Berani (2015)

Severská dráma ako má byť. S jednoduchým ale zaujímavým námetom a s primeranou dávkou tragikomična. Sympatické osadenstvo s veľmi uveriteľnými výkonmi a vôbec chovaním postáv. To je niečo, čo u severskej kinematografie hľadám. Kto by povedal, že snímok s baranmi a o 'baranoch' môže byť tak citlivý a plný svojského tepla. Možno by som si vedel predstaviť aj rýchlejšie tempo, ale príjemná stopáž má na svedomí, že ma to nudilo iba pri dlhších prestrihoch na zasneženú krajinu. No a ešte ma mohol režisér, ktorému vkus asi nič nehovorí, ochudobniť o pohľad na oboch 70-ročných naháčov.

Přátelé - Věrný Rek (1996) (epizoda)

Až na tú prihlúplu epizódku s Phoebinými depresívnymi filmami štandartne super epizóda.

V žáru noci (1967)

Pohodová kriminálka s charizmatickým Poitierom. Rod Steiger v roli frajerského šerifa bol tiež nepriehľadnuteľný. Ale na tunajších 84 % by mal mať lepšiu krimi zápletku a zapeklitejšie rozvíjaný dej. Tiež ten viac ako len korektný vzťah medzi dvoma hlavnými postavami sa mi nezdal ktovieako uveriteľný. Ale inak fajn.

An Adventure in Space and Time (2013) (TV film)

Aj keď seriál nepoznám, je tento televízny film sprevádzajúci diváka úplnými začiatkami britského sci-fi kultu zaujímavý. Vidieť zdrod niečoho prelomového, v čase keď nazeranie do budúcnosti bolo iné ako v dnešnej dobe, v prípade vedecko-fantastického žánru na palube televízie ani nehovoriac, je určite atraktívna téma. Naviac s tradične skvelými hereckými výkonmi. Akurát by som si to vedel predstaviť aj bez toho počiatočného a všadeprítomného komična. Záver už ale pekne odsýpal, čo bolo podthnuté aj dojemnou ukážkou originánych tvorcov. A navnadilo ma to na pozretie proklamovaného seriálu.

Dvanáct (2007)

Kedže som predtým videl všetky 3 predchádzajúce spracovania, nedá mi neporovnávať. Vcelku sa predloha zachovala, aj keď v závere bola doťahovaná nejakými nadstavbami, pravdepodobne sediacimi na dnešné Rusko a bližšími pre dnešných Rusov. Ale to spracovanie bolo fakt slabé, slabé až veľmi slabé, a skresávalo tým tie originálne dobré znaky, ktoré dokonale fungovali v predchádzajúcich prevedeniach. Postavy sa chovali príliš obsesívne, to ich vyrozprávanie vlastného príbehu/príbehov bolo dlhé, viackrát zbytočné, celkovo sa vo filme miešali dialógy prospešné pre ďalšie napredovanie filmu s takými, ktoré boli mimo a úplne zbytočné. Ani prestrihy scén v telocvični, vo väzení a v Čečensku nepôsobili dobre, skôr chaoticky. Trochu som ľutoval dabérov, ktorí zjavne mali problém sa vtriafavať do rusky temperamentných a svojských verbálností i mimiky tváre a rúk hercov. pre našinca to pôsobilo, ako keby sme sledovali film z čias socializmu. Aj keď film vôbec nenudí, v závere mu chýbal spád. Ak niekto sledoval tento film skôr ako predchádzajúce spracovania, asi sa mu bude zdať výborný, v opačnom prípade do ale platiť nebude. Preto iba lepší priemer.

Vrah mezi námi (1931)

Na tejto krimálke sa čas podpísal vrchovate. Napriek tomu prekvapili také prvky ako niektoré vyšetrovacie postupy alebo alarmové hodiny v kancelárskej budove. Herec hl. postavy vyzerá fakt úchylne. Atmosféra celkom fajn, ale to sa od medzivojnovej nemeckej kinematografie dalo očakávať. Škoda, že spôsob vrahovho dolapenia - teda akousi organizovanou bandou žobrákov a iných lúzerov - vyznieva minimálne smiešne. Chýbalo mi tu napätie.

Stalo se za bílého dne (1958)

Aj na svoj vek prekvapivo dobre fungujúca zápletka. Veľká výhoda tejto detektívky (o trileri nemôže byť ani reči) je obeť, resp. obete v podobe malých dievčat, ktoré tomu dodávajú zaujímavú príchuť (a to nemám na mysli čokoládovú). Záver síce nie je to, čo by som od takéhoto námetu očakával, viackrát film postráda vierohodnejšiu logiku a dej je niekedy prílišne skratkovitý, napriek tomu je pútavý a po väčšinu času záživný.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Jednoduché road movie s pekným posolstvom o starcovi, ktorý prekonáva nielen vzdialenosti, ale aj svoju hrdosť. Celé je to zabalené do pomalej 'prechádzky' dlhosiahlymi rovinami amerického stredozápadu i stretávkami s ľudmi, ktorí sa vedia k sebe chovať. Viackrát s milým humorom a skvelým Farnworthom (vo svojej úplne poslednej roli), ktorého postava veľmi pozvoľna odkrýva svoje tajomstvá i životné skúsenosti. Napriek pomalšiemu tempu vôbec nenudí.

Nic nás nerozdělí (2012)

Španieli opäť prekvapujú. Pretože film by som tipoval skôr na Hollywood. V snímku sa jedná o veľmi jednoduchý ale silný príbeh o strate a opätovnom náleze členov rodiny. Takmer všetko podané uveriteľné, s dobrými hereckými výkonmi a kvalitným spracovaním. Špeciálne efekty s cunami vyzerali suprovo. Síce niektoré veci iritujú, ako napr. nekonečné vyvreskovania mien svojich blížnych - mamíííí, Jacooob, ocííííí - ale to k podobným (sentimentálnym) filmom asi patrí. Chválim tiež prijateľnú stopáž, ktorá pri podobných žánroch zvykne byť naťahovaná do extrémov.

Přátelé - Domácí video (1996) (epizoda)

Pecka epizóda. Video, kde je polovica priateľov má o 10 rokov menej, nemá chybu. Ross a fúzikmi a afro účesom ala Lionel Richie exceluje so všetkých najviac. Dojímavý záver bez hudby dostal i mňa, sakra.