Highlander - Deadly Medicine (1992) (epizoda)

Čo sa stane, ak smrteľné zranený človek po autonehode (polícia ho označí rovno za mŕtveho) sa jednoducho z lôžka zdvihne a odkráča po svojich preč? Zachraňujúci traumatológ sa však nevzdáva. Záver je síce zbytočne prekombinovaný - otravná novinárka, vražda a pátranie po vrahovi - ale inak nadmieru podarená epizóda s prvkami fungujúceho napätia.

Highlander - Mountain Men (1992) (epizoda)

Duncan sa s ďalším nesmrteľným riadne zapotí. Záporák v obsadení Marca "Pán šeliem" Singera sa vydaril nadmieru. Rovnako ako lesno-horské prostredie. Stopovačka na únoscov môže začať.

Highlander - Bad Day in Building 'A' (1992) (epizoda)

Toto sa fakt vydarilo. Zápletka v štýle Smrtonosnej pasce 1, akurát Duncan sa namiesto mrakodrapu ocitá v súdnej budove. Záporací sú fajnoví a vyvražďovačka, niekedy fakt pekne drsná - aspoň na seriál, môže začať.

Jaro a portské víno (1970)

Hlava rodiny je síce prísna a staromódna, ale je aj férová a milujúca. Postupne sa mi dostával otec viacpočetnej rodiny pod kožu a hoci záver sa niesol až v prílišnom opare radosti, páčilo sa mi to viac a viac. Inak ide o fajn sondičku do jednej obyčajnej robotníckej rodiny z britského malomesta bývajúcej v typickej radovej zástavbe v malom, ale útulnom poschodovom domčeku, akých bolo v Spojenom kráľovstve mrte. Na Jamesa Masona sa dá vždy spoľahnúť, film však neťahá len on sám.

L'osceno desiderio (1978)

Satanisticko-mysteriózna zápletka je celkom fajn. So záverom sa aj jemne zlepšuje. Trochu mi to prípomínalo Satan prichádza, aj keď kvalitatívne, či už spracovaním alebo vytvorením atmsoféry, na neho ani zďaleka nesiaha. Šmakovala aj soft erotika. Film však dopláca na viacero nelogizmov a niektoré divné postavy.

Mahler (1974)

Nemám rád, keď gro filmu, ešte k tomu životopisného, tvoria retrospektívne pohľady, ešte takto časovo rôzne poprehadzované. Vytvára to chaos. Mám rád, keď je dej kontinuálny, pri živopisných filmoch to platí dvojnásobne. Režisér Russell to ešte doplňuje akousi formou bdelých snov, ktoré sú často absurdné, a keď na druhej strane nepostrádajú invenciu a podivný humor. Obsadenie Powella bola správna voľba. Fajn je aj tragikomický záver. Celkovo však film pôsobí nudne. A operné árie som musel pretáčať, to sa nedalo počúvať. Pasáží, kde napr. Mahler vysvetľuje svoje vnímanie boha svojim malým ratolestiam, je ako šafránu.

A Delicate Balance (1973)

Kvalitné herecké výkony, užíval som si hlavne Scofielda a už postaršieho Cottena. Príbeh jasne postavený na predlohe divadelnej hry, s komorných obsadením a odohrávajúci sa v priestoroch iba dvoch izieb. Jadro tvorí prahprostá konverzovačka, v ktorej si postavy strojene navzájom vytýkajú súčasné i minulé veci, často i vynadajú. Všetko podľa predom danej šablóny, veľmi podobnej z iných 'divadelných' filmov, napr. Cesta dlouhého dne do noci, kde si rovnako zahrala aj Katka Hepburnová, ktorú ja príliš nemusím. Veľmi náročné na koncentráciu, ktorej nepridáva ani mohutná stopáž či vágny príbeh, nevhodný pre filmové dielo (iba pre divadlo). Vražedná kombinácia.

Highlander - Free Fall (1992) (epizoda)

Zápletka s amnézovanou nesmrteľnou kríva na obe nohy. Jednak, že sa naučí šermiarsku technika za pár lekcií a hneď aj odrovná mstiaceho sa geroja...a jednak trochu trápnym vyzývaním na súboj. Začiatok so saltom z mrakodrapu je ale fajn.

Knight Rider - Takové neslušné městečko (1983) (epizoda)

Na KITTovi si zajazdí aj postaršia dáma a hoci Michael už s policajtami problémy niekoľkokrát mal, tak zápletka o falšovaní prachov v antikriminálnom mestečku, ktoré za to dostáva aj cenu, je veľmi fajn. Kto si všimol neskrytú rampu pri KITTovom skoku?

Knight Rider - Akce Topaz (1983) (epizoda)

Epizóda s klasickou pátračskou zápletkou, v ktorej sa dej točí okolo šteklivého časopisu Escape. Táto epizóda sa ale spracovaním mierne líši od ostatných, má iný fíling, proste cítiť, že ju točil iný režisér s trochu iným prístupom. Zaujme napr. dlhá cesta, počas ktorej je pustená austrálska skupinka Men at Work s ich najslávnejším hitom. KITT sa hlási o slovo skôr až v závere.