Bosý Gen (1983)

Silný príbeh chlapca, ktorý po zhodení jadrovej rakety na Hirošimu prežíva spolu s matkou naozaj krušné chvíle. Na animovaný film pre deti nepochopiteľne drastické scény smrti, ľudského prežívania, dokonca gore efektov (zhorenie alebo rozškvarenie tiel, detí, zvierat...), aké by si iné kinematografie nedovolili dať. Ale aj ukázanie nádeje, obety, spolupatričnosti a pomoci. Animácia je z radu solídnych, aj keď miestami prehnane pitoresktných, asi na vyrovnanie smutného a dramatického deja.

Ezopovy bajky (1983)

Ezopove bájky v prevedení detského fantazijného sveta. Niektoré bájky sú dlhšie (preteky zajaca s korytnačkou), iné zasa kratšie (somár v levej koži), ale spája ich dobrodružná cesta naprieč rozprávkovým svetom hovoriacich zvieratiek a lietajúcich víl, ktorá bola v podstate fajn a deťom by sa mohla páčiť. Animácia nič moc, od Japoncov nich sme zvyknutí na inakšiu kvalitu.

Serendipity the Pink Dragon (1989)

Ďalší z japonských seriálov, ktorý sa dočkal filmového zostrihu. Tento je určený pre menšie deti a hoci je animácia milá, je aj dosť jednoduchá. Dej tvorí niekoľko menších dobrodružstiev s jednouchou zápletkou a jednoduchým riešením. Humor ani dobrodružný ráz neoslnia, ale miestami milo pobavia.

Sedm dní - Walter (1999) (epizoda)

Zápletku tvorí kombinácia Rain Mana a Merkúru. Priemerná epizóda z prostredia čínskych únoscov, ktorých hrajú všetko japonskí herci. Poteší ale aspoň Tagawa v epizódnej roli a celkom dobrá akcia.

Star Trek: Nová generace - Právoplatný dědic (1993) (epizoda)

Klingóni a ich trápne rituály či tradície. Worf - dôstojník flotily a ide vyvolávať dávnych prorokov, citovať zo starých kníh a bájí. Našťastie sa to po istom čase mení na mysterióznu detektívku, či daný jedinec je alebo nie je tým, za koho sa vydává. Záver síce mohol smerovať ku (ďalšej) klingónskej vojne, ale napriek tomu fajn.

Bídníci (1978) (TV film)

Na televízne spracovanie dobrý počin podľa slavného 'Ugovho' románu. Z tých, čo som mal zatiaľ možnosť vidieť, asi najlepšie. Určite lepšie ako staršie francúzske spracovanie s Gabinom. Aj ked sa nevyhne skratkovitosti deja vyplývajúcej z masívnej dĺžky románového deja, ale je dostatočne svižný a vie zaujať. Aspoň z pohladu toho, že predloha bude v každom jednom spracovaní pôsobiť kostrbato, umelo a silne knižne. Viac ako Richard Jordan v hlavnej úlohe ma zaujal Perkins v roli inšpektora - to mu sadlo. Na televízne dielo celkovo vydarené.

Sedm dní - EBE's (1999) (epizoda)

E.B.E., teda Extraterrestrial Biological Entity. Očakával som odľahčenejšie prevedenie, ale naozaj hutná atmosféra rýchlo zmenila môj postoj. A nejde len o dobrú atmosféru, ale aj to, keď známe postavy, hlavne doktor, začnú druhých sledovať a upodozrievať, urobilo dojem. Výborný nápad, ktorý dvíha aj menej podarený a očakávateľný záverečný zvrat.

Sedm dní - Vegas Heist (1999) (epizoda)

Nijak nevytŕčajúca epizóda, ktorá až na lúpež kasína (na dva spôsoby) ponúka tradične iba tuctové seriálové komično a menej očakávaný záverečný zvrat.

Star Trek: Nová generace - Podezření (1993) (epizoda)

Mysteriózne ladená krimi zápletka zameraná na doktorku, z ktorej sa stáva riadna rebelka nerešpektujúca príkazy a strmhlav sa vrhajúca do čoraz z väčšieho nebezpečenstva. Je fajn, že konečne vykreslili aj z iných rás nesterotypných jedincov, aj keď klingónska vedkyňa nakoniec rožky vystrčila. Vadila vlastne len tá otravná Guinan, akože pomáhajúca, a ešte taký drobný logický nezmysel...keď mal ten neznámy emzácky humanoid na molekulárnej úrovni "usmrtené" telo, ako mohol počuť v pitevni, čo okolité osoby rozprávajú? Na počúvanie netreba molekuly?

Star Trek: Nová generace - Stav mysli (1993) (epizoda)

Epizóda s výbornou zápletkou o tom, že jedinec sa stráca v dvoch rovinách reality a už ani divák nevie, čo je skutočnosť. Rovnakú zápletku som videl už aj iných (novších) sci-fi seriáloch, ale zakaždým funguje. Dobré napätie, atmosféra a Riker už dávno nemal epizódu zameranú na neho. Možno záver mohol byť zložitejší, resp. nie tak ľahko vyriešený, ale inak veľká spokojnosť.