakou spojitost a snaží se ji za každou cenu nepustit na zemský povrch. Jinak ale příjemný hororový oddych ze Španělska, a proto silný 3 hvězdy.

Království nebeské (2005)

Jak tady pročítám komentáře, Království nebeské je celkem rozporuplný film. Někteří ho vychvalují do nebes a druzí ho nehorázným způsobem hážou do vysokého podprůměru. Vím, že se kolem tohoto filmu hodně namluvilo, ale mě prostě historické filmy strašně baví a nepřišlo mi to zase až tak trapné, jak někteří tvrdí. Popravdě, přišlo mi to velmi poutavé. Nebylo to sice tak dobré jako Gladiátor a nemělo to takové emoce jako Gladiátor (vlastně téměř žádné), ale přišlo mi to kvalitně natočené s pestrou plejádou postav, u kterých jsem si dokázal vytvořit kladný vztah dokonce i u takového Saladina. A jak je to s Orlandem Bloomem? Je pravda, že tohoto herce nějak zvlášť nevyhledávám, ale mě teda vůbec nepřišlo, že by se na tuto roli nehodil. Právě naopak, byl charismatický a to u postavy, kterou ztvárnil, bylo velmi důležité. Navíc jak se blížil konec a když nastala bitva o Jeruzalém, kde film gradoval, se bylo opravdu na co koukat. Soundtrack krásně domalovává atmosféru Dálného východu. Pro mě rozhodně nadprůměrný historický snímek, který si modrou barvu rozhodně nezaslouží.

Králova přízeň (2008)

Tudorovce jsem zatím neviděl, ale tohle mi zatím dostatečně stačilo, co se týče právě vlády rodu Tudorovců. Králova přízeň není špatný film. Naopak, historicky celkem poutavě popisuje období, kdy anglický král Jindřich VIII. neodolá kráse a šarmu Anny Boleynové. Nenudil jsem se a po celou dobu se vždy něco našlo, aby mě to upoutalo. Navíc je zde skvěle vyzobrazeno intrikářství tehdejší anglické šlechty. V tomto ohledu je to zajímavý a kvalitní snímek. Na druhou stranu mi příběh, ač ze začátku pěkně navazující, ke konci přišel dost skákavý a vytratil se z něj počáteční šarm. Navíc prostředí mi nepřišlo dostatečně historické. Herci, hlavně super silná trojice Portman, Johanssson a Bana, přitom byli celkem přesvědčivý. Nakonec se přikloním ke 3 hvězdám, ale musím říct, že nemají daleko do 4.

Cesta na Měsíc (1902)

V roce 1902 natočil Francouz G. Mélies první film s příběhem, který pojednává o vystřelení několika lidiček na Měsíc, kde se setkávají s měsíčními obyvateli a následně se úspěšně vracejí na Zemi. Film je točen při 16 snímcích za sekundu a skládá se opravdu jen z postav a z několika málo kulis. A věřím, že tenkrát to musel být naprostý zázrak vidět takový film. Dnes si spousta lidí řekne, co je to za šaškárnu, ale tenkrát a tímto filmem se zrodil FILM. Proto nemůžu jinak než za pět.

Paris by Night of the Living Dead (2009)

Má to dvanáct minut, ale z toho pět minut jsou titulky. A celkově mně těch sedm stačilo. Láska a akce jde vždy dohromady. Tady je to spíš láska a sranda. Borka rozbije celou Paříž vším možným, stejně ale skončí tak jako ostatní. Dobře ona. Nicméně já jsem se jen nevěřícně smál. Za těch pár minut zábavy dám silný 2 hvězdy, bůh nás ale chraň, kdyby vznikl celovečerní film.

Světová invaze (2011)

Nestydím se Světovou invazi ohodnotit plným počtem. Čekal jsem film nabušený akcí a něco mezi vojínem Ryanem, Válkou světů a Districtem 9. A to jsem dostal, a ještě ve větším měřítku než jsem doufal. Já se totiž bavil celé dvě hodiny a všechny ty výbuchy, prach, alieny, nekonečnou střelbu a tuny prázdných nábojnic jsem hltal jedním dechem. A při záběrech na zdevastované město mně běhal mráz po zádech. Opravdu, tak živý a akční film jsem dlouho neviděl. Někdy to sice vypadalo trošku hloupě, hlavně co se týče vojáků a jejich chování, ale tento film je určený pouze k jednomu, a to si ho pořádně užít. Je to taky americký jak prase, ale co sakra. Američani nás krmí neustále, a krmit nás budou nadále kecama o jejich hrdinství a o tom, že jen oni dokáží zastavit všechny smrtelné rány. Já jsem si na to zvykl a nic s tím neudělám. Proto si filmy tohoto typu neskutečně užívám. Světová invaze splnila moje očekávání, možná i trochu překvapila.

Actiongirls.com Volume 1 (2005)

Pěkný holky pobíhají oblečené jako terminátoři v bordelu nějaké rozpadající se české továrny. Střílý ze všech možných zbraní od kuše přes automaty, emgéčka, odstřelovačky až po plamenomet a raketomet. Já jsem se u toho docela zasmál, protože vidět takový rajdy, jak jim to střílení nejde, jakej u toho mají postoj, jak střílý někam do prázdna a ještě si jedna málem usekne nohu sekerou, když se pokouší naštípat dřevo, to byla celkem zábava :-)). Nicméně při těch blbinách vypadaly strašně sexy, a když pak shazovaly svoje oblečení a ukazovaly krásy svých těl, najednou dělaly to, co jim jde nejlíp. A na to se dívalo opravdu pěkně. Bohužel za zmínku stojí skutečně jen ty sexy holky, vše ostatní je shit.

Ďábel (2010)

Ďábel je tak trochu netradiční, ale zato originální horor. Já osobně jsem teda moc strachu nezaznamenal, ale věřim, že lidi v tom výtahu by museli mít pěkně nahnáno. Spíš jsem byl napjatý vždy, když se objevilo černo, cítil jsem z toho takovou nejistotu, až se mi ježily chlupy po těle. Film pěkně odsejpá, možná taky proto, že kratší délka je naprosto dostačující. Herci, i když neznámí, celkem poctivě zahráli. Až teda na myšlení některých securiťáků, protože v některých chvílích mi připadali, že nemají mozek. Ďábel je pro mě pozitivní překvapení a proto mu dávám solidních 70%.

Valkýra (2008)

Valkýra byla v mým wish listu už dlouho předtím, něž se nakonec dostala do kin. A jednu dobu to byl můj nejočekávanější film. Ale její uvedení se pořád oddalovalo a tak až konečně doputovala do kin, byl jsme natěšenej jako malej kluk. Brian Singer z toho udělal ani ne tak válečný film, jako spíš vynikající, napětím nabitý thriller, který se pouze odehrává ve válečné době. A jeho film je ten nejlepší o atentátu na Adolfa Hitlera. Všechny informace o tomto spiknutí jsou využity naplno a to z Valkýry dělá věrohodnou historickou rekonstrukci, která rozhodně nenechá diváka sedět v klidu u obrazovky a sledovat to bez jakéhokoliv zájmu. Příběh totiž nutí člověka sledovat každý okamžik, neustále ho nutí přemýšlet dopředu a, alespoň u mě, pořád drží vysokou hladinu napětí od začátku až do konce, a to i když všichni víme, jak to dopadne. I na po několikáté shlédnutí jsem prostě měl pocit, že to sleduji poprvé. A to je jedna z vlastností kvalitního filmu, kterým Valkýra je ať chcete nebo ne. A vůbec mě nevadí, jako jiným, že hlavní roli dostal Tom Cruise. Konec konců s plukovníkem Stauffenbergem jsou si docela podobní, a jeho výkon je rozhodně věrohodný. V tomto případě je to pro mě jasných 100%, na tento film nedám dopustit.

Pouta (2009)

Poté, co jsem si přečetl, o čem tak zhruba Pouta jsou, čekal jsem něco ve stylu Životy těch druhých. Konec konců, téma i samotný příběh je dost podobný. Bohužel musím říct, že německý film byl celkově lepší, byl lepší hlavně co se týče příběhu. Na druhou stranu nechci Pouta odsuzovat. Na naše poměry je to kvalitní film a i když není příběhově tak silný, je naprosto přesvědčivý, co se týče chování lidí v takových situacích. Tento snímek je krásným příkladem rozkladu lidské psychiky, která je naprosto podkopávána totalitním režimem. Co dokáže takový režim udělat z lidí, kteří se pak chovají dnes až nepochopitelně. A to je velké plus tohoto filmu, který je smutný a v určitých okamžicích se na něj dívá dost obtížně. A tím druhým plusem je herecký výkon pro mě do této doby naprosto neznámého Ondřeje Malého. Tak vžitého herce jsem snad v naší kinematografii neviděl. Naprostá zrůda vychovaná státem, která si dělá vše, co se jí zachce. Podle mě nejlepší český výkon minulého roku. Navíc tomu všemu dodává tragickou atmosféru naprosto depresivní muzika. Nebýt toho, podle mě, špatného příběhu, možná by to bylo i za plno, tak 75%.